25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oto dlaczego NASA tak długo zajęła próbie uruchomienia kolejnego Artemis I

Oto dlaczego NASA tak długo zajęła próbie uruchomienia kolejnego Artemis I

Dłuższe opóźnienia można przypisać kilku czynnikom, w tym dziwactwach w harmonogramie, potencjalnemu ruchowi w miejscu startu oraz chęci NASA, aby upewnić się, że rozwiąże najnowsze problemy z wyciekającym paliwem.

Podsumowując, co wydarzyło się w sobotę, 3 września: urzędnicy startowi z przekonaniem podjęli próbę wystrzelenia rakiety w ten weekend, zwanej Space Launch System lub SLS. Ale potem, kiedy rakieta została ponownie załadowana super chłodnym ciekłym paliwem wodorowym, nastąpił poważny wyciek. i NASA Powiedział wtorek Zacznie próbować naprawić te problemy, gdy rakieta będzie nadal na wyrzutni.
Ale ostatecznie agencja kosmiczna będzie musiała zwrócić rakietę do pobliskiego budynku montażu pojazdów, lot 4,2 mili i zająć około 10 godzin, aby „zresetować baterie systemu”, zgodnie z wtorkiem. Post na blogu z NASA.

A jeśli chodzi o ustalenie nowej daty premiery, czas będzie skomplikowany.

Czas może być wszystkim

W danym dniu są ustalone przedziały czasowe – lub „okna startowe” – które są odkładane na bok, gdy pocisk może zostać wystrzelony i mogą wynosić od około pół godziny do kilku godzin dziennie. Ale nawet te okna nie są dostępne na co dzień. Jest też „okresy uruchamianiaSą to okresy dni, kiedy Księżyc jest zrównany z Ziemią w sposób korzystny dla tej misji.

Ostatni okres startu zakończył się we wtorek, 6 września, a NASA powiedziała, że ​​​​niemożliwe jest, aby SLS był gotowy do lotu w tym czasie.

Kolejny okres uruchamiania trwa od 19 września do 4 października. Ale jest jeszcze jeden potencjalny problem: NASA to planuje Rozpoczęcie misji załogi 5, który przetransportuje nową załogę astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rakiety SpaceX 3 października. A NASA będzie musiała pracować, aby upewnić się, że jeden start nie będzie kolidował z innym.
Później w październiku rozpocznie się kolejny okres uruchamiania, od 17 do 31 października. Ten okres zapewni do 11 potencjalnych okien startowych dla SLS. (Uwaga: są pliki Brak dostępnych czasów uruchomienia 24, 25, 26 i 28 października)

Cele NASA dotyczące dokładnego okresu i okna będą zależeć od wielu czynników, w tym od tego, jak dobrze koordynują się ze SpaceX w odniesieniu do wystrzelenia Crew-5 i jak długo rakieta SLS pozostanie na wyrzutni, gdy inżynierowie będą pracować nad usunięciem wycieku, zgodnie z Jimowi Freyowi, zastępcy administratora NASA, w celu opracowania systemów eksploracji.

READ  W pobliżu Ziemi odkryto nowy „quasi-księżyc”, który podróżuje obok naszej planety od 100 rpne

super fajne paliwo

Gdy rakieta SLS jest zasilana paliwem, do zbiorników rakiety trzeba wpompować ogromne ilości wysoce schłodzonego ciekłego tlenu i ciekłego wodoru. Gdy wodór jest ładowany, paliwo zaczyna powoli pompować, ale następnie zwiększa swoją prędkość w tak zwanym „szybkim napełnianiu”. A podczas tego szybkiego napełniania nastąpił „duży wyciek” – nawet większy niż wycieki zidentyfikowane przez NASA podczas próby startu 29 sierpnia.

Dlatego urzędnicy ds. uruchamiania chcą upewnić się, że poprawka została zidentyfikowana, a źródło problemu zostało zidentyfikowane przed podjęciem kolejnej próby. Od soboty można było przypuszczać, że problem z zaworem mógł spowodować wzrost ciśnienia wodoru, do poziomu poniżej 60 funtów na cal kwadratowy zamiast 20 funtów na cal kwadratowy, na które liczyli, Michael Sarafin, misja Artemis menedżer powiedział w sobotę.

Do soboty NASA próbowała również rozwiązać wiele problemów, które napotkała podczas Pierwsza próba wystrzelenia pocisku SLS 29 sierpnia. Zajęto się niektórymi wyciekami, które pojawiły się podczas tankowania, i oceniło ryzyko związane z problemem z układem chłodzenia silnika i pęknięciem niektórych powłok piankowych w jednym ze zbiorników rakiety.

NASA może zdecydować się na ponowne spojrzenie na te problemy, ponieważ pracuje również nad kolejną próbą uruchomienia.

Wybór następnej docelowej daty premiery komplikuje niestabilna pogoda na Florydzie. W przypadku każdego wystrzelenia rakiety silne wiatry, błyskawice lub inne niekorzystne warunki mogą powodować dalsze opóźnienia. Późne lato i wczesna jesień mogą również przynieść huragany na wybrzeże Florydy, gdzie siedzi SLS.

Gigantyczne pająki kosmiczne złapane przez teleskop Webb NASA

NASA pracuje nad możliwościami, a opinia publiczna może spodziewać się więcej odpowiedzi w nadchodzących dniach i tygodniach.

To jest nauka o rakietach

Jak powiedzieli wcześniej urzędnicy NASA, mają nadzieję przekazać, że te opóźnienia i problemy techniczne niekoniecznie wskazują na poważny problem z rakietą.

Przed SLS program promu kosmicznego NASA, który latał od 20 lat, cierpiał z powodu częstych startów. Rakiety Falcon firmy SpaceX również mają swoją historię peelingi W przypadku problemów mechanicznych lub technicznych.

To w końcu nauka o rakietach.

READ  W wyniku amatorskiego odkrycia skamieniałości zidentyfikowano ogromnego starożytnego gada morskiego

„Mogę powiedzieć, że te zespoły dokładnie wiedzą, co robią i jestem z nich bardzo dumny” – powiedział w sobotę administrator NASA Bill Nelson. „Próbowaliśmy podkreślić, że jest to test i test, który niesie ze sobą pewne ryzyko, i bombardowaliśmy to w każdym publicznym komentarzu, jaki mieliśmy, aby dostosować oczekiwania do rzeczywistości”.

Frye, zastępca administratora NASA, dodał, że jego zespół zawsze będzie podejmował próbę startu z optymizmem, że start nastąpi.

„Jestem pewien, że pojawi się pytanie, czy jesteśmy pewni?”, powiedział. „Właściwie lubię to pytanie, ponieważ (pytanie)„ Czy na pewno wstaniesz z łóżka dziś rano?” „

Ta misja, nazwana Artemis I, ma utorować drogę dla wielu innych misji na Księżyc. Misja Artemis II, zaplanowana na początek przyszłego roku, ma podążać podobnym torem lotu wokół Księżyca, ale będzie miała załogę na pokładzie. Pod koniec tej dekady astronauci Artemis III mają wylądować na Księżycu po raz pierwszy od czasu programu Apollo NASA w połowie XX wieku.

Ashley Strickland z CNN przyczyniła się do powstania tej historii.