24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pojawiły się nieporozumienia między wyższymi urzędnikami izraelskimi co do sposobu prowadzenia wojny z Hamasem w Gazie

Pojawiły się nieporozumienia między wyższymi urzędnikami izraelskimi co do sposobu prowadzenia wojny z Hamasem w Gazie

Jerozolima (AFP) – Pomiędzy wyższymi urzędnikami izraelskimi pojawiają się nieporozumienia co do sposobu rozwiązania tej kwestii Wojna z Hamasem w Gazie. Członek krajowego gabinetu wojennego zakwestionował strategię uwolnienia zakładników, podczas gdy premier odrzucił wezwania USA do ograniczenia ofensywy.

Tylko porozumienie o zawieszeniu broni może zapewnić ich uwolnienie W dalszym ciągu przetrzymywanych jest kilkudziesięciu zakładników W swoich pierwszych publicznych komentarzach na temat przebiegu wojny były szef armii Gadi Eisenkot, jeden z czterech członków gabinetu wojennego, stwierdził, że twierdzenia, że ​​można ich uwolnić w inny sposób, są równoznaczne z szerzeniem „urojeń”.

Wypowiedzi Eisenkota z późnego czwartku były najnowszą oznaką braku porozumienia między przywódcami politycznymi i wojskowymi w sprawie kierunku izraelskiego ataku na Hamas, trwającego już czwarty miesiąc.

Podekscytowany jak nigdy dotąd 7 października: nalot Hamasu na Izrael Izraelski atak, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, i wziął około 250 innych zakładników, zmiażdżył znaczną część Strefy Gazy, którą zamieszkuje około 2,3 miliona ludzi. Izrael powiedział, że w Gazie pozostało ponad 130 zakładników, ale wierzono, że nie wszyscy z nich żyją.

atak Izraela, Jeden z najkrwawszych i najbardziej niszczycielskich W kampaniach wojskowych we współczesnej historii zginęło około 25 000 Palestyńczyków. Według władz sanitarnych w GaziePonad 80% ludności regionu zostało wysiedlonych.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało w piątek, że poprzedniego dnia zginęły 142 osoby, a 278 zostało rannych, co zwiększa łączną liczbę ofiar śmiertelnych od 7 października do 24 762. Całkowita liczba rannych wyniosła 62 108.

Izrael też to ma Odetnij wszystkie zapasy oprócz kilku do oblężonej Strefy Gazy, łącznie z żywnością, wodą i paliwem. Codziennie na ten teren wjeżdżają dziesiątki ciężarówek załadowanych niezbędnym zaopatrzeniem, co stanowi zaledwie ułamek przedwojennej liczby około 500 ciężarówek. Stany Zjednoczone i Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziły, że należy dostarczyć większą pomoc.

W piątek przerwa w komunikacji w regionie trwała siódmy dzień i była to najdłuższa przerwa tego rodzaju od początku wojny. Brak komunikacji utrudnia koordynację dostaw pomocy i akcji ratowniczych.

READ  Covid-19, autoryzacja masek i informacje o szczepionkach: aktualizacje na żywo

Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, zapewniły silne wsparcie militarne i polityczne dla tej kampanii, ale coraz częściej wzywały Izrael do ograniczenia ataków i bombardowań. Podjęcie niezbędnych kroków w celu ustanowienia państwa palestyńskiego Po wojnie – propozycja zdecydowanie odrzucona przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

W czwartkowym przemówieniu podczas konferencji prasowej transmitowanej w telewizji ogólnokrajowej Netanjahu powtórzył swoje długie stanowisko Sprzeciw wobec rozwiązania dwupaństwowegoPod pretekstem, że państwo palestyńskie stanie się punktem wyjścia do ataków na Izrael.

„Izrael musi sprawować kontrolę bezpieczeństwa nad całym terytorium na zachód od rzeki Jordan” – powiedział Netanjahu, dodając: „To jest sprzeczne z ideą suwerenności”. Co możemy zrobić?”

Stany Zjednoczone stwierdziły, że uznana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która zarządza półautonomicznymi obszarami na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, powinna zostać „aktywowana” i zawrócona do Gazy. Hamas wypędził władzę ze Strefy Gazy w 2007 roku.

Waszyngton wezwał także do podjęcia kroków w kierunku utworzenia państwa palestyńskiego. Palestyńczycy dążą do ustanowienia swojego państwa w Gazie, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Izrael zajął te obszary w 1967 roku.

Nastąpiło to podczas przemówienia, które wygłosił w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Blinken powiedział, że jest to rozwiązanie dwupaństwowe To był najlepszy sposób na ochronę Izraela, zjednoczenie umiarkowanych krajów arabskich i odizolowanie największego wroga Izraela, Iranu. Powiedział, że bez ścieżki prowadzącej do państwa palestyńskiego Izrael nie „uzyska realnego bezpieczeństwa”.

Na tej samej konferencji saudyjski minister spraw zagranicznych oświadczył, że Królestwo jest gotowe do nawiązania pełnych stosunków z Izraelem w ramach większego porozumienia politycznego. Dodał: „Ale może to nastąpić jedynie poprzez pokój dla Palestyńczyków, za pośrednictwem państwa palestyńskiego”.

Rzecznik prezydenta Palestyny ​​Mahmouda Abbasa, który stoi na czele Autonomii Palestyńskiej, powiedział w czwartek wieczorem, że „nie może być bezpieczeństwa i stabilności w regionie” bez państwa palestyńskiego.

READ  Ceny ryżu rosną w związku z rosnącą inflacją żywności i zakazami eksportu

Netanjahu i minister obrony Yoav Galant powiedzieli, że walki będą kontynuowane do czasu zniszczenia Hamasu i twierdzą, że jedynie działania militarne mogą doprowadzić do uwolnienia zakładników.

Hamas pragnie zakończyć wojnę przed rozmową o uwolnieniu zakładników i zażądał uwolnienia tysięcy Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael w zamian za uwolnienie więźniów w Gazie.

Komentatorzy zaczęli wątpić, czy cele Netanjahu są realistyczne, biorąc pod uwagę powolne tempo ataku i narastającą krytykę międzynarodową, w tym m.in. Zarzuty ludobójstwa przed Światowym Trybunałem ONZJest to coś, czemu Izrael stanowczo zaprzecza.

Przeciwnicy Netanjahu zarzucają mu, że opóźnia dyskusję na temat powojennych scenariuszy, aby uniknąć grożącego śledztwa w sprawie niepowodzeń rządu, zachować koalicję i przełożyć wybory. Sondaże wskazują na spadek popularności Netanjahu Stanąć przed sądem pod zarzutem korupcjiW czasie wojny uległo zmniejszeniu.

Eisenkot, którego syn zginął w grudniu w Gazie, powiedział pod koniec czwartku programowi śledczemu „Uvda” w izraelskiej telewizji Channel 12 TV, że „zakładnicy nie wrócą żywi, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie powiązane z poważnym rozejmem w walkach”. Powiedział, że zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa jest mało prawdopodobna, ponieważ zakładnicy wydawali się rozproszeni, wielu w podziemnych tunelach.

Dodał, że twierdzenie, że zakładników można uwolnić w inny sposób niż porozumienie, „rozsiewa złudzenia”.

W zawoalowanej krytyce Netanjahu Eisenkot stwierdził także, że należy pilnie podjąć strategiczne decyzje dotyczące kierunku wojny, a dyskusję na temat zakończenia wojny należy rozpocząć natychmiast po rozpoczęciu wojny.

Zaprzeczył także sugestiom jakoby armia zadała Hamasowi decydujący cios.

Gallant powiedział, że siły te zakłóciły strukturę dowodzenia Hamasu w północnej Gazie, gdzie na początku tygodnia wycofano dużą liczbę żołnierzy, i że obecnie skupiono się na południowej części Strefy Gazy.

Eisenkot powiedział: „Nie osiągnęliśmy jeszcze strategicznego osiągnięcia, a raczej tylko częściowo”. „Nie obaliliśmy Hamasu”.

READ  Najnowszy huragan Ian: sztorm kategorii 3 ląduje na Kubie

Pojawiła się grupa ekstremistyczna Walki trwały w całej Gazienawet w najbardziej zdewastowanych obszarach, a w kierunku Izraela wystrzelono rakiety.

Eisenkot potwierdził to również w swoim wywiadzie Atak wyprzedzający na bojówkę libańskiego Hezbollahu został odwołany W ostatniej chwili w pierwszych dniach wojny. Powiedział, że był jednym z tych, którzy sprzeciwiali się takiemu strajkowi na posiedzeniu gabinetu 11 października, co, jego zdaniem, doprowadziło go do płaczu z krzyków.

Eisenkot powiedział, że taki atak stanowiłby „strategiczny błąd” i prawdopodobnie doprowadziłby do wojny regionalnej.

Były szef armii powiedział, że codziennie analizuje, czy powinien pozostać w rządzie wojennym, w skład którego wchodzą Netanjahu, Gallant i były minister obrony Benny Gantz. Eisenkot jest członkiem parlamentu opozycyjnego Sojuszu Jedności Narodowej, na którego czele stoi Gantz. Obaj dołączyli do Netanjahu, aby pomóc poprowadzić wojnę.

„Wiem, jaka jest moja czerwona linia” – powiedział Eisenkot zapytany, kiedy złoży rezygnację. „To jest powiązane z zakładnikami, to jeden z celów, ale jest również powiązane ze sposobem, w jaki musimy zarządzać tą wojną”.

Wojna rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód, a grupy wspierane przez Iran atakują cele amerykańskie i izraelskie. Walki między Izraelem a bojownikami Hezbollahu w Libanie mogą przerodzić się w wojnę totalną Wspierani przez Iran Huti w Jemenie Kontynuowanie ataków na żeglugę międzynarodową pomimo ataków powietrznych pod dowództwem USA.

Stany Zjednoczone przeprowadziły a Piąty atak na rebeliantów Houthi W czwartek w Jemenie, pomimo przyznania przez prezydenta Joe Bidena, że ​​bombardowania bojowników nie powstrzymały jeszcze ich ataków na żeglugę w Jemenie. Kluczowy korytarz Morza Czerwonego.

___

Jobin donosił z Rafah w Strefie Gazy, a Marwa donosił z Bejrutu.