26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA twierdzi, że misja Artemis I będzie gotowa do startu w ciągu miesiąca

NASA twierdzi, że misja Artemis I będzie gotowa do startu w ciągu miesiąca

Powiększenie / Kosmiczny system startowy NASA przeprowadzi nocny start zgodnie z obecnym harmonogramem.

Trevor Mahelman

Minęły nieco ponad dwa tygodnie Ponieważ NASA mądrze postępowała Rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion wewnątrz ogromnego budynku montażu pojazdów w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w celu ochrony instrumentów przed huraganem Ian.

W tym czasie inżynierowie i technicy z agencji kosmicznej oraz jej kontrahenci przeprowadzili szczegółową kontrolę rakiety i statku kosmicznego w celu określenia gotowości do lotu. Był to ważny proces, ponieważ pojazdy znajdowały się w pełnej konfiguracji przez prawie rok, od 21 października 2021 r. NASA chciała ocenić bieżącą żywotność akumulatorów w rakiecie, nadmiar paliwa zmagazynowany w module serwisowym Orion, i więcej.

Dobrą wiadomością z tych inspekcji jest to, że przygotowanie rakiety do kolejnej próby wystrzelenia wymaga jedynie minimalnej pracy, poinformowała w środę NASA. W poście na blogu.

„Kontrole i analizy przeprowadzone w ciągu ostatniego tygodnia potwierdziły, że przygotowanie rakiety i statku kosmicznego do rozmieszczenia na platformie startowej 39B w Kennedy Space Center na Florydzie wymaga minimalnej pracy. Agencja poinformowała w następstwie kryzysu spowodowanego huraganem Ian. „Zespoły wykonają standardową konserwację, aby naprawić drobne uszkodzenia pianki i korka w systemie ochrony termicznej oraz naładować lub wymienić akumulatory w rakiecie, kilka dodatkowych ładunków i system zakończenia lotu”.

W rezultacie NASA planuje teraz przenieść stos Artemis I na miejsce startu już w piątek, 4 listopada. Pozwoliłoby to na wstępną próbę uruchomienia misji o godzinie 12:07 czasu wschodniego (04:07 UTC) 14 listopada. Ta możliwość ma 67 minut na uruchomienie. Ta data wystrzelenia pozwoli na 25,5-dniową misję statku kosmicznego Orion, zanim wyleci on na Pacyfik.

NASA poprosiła również o dwie dodatkowe możliwości startu, środę 16 listopada o godzinie 1:04 czasu wschodniego i sobotę 19 listopada o godzinie 1:45 czasu wschodniego, z których obie mają dwugodzinne okna startowe.

READ  Nigdy wcześniej nie widziane galaktyki świecą jasno na nowym zdjęciu autorstwa Jamesa Webba

Agencja kosmiczna próbowała wystrzelić rakietę po raz pierwszy 29 sierpnia, ale na kilka godzin przed planowanym startem czujnik w jednym z czterech głównych silników rakiety podał fałszywy odczyt temperatury. To ostatecznie doprowadziło do zatarcia próby startu, ale NASA powiedziała później, że problem z czujnikiem nie stanowił problemu. Agencja podjęła drugą próbę 3 września, ale ta próba została usunięta na dwie godziny przed otwarciem okna startowego z powodu ciągłych wycieków wodoru. Po naprawach NASA przeprowadziła test paliwa, który wydaje się, że zweryfikował integralność napraw wycieków.

Jednak NASA musi jeszcze ukończyć pełny test tankowania i odliczanie, więc w ciągu ostatnich 30 sekund przed startem może pojawić się więcej problemów, które nie zostały jeszcze ujawnione.