29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło czwarty tydzień z rzędu

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło czwarty tydzień z rzędu

Waszyngton, DC (CNN) Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło czwarty tydzień z rzędu, ponieważ utrzymywały się obawy o inflację.

Średnia oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych wyniosła 6,65% w tygodniu zakończonym 2 marca, w porównaniu z 6,5% w poprzednim tygodniu, wynika z danych Freddie Mac opublikowanych w czwartek. Rok temu 30-letnia stała stopa procentowa wynosiła 3,76%.

Stopy procentowe spadały po osiągnięciu 7,08% w listopadzie, ale teraz ponownie rosną, o około pół punktu procentowego w ciągu miesiąca. Mocne dane gospodarcze nadal sugerują, że Fed nie zakończył jeszcze walki o schłodzenie gospodarki USA i prawdopodobnie będzie nadal podnosił referencyjną stopę procentową.

„Na początku roku 30-letnie kredyty hipoteczne spadały w stałym tempie przy oczekiwaniach niższego wzrostu gospodarczego, inflacji i złagodzenia polityki pieniężnej” – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac. „Jednak ze względu na trwały wzrost gospodarczy i utrzymującą się inflację oprocentowanie kredytów hipotecznych odbiło się i stopniowo rosło do około 7%”.

Khater powiedział, że niskie ceny w styczniu sprowadziły kupujących z powrotem na rynek.

„Teraz, gdy stopy procentowe rosną, przystępność cenowa jest paraliżująca i utrudnia potencjalnym nabywcom działanie, szczególnie w przypadku powtarzających się nabywców z istniejącymi kredytami hipotecznymi za mniej niż połowę obecnych stawek” – powiedział.

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego opiera się na wnioskach o kredyt hipoteczny, które Freddie Mac otrzymuje od tysięcy pożyczkodawców w całym kraju. Ankieta obejmuje tylko kredytobiorców, którzy udzielili 20% zniżki i mają doskonały kredyt. Wielu kupujących, którzy oferują mniej pieniędzy z góry lub mają mniej niż idealny kredyt, zapłaci więcej niż średnia cena.

Oczekuje się, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie przez dłuższy okres

Benchmarkowa stopa procentowa nadal rosła, opierając się na impecie z ostatnich kilku tygodni, a 10-letni banknot skarbowy osiągnął w tym tygodniu 4%.

Rezerwa Federalna nie ustala bezpośrednio stóp procentowych płaconych przez kredytobiorców hipotecznych, ale jej działania mają na nich wpływ. Oprocentowanie kredytów hipotecznych ma tendencję do śledzenia rentowności 10-letnich amerykańskich banknotów skarbowych, które poruszają się w oparciu o mieszankę przewidywań dotyczących działań Fed, tego, co faktycznie robi Fed, oraz reakcji inwestorów. Gdy rentowność obligacji skarbowych rośnie, rośnie też oprocentowanie kredytów hipotecznych; Kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych spada, zwykle podążają za nimi.

READ  Gaz osiąga 4 dolary za galon po raz pierwszy od 2008 r.

„Inwestorzy spodziewają się, że inflacja pozostanie podwyższona przez dłuższy czas, co wymaga od Rezerwy Federalnej dalszego podwyższania stopy procentowej” — powiedział George Ratiu, główny ekonomista Realtor.com. „Fed wskazał, że uważa, że ​​zacieśnienie monetarne ma wpływ na wzrost cen, ale przy silnym rynku pracy płace utrzymują wydatki konsumpcyjne w ryzach”.

Tymczasem Ratiu powiedział, że konsumenci zaciągnęli rekordową kwotę długu, w tym kredyty hipoteczne, pożyczki osobiste, kredyty samochodowe i studenckie.

„Stopa oszczędności osobistych znacznie spadła z wysokiego poziomu pandemii, ponieważ wysokie ceny obciążyły budżety gospodarstw domowych” – powiedział. „Oczekuje się, że wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrosną obciążenia finansowe, co utrudni konsumentom wybory w nadchodzących miesiącach”.

Wnioski o kredyty hipoteczne spadają wraz ze wzrostem stawek

Według Mortgage Bankers Association, krótki wzrost aktywności hipotecznej i kupowania domów zakończył się w styczniu, gdy stopy procentowe spadły, a wnioski o kredyt hipoteczny w zeszłym tygodniu spadły do ​​najniższego poziomu od 28 lat.

„Niedawny skok oprocentowania kredytów hipotecznych doprowadził do spadku liczby zamówień, a aktywność spadała przez trzy kolejne tygodnie” — powiedział Bob Proxmiet, dyrektor generalny MBA. „Po silnym wzroście aktywności zakupowej, który rozpoczął się w 2023 r., rosnące stopy procentowe, utrzymująca się presja inflacyjna i niestabilność gospodarcza powstrzymały niektórych potencjalnych nabywców domów przed wejściem na rynek mieszkaniowy”.

Ratiu powiedział, że ceny rosną i mogą ponownie osiągnąć 7% w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

„W przypadku rynków nieruchomości wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe spłaty kredytów hipotecznych, pogłębiając wyzwanie związane z przystępnością cenową, gdy wkraczamy w wiosenny sezon kupowania domów”.