30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oszałamiające nowe zdjęcie Webba ujawnia dziesiątki tysięcy młodych gwiazd

Oszałamiające nowe zdjęcie Webba ujawnia dziesiątki tysięcy młodych gwiazd

Powiększenie / Kamera internetowa w bliskiej podczerwieni pokazuje w nowym świetle obszar formowania się gwiazd w Mgławicy Tarantula.

NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Zespół Produkcyjny

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA nadal zapewnia astronomom bezprecedensowe widoki na wszechświat.

Wtorek, Agencja Kosmiczna wydana Obraz mozaikowy przedstawiający panoramę formowania się gwiazd rozciągającą się na zdumiewające 340 lat świetlnych. Astronomowie nazywają główną cechę tego zdjęcia 30 Doradus, ale ma on bardziej atrakcyjny przydomek – Mgławica Tarantula – ze względu na długie, zakurzone włókna.

Ten gwiezdny żłobek znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, jednej z najbliższych naszej Drogi Mlecznej galaktyk w odległości 160 000 lat świetlnych. Mgławica Tarantula rzeczywiście była wspaniałą cechą teleskopów, ponieważ jest największą i najjaśniejszą mgławicą gwiezdną w lokalnym sąsiedztwie galaktyk, które obejmuje Drogę Mleczną i galaktyki Andromedy.

Ale Webb sprawia, że ​​mgławica staje się oszałamiająca, ponieważ teleskop obserwuje światło w podczerwonej części widma, która jest światłem o długości fali nieco dłuższej niż to, co jest widoczne dla ludzkiego oka. Dzięki temu teleskop może wychwytywać światło z odległych obiektów, które mogą być przesłonięte przez cząsteczki kosmicznego pyłu, które z większym prawdopodobieństwem interferują ze światłem o krótszej długości fali.

W rezultacie obraz mgławicy Tarantula przedstawiony przez Webba jest dość piękny, ukazując dziesiątki tysięcy młodych gwiazd wcześniej przesłoniętych przez kosmiczny pył.

Astronomowie chcą lepiej zrozumieć proces powstawania gwiazd, co ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia fizyki wszechświata. Lepsze obrazy i dane z Webba zapewnią nowy wgląd w ten proces i wyjaśnią, dlaczego w naszej galaktyce i poza nią jest tak wiele gwiazd o różnych rozmiarach io bardzo różnych właściwościach.