29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zostaje przerobione za pomocą sztucznej inteligencji

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zostaje przerobione za pomocą sztucznej inteligencji

Nowy Jork (AFP) – Pierwsze zdjęcie czarnej dziury Został schwytany cztery lata temu i ujawnił ogniste UFO w kształcie pączka. Teraz naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby odmienić to kosmiczne piękno.

Zaktualizowane zdjęcie opublikowane w czwartek o godz Listy z dziennika astrofizycznegozachowuje oryginalny kształt, ale z cieńszym pierścieniem i ostrzejszą precyzją.

Zdjęcie opublikowane w 2019 roku pozwoliło rzucić okiem na supermasywną czarną dziurę w centrum galaktyki M87, 53 miliony lat świetlnych od Ziemi. Rok świetlny to 5,8 biliona mil. Został wykonany na podstawie danych zebranych przez sieć radioteleskopów na całym świecie, które pokazują wiry światła i gazu.

Ale nawet przy współpracy wielu teleskopów pozostały luki w danych. W najnowszym badaniu naukowcy wykorzystali te same dane i wykorzystali uczenie maszynowe do uzupełnienia brakujących części.

Wynikowy obraz wygląda podobnie do oryginalnego obrazu, twierdzą naukowcy, ale z cieńszym „pączkiem” i ciemniejszym środkiem.

„Mam wrażenie, że naprawdę widzimy to po raz pierwszy” – powiedziała główna autorka Lia Medeiros, astrofizyk z Institute for Advanced Study w New Jersey.

Medeiros powiedział, że zespół planuje wykorzystać uczenie maszynowe na innych obrazach ciał niebieskich, w tym prawdopodobnie czarnej dziury w centrum naszej Drogi Mlecznej.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

READ  Posłuchaj pogody na Marsie zarejestrowanej przez łazik Perseverance