8 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po wywarciu presji na Putina rosyjski dyrygent zrezygnował ze stanowisk Bolszoj i Francuzów

Po wywarciu presji na Putina rosyjski dyrygent zrezygnował ze stanowisk Bolszoj i Francuzów

Wybitny rosyjski przywódca powiedział w niedzielę, że zrezygnuje ze stanowiska w dwóch orkiestrach – w słynnym Teatrze Bolszoj w Moskwie i Tuluzie we Francji – po tym, jak stanął przed silną presją, by potępić prezydenta Władimira Putina za inwazję Rosji na Ukrainę.

Dyrygent, Tojan Sukhiv, stanął przed żądaniami francuskich urzędników, aby wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie wojny przed jego zbliżającym się występem w Orchestre National du Capitole de Toulouse pod koniec tego miesiąca. W swoim oświadczeniu w niedzielę, w którym powiedział, że „zawsze będzie przeciwko wszelkim walkom”, Sukhyev powiedział, że czuje się zmuszony do wyboru między tymi dwiema grupami.

„Poproszono mnie, abym wybrał jedną tradycję kulturową, a nie inną” – powiedział Sukhev w oświadczeniu. „Proszono mnie o wybranie jednego artysty, a nie drugiego”.

Pisał, zarówno w Tuluzie, jak iw Bolszoj, regularnie zapraszał ukraińskich artystów. „Nigdy nie myśleliśmy o naszych narodowościach” – napisał. „Kiedyś lubiliśmy razem tworzyć muzykę”.

Urzędnicy w Tuluzie, gdzie Sukhiev pełnił funkcję dyrektora muzycznego orkiestry od 2008 roku, powiedzieli, że byli zasmuceni jego decyzją. Zaprzeczyli, wywierając na nim presję, by wybierał między Rosją a Francją.

„Nigdy nie spodziewaliśmy się, a co gorsza, że ​​poprosimy Tuluzę o wybór między swoim krajem pochodzenia a ukochanym miastem Tuluzy” – powiedział w oświadczeniu burmistrz Tuluzy Jean-Luc Modenc. „To nie miało sensu. Jednak nie było nierozsądne wyobrazić sobie, że zachowa milczenie w obliczu stanu wojny, czy to wobec muzyków, publiczności czy społeczeństwa.”

„Musiałem zmierzyć się z niemożliwym wyborem między ukochanymi muzykami rosyjskimi a ukochanymi muzykami francuskimi, postanowiłem zrezygnować ze stanowisk” zarówno w Bolszoj w Moskwie, jak i w Orchestre National du Capitole de Toulouse „ze skutkiem natychmiastowym” – pan Suchyev powiedział w swoim oświadczeniu.

Decyzja pana Sucheva przychodzi w trakcie Napięty moment w sztukach scenicznychNiektóre instytucje kulturalne wywierają presję na rosyjskich artystów, aby zdystansowali się od wojny i od Putina. Niektórzy artyści znaleźli się pośrodku, chętni do kontynuowania międzynarodowej kariery, ale martwią się, że poniosą konsekwencje w kraju za doniesienie na Putina.

READ  Marvel's Iron Wars będzie filmem jako Don Cheadle Disney + seria zmienia kurs — The Hollywood Reporter

Niektóre instytucje na Zachodzie wymagały od rosyjskich artystów złożenia oświadczeń przeciwko Putinowi jako warunek wstępny przedstawienia. Inni sprawdzają posty w mediach społecznościowych, aby upewnić się, że wykonawcy nie wydali kontrowersyjnych oświadczeń na temat wojny. Kilka organizacji wycofało rosyjskie utwory ze swoich programów, w tym Opera Narodowa, która niedawno odwołała produkcję „Borysa Godunowa” Musorgskiego.

Pan Sukhev, urodzony w 1977 roku w rosyjskim mieście Władykaukazie, niedaleko granicy z Gruzją i do 2016 roku głównym dyrygentem Deutsche Symphony-Orchester w Berlinie, do dziś ma wystąpić w Nowym Jorku. Orkiestra orkiestrowa od 31 marca.

Pan Sukhiv odrzucił prośbę o komentarz z The New York Times. Filharmonicy Nowojorscy nie od razu skomentowali jego wypowiedź, w której wyraziła zaniepokojenie dyskryminacją rosyjskich artystów.

W oświadczeniu napisał, że nie mógłby znieść „obserwowania, jak moi koledzy z klasy, artyści, aktorzy, piosenkarze, tancerze i reżyserzy są straszeni, traktowani z lekceważeniem i są ofiarami tak zwanej kultury abolicji”.

„My, muzycy, jesteśmy ambasadorami pokoju” – dodał.