Papugi są z natury stworzeniami społecznymi. W niewoli, gdzie zwykle nie mają stada, z którym mogą wchodzić w interakcje, może to stanowić prawdziwe wyzwanie, jeśli chodzi o utrzymanie ich w szczęściu i zdrowiu. Jednak ostatnie badania sugerują, że technologia może pomóc im zaspokoić więcej potrzeb społecznych. A Prowadzeni przez badaczy z Uniwersytet w Glasgow Uniwersytet Northeastern porównał reakcje papug, gdy dano im możliwość czatowania wideo z innymi ptakami za pośrednictwem komunikatora Meta, z reakcjami oglądania nagranych wcześniej filmów. Wydaje się, że wolą rozmowy w czasie rzeczywistym.
Badania opierają się na ustaleniach z serii małych badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, w tym jednego, podczas którego zespół szkolił papugi domowe do prowadzenia między sobą rozmów wideo (z pomocą człowieka), a drugiego uczono je grać w gry na tabletach. W najnowszym eksperymencie dziewięciu właścicielom papug podano tabletki w celu przygotowania ich dla swoich zwierząt, a następnie obserwowano ich przez sześć miesięcy. W tym okresie papugi – które początkowo zostały sobie przedstawione za pośrednictwem czatu wideo – mogły ze sobą rozmawiać nawet przez trzy godziny w ciągu 12 sesji. Połowa tych sesji obejmowała wcześniej nagrane filmy, a druga połowa to rozmowy wideo na żywo za pośrednictwem Messengera.
Opiekunowie, którzy nagrywali sesje, zgłosili, że ptaki wydawały się bardziej zaangażowane podczas interakcji na żywo. W tych scenariuszach inicjowali więcej połączeń i spędzali średnio więcej czasu na kontaktach z ptakami po drugiej stronie.
Podczas każdej sesji papugi mogły wykonać maksymalnie dwie rozmowy telefoniczne, a badacze odkryli, że osoby rozmawiające za pośrednictwem komunikatora osiągnęły ten limit w 46% przypadków, w porównaniu do około połowy czasu, gdy oglądały wcześniej nagrane filmy. Ogółem spędzili 561 minut na czacie wideo w Messengerze w porównaniu do zaledwie 142 minut na oglądaniu nagranych wcześniej filmów.
„Wygląda na to, że „żywy” wygląd zmienił interakcje papug z ich wystawami”. Powiedziała dr Elena Hercej Douglas, chociaż zauważono, że przed wyciągnięciem ostatecznych wniosków konieczne będą dalsze badania. „Ich zachowanie podczas interakcji z innym żywym ptakiem często odzwierciedlało zachowania, jakie podejmowaliby z innymi papugami w prawdziwym życiu, co nie miało miejsca w przypadku wcześniej nagranych sesji”. Jednakże opiekunowie przeważnie zgłaszali, że rozmowy na żywo i wcześniej nagrane wydają się mieć pozytywny wpływ na ptaki.
„Internet ma duży potencjał, jeśli chodzi o umożliwienie zwierzętom interakcji na nowe sposoby, ale systemy, które budujemy, aby im w tym pomóc, muszą być dostosowane do ich specyficznych potrzeb oraz możliwości fizycznych i psychicznych” – stwierdził lekarz. Herskiego Douglasa. „Takie badania mogą pomóc w stworzeniu podstaw pod Internet prawdziwie skupiony na zwierzętach”.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin