21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po wywarciu presji na Putina rosyjski dyrygent zrezygnował ze stanowisk Bolszoj i Francuzów

Po wywarciu presji na Putina rosyjski dyrygent zrezygnował ze stanowisk Bolszoj i Francuzów

Wybitny rosyjski przywódca powiedział w niedzielę, że zrezygnuje ze stanowiska w dwóch orkiestrach – w słynnym Teatrze Bolszoj w Moskwie i Tuluzie we Francji – po tym, jak stanął przed silną presją, by potępić prezydenta Władimira Putina za inwazję Rosji na Ukrainę.

Dyrygent, Tojan Sukhiv, stanął przed żądaniami francuskich urzędników, aby wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie wojny przed jego zbliżającym się występem w Orchestre National du Capitole de Toulouse pod koniec tego miesiąca. W swoim oświadczeniu w niedzielę, w którym powiedział, że „zawsze będzie przeciwko wszelkim walkom”, Sukhyev powiedział, że czuje się zmuszony do wyboru między tymi dwiema grupami.

„Poproszono mnie, abym wybrał jedną tradycję kulturową, a nie inną” – powiedział Sukhev w oświadczeniu. „Proszono mnie o wybranie jednego artysty, a nie drugiego”.

Pisał, zarówno w Tuluzie, jak iw Bolszoj, regularnie zapraszał ukraińskich artystów. „Nigdy nie myśleliśmy o naszych narodowościach” – napisał. „Kiedyś lubiliśmy razem tworzyć muzykę”.

Urzędnicy w Tuluzie, gdzie Sukhiev pełnił funkcję dyrektora muzycznego orkiestry od 2008 roku, powiedzieli, że byli zasmuceni jego decyzją. Zaprzeczyli, wywierając na nim presję, by wybierał między Rosją a Francją.

„Nigdy nie spodziewaliśmy się, a co gorsza, że ​​poprosimy Tuluzę o wybór między swoim krajem pochodzenia a ukochanym miastem Tuluzy” – powiedział w oświadczeniu burmistrz Tuluzy Jean-Luc Modenc. „To nie miało sensu. Jednak nie było nierozsądne wyobrazić sobie, że zachowa milczenie w obliczu stanu wojny, czy to wobec muzyków, publiczności czy społeczeństwa.”

„Musiałem zmierzyć się z niemożliwym wyborem między ukochanymi muzykami rosyjskimi a ukochanymi muzykami francuskimi, postanowiłem zrezygnować ze stanowisk” zarówno w Bolszoj w Moskwie, jak i w Orchestre National du Capitole de Toulouse „ze skutkiem natychmiastowym” – pan Suchyev powiedział w swoim oświadczeniu.

Decyzja pana Sucheva przychodzi w trakcie Napięty moment w sztukach scenicznychNiektóre instytucje kulturalne wywierają presję na rosyjskich artystów, aby zdystansowali się od wojny i od Putina. Niektórzy artyści znaleźli się pośrodku, chętni do kontynuowania międzynarodowej kariery, ale martwią się, że poniosą konsekwencje w kraju za doniesienie na Putina.

READ  Kaia Gerber zamieniła swoje zwykłe brązowe włosy na karmelową blondynkę

Niektóre instytucje na Zachodzie wymagały od rosyjskich artystów złożenia oświadczeń przeciwko Putinowi jako warunek wstępny przedstawienia. Inni sprawdzają posty w mediach społecznościowych, aby upewnić się, że wykonawcy nie wydali kontrowersyjnych oświadczeń na temat wojny. Kilka organizacji wycofało rosyjskie utwory ze swoich programów, w tym Opera Narodowa, która niedawno odwołała produkcję „Borysa Godunowa” Musorgskiego.

Pan Sukhev, urodzony w 1977 roku w rosyjskim mieście Władykaukazie, niedaleko granicy z Gruzją i do 2016 roku głównym dyrygentem Deutsche Symphony-Orchester w Berlinie, do dziś ma wystąpić w Nowym Jorku. Orkiestra orkiestrowa od 31 marca.

Pan Sukhiv odrzucił prośbę o komentarz z The New York Times. Filharmonicy Nowojorscy nie od razu skomentowali jego wypowiedź, w której wyraziła zaniepokojenie dyskryminacją rosyjskich artystów.

W oświadczeniu napisał, że nie mógłby znieść „obserwowania, jak moi koledzy z klasy, artyści, aktorzy, piosenkarze, tancerze i reżyserzy są straszeni, traktowani z lekceważeniem i są ofiarami tak zwanej kultury abolicji”.

„My, muzycy, jesteśmy ambasadorami pokoju” – dodał.