30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pekin ożywa po blokadach, ale Chiny nie wyszły z lasu

Pekin ożywa po blokadach, ale Chiny nie wyszły z lasu

Tłumy zbierają się, aby zobaczyć zespół występujący w centrum handlowym Solana w Pekinie w Wigilię 2022 r., gdy miasto dochodzi do siebie po fali Covid.

Vcg | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Ludzie wrócili na ulice w stolicy Chin, która wyłania się z fali infekcji Covid.

Według danych Baidu, w poniedziałkowe godziny szczytu ruch w Pekinie wzrósł o około 90 proc.

W weekend zapytania o bilety do atrakcji w Pekinie dwukrotnie więcej niż w poprzednim tygodniu, zgodnie z danymi cytowanymi przez chiński serwis informacyjny biznesowy 21st Century Business Herald. CNBC nie mógł zweryfikować liczb.

Anegdotycznie ruch pieszy w centrach handlowych i CityWalk w Universal Resort Beijing w weekend gwałtownie wzrósł do skromnie zatłoczonych poziomów. Nie wszystkie sklepy zostały jeszcze ponownie otwarte. Boże Narodzenie nie jest świętem państwowym w Chinach kontynentalnych, ale często jest obchodzone przez młodych ludzi.

Dane Baidu pokazały, że w przeciwieństwie do wzrostu ruchu w Pekinie, Szanghaj i Shenzhen nadal doświadczały bardzo niskiego poziomu zatłoczenia w poniedziałek rano. Oba miasta zaczynają obserwować falę infekcji Covid po Pekinie.

Odbicie aktywności społecznej w Pekinie w ciągu ostatnich kilku dni jest przykładem tego, ile czasu może zająć krajowi otrząśnięcie się z ekonomicznych skutków zerowej kontroli Covid.

Miesiąc temu mieszkańcy Pekinu mieli do czynienia z Zwiększone zamykanie mieszkań i wtedy Protesty publiczne. Na początku grudnia władze miejskie i centralne nagle zakończyły wiele kontroli covidowych W środku wzrostu infekcji.

Miasto poinformowało, że liczba wizyt w klinikach leczenia gorączki wzrosła 16 razy w tygodniu – do 22 000 11 grudnia. Cztery dni później dzienna liczba odwiedzin wzrosła do 73 000, ale do 21 grudnia liczba ta spadła do 65 000. Według oficjalnego raportu w sobotę. Miasto liczy około 22 milionów mieszkańców.

W raporcie stwierdzono, że odsetek ciężkich przypadków Covid i starszych pacjentów wzrósł. Zacytowano dyrektora lokalnego szpitala, który powiedział, że odsetek wizyt u osób starszych wzrósł z mniej niż 20% do prawie 50%.

READ  Kim Dzong Un i jego córka świętują 75. rocznicę powstania Korei Północnej. Xi i Putin przesyłają pozdrowienia

Starsi ludzie w Chinach mają niższy wskaźnik szczepień na Covid i często mają współistniejące schorzenia, które czynią ich bardziej podatnymi na wirusa. Anegdotycznie liczba zgonów wzrosła.

Oficjalnych ujawnień jest jednak coraz mniej. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia w niedzielę Przestań udostępniać codziennie liczby dotyczące zakażeń i zgonów Covid, kończąc praktykę, która trwała prawie trzy lata.

Jednym z oficjalnych argumentów przemawiających za utrzymaniem ścisłej kontroli Covid było to, że już przeciążony krajowy system opieki zdrowotnej miałby trudności z radzeniem sobie z gwałtownym wzrostem infekcji.

Liczba zachorowań na Covid wciąż rośnie

Pomimo braku publicznych danych na poziomie krajowym, prowincja Zhejiang – która graniczy z Szanghajem – w niedzielę udostępniła jedne z najbardziej szczegółowych oficjalnych danych dotyczących Covid.

Hrabstwo poinformowało, że dzienne infekcje Covid w regionie przekroczyły milion i prawdopodobnie podwoją się, osiągając szczyt dwóch milionów osób dziennie w okolicach Nowego Roku. Prowincja liczy około 65,4 miliona mieszkańców, z czego ponad 70% mieszka w miastach takich jak Hangzhou, siedziba Alibaba.

Zhejiang powiedział, że kliniki gorączki w prowincji mają maksymalną dzienną zdolność produkcyjną 600 000. Władze podały, że spośród dużych szpitali w hrabstwie było ponad 12 000 łóżek na oddziałach intensywnej terapii, czyli 9,9% wolnych łóżek.

Według danych Baidu ruch w poniedziałkowy poranek w Hangzhou był bardzo mały.

Podróże stają się coraz popularniejsze

Podczas gdy w niektórych częściach Chin ludzie pozostają w domu w miarę wzrostu infekcji, w innych regionach, a także w Pekinie, obserwuje się ożywienie aktywności społecznej.

Dane Baidu pokazały, że miasta Chengdu i Chongqing na południowym zachodzie odnotowały duże skoki w ruchu drogowym do ekstremalnych poziomów zatłoczenia, takich jak Pekin.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro