„To przydatna planeta, ponieważ może przypominać wczesną Ziemię”.
HD 63433d, nowa planeta wielkości Ziemi odkryta przez astronomów, oferuje rzadki wgląd w wczesne etapy ewolucji planety, biorąc pod uwagę jej bliską orbitę wokół młodej gwiazdy podobnej do Słońca.
Zespół astronomów odkrył planetę bliższą i młodszą niż jakikolwiek inny dotychczas zidentyfikowany świat wielkości Ziemi. To niezwykle gorący świat, a bliskość naszej planety i gwiazdy takiej jak nasze Słońce stwarza wyjątkową okazję do zbadania ewolucji planet.
Nowa planeta została opisana w nowym badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Magazyn astronomiczny. Melinda Soares-Furtado, A NASA Stypendysta Hubble'a na UW-Madison, który jesienią rozpocznie pracę jako profesor astronomii na uniwersytecie, oraz niedawny absolwent UW-Madison Benjamin Capistrant, obecnie absolwent UW-Madison. Uniwersytet Florydywspółprowadził badanie ze współautorami z całego świata.
„To interesująca planeta, ponieważ mogłaby przypominać wczesną Ziemię” – mówi Soares-Furtado.
Oto, co naukowcy wiedzą o planecie:
- Planeta jest znana jako HD 63433d i jest trzecią planetą na orbicie wokół gwiazdy zwanej HD 63433.
- HD 63433d znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy, kończąc swoją podróż co 4,2 dnia.
- „Mimo że orbita planety jest naprawdę blisko, możemy wykorzystać dane uzupełniające do poszukiwania dowodów na odgazowanie i utratę atmosfery, co może stanowić istotne ograniczenia w ewolucji światów ziemskich” – mówi Soares-Furtado. „Ale na tym kończą się podobieństwa – i koniec Znacznie„.
- Na podstawie jej orbity astronomowie są stosunkowo pewni, że HD 63433d jest zablokowana pływowo, co oznacza, że jedna jej strona jest stale zwrócona w stronę gwiazdy.
- Ta strona może osiągnąć brutalne 2300 stopni F Może płynąć lawą, a druga strona jest wiecznie ciemna.
Co powinieneś wiedzieć o gwieździe planety:
- HD 63433 to mniej więcej ten sam rozmiar i typ gwiazdy co nasze Słońce, ale (około 400 milionów lat) nie ma nawet jednej dziesiątej wieku naszego Słońca.
- Gwiazda znajduje się około 73 lata świetlne od naszego Słońca i należy do grupy poruszających się razem gwiazd tworzących konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy, w skład której wchodzi Wielki Wóz.
- „W ciemną noc w Madison było to widać” – mówi Soares-Furtado [HD 63433] Przez dobrą lornetkę.
Jak naukowcy odkryli planetę:
- Autorzy badania współpracują przy projekcie poszukiwania planet o nazwie THYME. W 2020 roku wykorzystali dane z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey do zidentyfikowania dwóch mniejszych planet.Neptun– Rozmiar planet krążących wokół HD 63433.
- od tego czasu on-kozioł Wystarczyło cztery kolejne spojrzenia na gwiazdę, aby zebrać wystarczającą ilość danych, aby badacze mogli wykryć tranzyt HD 63433d pomiędzy gwiazdą a satelitą.
Co jest następne:
- Naukowcy, w tym współautorzy badania z absolwenta Uniwersytetu Wisconsin-Madison, Andrew C. Dziewięcioosobowa studentka Alyssa Jankowski i Juliette Baker, profesor astronomii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, twierdzą, że można się wiele nauczyć z HD 63433d.
- Planeta znajduje się w wyjątkowej sytuacji wymagającej dalszych badań. Jej wibrującą młodą gwiazdę można zobaczyć zarówno z półkuli północnej, jak i południowej, co zwiększa liczbę instrumentów, takich jak Wielki Teleskop w Republice Południowej Afryki czy Obserwatorium WIYN w Arizonie (oba projekty i budowę pomagał Uniwersytet Wisconsin-Madison). które można trenować w systemie. .
- Gwiazda znajduje się znacznie bliżej niż badał Soares-Furtado, co może stworzyć możliwości opracowania nowych sposobów badania gazów wydobywających się z wnętrza planety lub pomiaru jej pola magnetycznego.
„To nasza przydomowa energia słoneczna i to jest w pewnym sensie ekscytujące” – mówi Soares-Furtado. „Jakiego rodzaju informacji może dostarczyć tak blisko gwiazda, mając wokół siebie tak zatłoczony układ? W jaki sposób pomoże nam to w dalszych poszukiwaniach planet wśród 100 innych podobnych gwiazd w tej młodej grupie, do której należy?”
Odniesienie: „Polowanie TESS w poszukiwaniu młodych i dojrzałych egzoplanet (TYME)”. jedenasty. „Planeta wielkości Ziemi krążąca wokół pobliskiej gwiazdy podobnej do Słońca w poruszającej się gromadzie Wielkiej Niedźwiedzicy sprzed 400 milionów lat” autorstwa Benjamina K. Capestrant, Melinda Soares-Furtado, Andrew Vanderberg, Alyssa Jankowski, Andrew W. Mann, Gabrielle Ross, Gregor Srduk, Natalie R. Hinkle, Juliette Becker, Christian Magliano, Mary Ann Limbach, Alexander P. Stefan, Andrzej C. Dziewięć, Benjamin M. Tofflemeyera, Adama L. Kraus, Stephen Giacalone, Joshua N. Wayne’a, Allison Perrella i Luke’a Gee. Puma, David R. Ciardi, Karen A. Collinsa, Giovanniego Covona, Zoe L. De Bors, Chelsea X. Huang, John M. Jenkins, Laura Kreidberg, David W. Latham, Samuel N. Quinn, Sarah Seager, Avi Spurrer, Joseph. Dr.. Twickena, Billa Fullera, Rolanda K. Vandersbeek, Ricardo Yarza i Karl Ziegler, 10 stycznia 2024 r., Magazyn astronomiczny.
doi: 10.3847/1538-3881/ad1039
Badania te były częściowo finansowane z grantów NASA (HST-HF2-51493.001-A, 21-ASTRO21-0068 i XRP 80NSSC21K0393) oraz National Science Foundation (AST-2143763, PHY-2210452 i 1745302).
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin