30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsza misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Axiom: Co musisz wiedzieć

Pierwsza misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Axiom: Co musisz wiedzieć

Załoga Ax-1 wewnątrz kapsuły SpaceX Crew Dragon.

Załoga Ax-1 wewnątrz kapsuły SpaceX Crew Dragon.
Zdjęcie: SpaceX

W piątek rakieta SpaceX spróbuje eksplodować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego z czterema cywilami na pokładzie. To pierwsza całkowicie prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która ma służyć jako poprzednia misja. Oto, co musisz wiedzieć przed tą historyczną premierą.

Załoga Ax-1, w skład której wchodzi emerytowany astronauta NASA, wejdzie na pokład kapsuły Crew Dragon 8 kwietnia i wystartuje o 11:17 EDT na szczycie rakiety Falcon 9. Jeśli misja przebiegnie zgodnie z planem, misja, Obsługiwany przez firmę Axiom Space z siedzibą w Houston, będzie kolejnym ważnym kamieniem milowym w trwającej prywatyzacji kosmosu. Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o misji Ax-1.

Jest to pierwsza całkowicie prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Ostatnie kilka lat Inspiracja4 همة misja Przejdzie do historii jako pierwszy, który wyśle ​​w kosmos całą prywatną załogę. Ax-1 różni się tym, że czterej członkowie załogi – wszyscy prywatni obywatele – spędzą czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie zrobiono tego wcześniej.

Przypuszczam, że najbliższą rzeczą było: Rosyjska ekipa filmowa który spędził 12 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w zeszłym roku, kręcąc sceny do filmu, ale misja Sojuz MS-19 nie była wyłącznie prywatna, z kosmonautą Antonem Szkaplerowem jako głównym. Czterej mężczyźni, którzy wezmą udział w tej nowej misji to Michael Lopez Alegria ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii, Larry Connor ze Stanów Zjednoczonych, Eitan Stipe z Izraela i Mark Bathy z Kanady.

Axiom nie odpowiedział na pytanie, ile, jeśli w ogóle, zapłacili członkowie załogi za swoje miejsca. 2019 informacja prasowa Od wspomnianej firmy cena biletów prywatnych astronautów to 55 milionów dolarów.

Axiom to mała firma z dużymi planami

Axiom Space, założony w 2016 r., w lutym 2021 r. zatrudniał około 110 pracowników, ale rozwija się i nadal się rozwija. plany Do końca 2024 r. dotrzeć do 1000 pracowników. Firma jest ściśle powiązana z NASA. Michael Suffredini, były dyrektor programu NASA ISS, jest dyrektorem generalnym firmy, a Charles Bolden, były administrator NASA, pełni funkcję niezależnego konsultanta.

Axiom ma długą listę potencjalnych ofert, w tym szkolenie astronautów, zarządzanie prywatnymi i krajowymi lotami na Międzynarodową Stację Kosmiczną, dostarczanie możliwości produkcyjnych na orbicie oraz opracowywanie kosmicznych systemów medycznych i podtrzymywania życia, a także innych usług związanych z eksploracją i marketingiem z kosmosu. Co najważniejsze, firma ma w planach budowę prywatnej stacji kosmicznej (więcej o tym to tylko kilka), która będzie w przyszłości podstawą jej kompleksowej oferty.

Ax-1 to podróż dla dzieci

Lopez Allegria, były astronauta NASA i wiceprezes Axium, będzie dowodził Ax-1, a Connor, przedsiębiorca i inwestor, będzie pełnił funkcję pilota. Lopez-Alegria cztery razy podróżował w kosmos podczas swojej 20-letniej kariery w NASA i jest na skraju zostania pierwszym astronautą w historii, który poprowadził cywilną i komercyjną misję lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Pathai i Stipe, obaj inwestorzy, będą służyć jako specjaliści od misji.

Załoga Ax-1 (od lewej do prawej): Larry Connor, Michael Lopez Allegria, Mark Pathy i Eitan Stipe.

Załoga Ax-1 (od lewej do prawej): Larry Connor, Michael Lopez Allegria, Mark Pathy i Eitan Stipe.
zdjęcie: Aksjomat Przestrzeń

Załoga Ax-1 składa się wyłącznie z mężczyzn, ale była astronauta NASA, Peggy Whitson, pełni funkcję zastępczego dowódcy misji. W związku z tym Whitson ma obecnie przejąć dowództwo nad misją Ax-2, zaplanowaną na początek 2023 roku.

To jest zadanie „wstępne”.

Aksjomat Opisać Ax-1 jako „Wprowadzenie” do specjalnej misji astronautów. Jest to pierwsza z czterech proponowanych misji, z których wszystkie są uważane za odskocznię dla firmy, która chce zbudować własną pozycję orbitalną, nazwaną Stacja Aksjomat. Rozpoczęcie budowy terminalu zaplanowano na 2024 r.; Seria modułów będzie stopniowo dodawana do węzła harmonii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na emerytura Od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2030 r. stacja kosmiczna odłączy się od placówki „tworząc pierwszą na świecie, opracowaną prywatnie, dostępną na całym świecie stację kosmiczną – centralny węzeł przyszłej ścisłej sieci badań, produkcji i handlu Orbita ziemska”, zgodnie z Axiom.

Zdjęcie stacji Axiom dołączonej do jednostki ISS Harmony.

Zdjęcie stacji Axiom dołączonej do jednostki ISS Harmony.
zdjęcie: Aksjomat Przestrzeń

Załoga Ax-1 spędzi w kosmosie 10 dni, z czego osiem na pokładzie amerykańskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga będzie prowadzić eksperymenty naukowe, prowadzić działalność komercyjną oraz promować edukację STEM. Załoga nie będzie miała czasu do stracenia, ponieważ w ciągu zaledwie 100 godzin planuje przeprowadzić 25 różnych eksperymentów. Zespół naziemny stacjonujący w Centrum kontroli misji kosmicznych Axiom W Houston zapewnisz wsparcie przez całą dobę.

Misja ma zbliżyć nas do kosmosu

Załoga nawiązała współpracę z kilkoma organizacjami, aby wykonać serię sEksperymenty i testy naukowe i technologiczne. Niektóre z nich mają ważne implikacje dla ludzi żyjących na Ziemi, ale mają na celu przede wszystkim umożliwienie dalszej eksploracji kosmosu. Jak wyjaśnił Aksjomat w A Nowa wersja: „Dane zebrane podczas lotu wpłyną na zrozumienie fizjologii człowieka na Ziemi i na orbicie, a także określą użyteczność nowych technologii, które mogą być wykorzystane w przyszłych lotach kosmicznych na Ziemi przez ludzi i ludzi”.

Kosmiczny kask wspierający EEG.

Kosmiczny kask wspierający EEG.
Zdjęcie: mózg. przestrzeń kosmiczna

Dobrym tego przykładem jest Hełm EEG, który będzie testowany i obsługiwany przez załogę Ax-1. Współpracując z Uniwersytetem Ben-Guriona, zespół będzie rejestrował i analizował sygnały mózgowe, starając się zidentyfikować potencjalne różnice neurologiczne u ludzi podczas pracy w kosmosie. Ostatecznym celem jest zapewnienie długotrwałym misjom kosmicznym wygodnego, łatwego w użyciu hełmu i zbudowanie „dokładnego urządzenia do codziennego pomiaru kompetencji astronautów”, zgodnie z mózg. przestrzeń kosmicznaizraelska firma za kaskiem.

Załoga będzie również eksperymentować z TESSERAE, czyli pokrytymi mozaiką elektromagnetycznymi strukturami kosmicznymi, aby zbadać adaptacyjne i adaptowalne środowiska. To futurystyczna rzecz, ponieważ ta technologia może ostatecznie doprowadzić do samoorganizujących się satelitów. Nazwany na cześć rzymskich mozaik, TESSERAE został zaprojektowany do łączenia w celu tworzenia większych struktur, takich jak pokoje i paraboliczne lustra. Podczas Ax-1 zespół przetestuje prototypy zdolne do wykrywania jakości połączeń między płytkami.

Obraz przyszłej, samoorganizującej się stacji kosmicznej TESSERAE na orbicie wokół Marsa.

Obraz przyszłej, samoorganizującej się stacji kosmicznej TESSERAE na orbicie wokół Marsa.
zdjęcie: MIT Space Exploration Initiative / TU Dortmund Fraunhofer

Współpraca z udziałem Mayo Clinic, Cleveland Clinic i Montreal Children’s Hospital będzie badać wpływ mikrograwitacji na starzenie się, zdrowie serca, tkankę kręgosłupa i mózgu, przewlekły ból i zaburzenia snu. Zespół będzie również „wykorzystał aspekty przyspieszonego starzenia się środowiska mikrograwitacyjnego do oceny wczesnych zmian nowotworowych i zmian nowotworowych w organellach nowotworowych” oraz przetestuje, między innymi, nowy system oczyszczania powietrza.

Wszystko zaczyna się w piątek, jeśli pozwala na to pogoda. Zajęło to trochę czasu, ale w pełni wkroczyliśmy w erę, w której ludzie – choć bardzo wyjątkowe jednostki – mogą latać na niską orbitę okołoziemską i wykorzystywać przestrzeń jako swój osobisty plac zabaw i miejsce do robienia interesów. Mamy nadzieję, że zapamiętają resztę z nas.

Czy masz dla mnie wskazówkę lub komentarz na temat branży lotów kosmicznych? Możesz się ze mną skontaktować pod adresem [email protected].

READ  Badanie jaj mówi, że dinozaury podupadały, gdy uderzyła asteroida