21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Specjalna misja Axiom 3 jest w drodze na stację kosmiczną

Specjalna misja Axiom 3 jest w drodze na stację kosmiczną

Kilka dekad temu pomysł indywidualnych podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną był w równym stopniu science fiction, jak i komisariatem policji zajmującym się podróżami w czasie. A jednak mamy rok 2024, a na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się załoga czterech prywatnych astronautów. Zespół spędzi około dwóch tygodni na przeprowadzaniu różnych eksperymentów, działań biznesowych i zadań informacyjnych.

Firma Axiom Space została założona w 2016 roku przez Michaela Suffrediniego i Kama Ghaffariana. Ich celem jest organizowanie prywatnych misji w przestrzeń kosmiczną, z których najważniejszą jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale pracują także nad opracowaniem skafandrów kosmicznych na potrzeby przyszłych misji NASA na Księżyc. Aby osiągnąć te cele, zespół Axiom Space ma wspaniałe marzenie, które „musimy odkryć”. [space] „Dla jak największej liczby osób”.

18 stycznia czterech prywatnych astronautów zostało wystrzelonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego Dragon, napędzanego rakietą SpaceX Falcon 9. Misja specjalna była trzecią tego rodzaju misją dla Axiom Space – pierwszy lot odbył się w kwietniu 2022 r., a drugi w maju 2023 r. Załoga tej misji składa się z dowódcy Michaela Lopeza Alegríi, pilota Waltera Velade oraz specjalistów ds. misji Markusa Wandta i Albera. . Gezerawsi.

Ilustracja przedstawia kapsułę Crew Dragon firmy SpaceX zbliżającą się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (Źródło: SpaceX)

Załoga przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną w sobotę 20 stycznia, kiedy moduł Dragon niezależnie zadokował z modułem Harmony. Po otwarciu włazu załogę Axiom powita załoga Ekspedycji 70, w skład której wchodzą astronauci NASA Jasmine Moghbeli i Loral O'Hara, astronauta ESA Andreas Mogensen, astronauta JAXA Furukawa Satoshi oraz astronauci Konstantin Borysow, Oleg Kononenko i Nikołaj Chub.

AX-3 (tak nazywa się ta misja) ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w sobotę 3 lutego, jeśli pogoda na to pozwoli. Spędzą na pokładzie dwa tygodnie, zanim powrócą na Ziemię i wylądują na mokrej powierzchni u wybrzeży Florydy.

READ  Podobno martwa gwiazda „Diabła Tasmańskiego” powraca do życia

Axiom Space i jego partnerstwo z NASA robią wspaniałe rzeczy, otwierając orbitę wokół Ziemi coraz większej liczbie ludzi. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku byliśmy świadkami wyścigu kosmicznego, podczas którego Ameryka i Rosja walczyły o to, by zostać pierwszymi w kosmosie i wysłać człowieka na Księżyc. Krajobraz podróży i eksploracji kosmosu uległ obecnie zmianie. Partnerstwa między dużymi organizacjami kosmicznymi, takimi jak NASA, a prywatnymi przedsiębiorstwami, takimi jak Axiom, napędzają kwitnącą komercyjną gospodarkę kosmiczną, która może raz na zawsze otworzyć przestrzeń kosmiczną dla nas wszystkich.

źródło : NASA i jej partnerzy witają na pokładzie stacji kosmicznej specjalną załogę

Połączyć: