5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

OPEC + zmierza do głębokich cięć dostaw i kolizji ze Stanami Zjednoczonymi

OPEC + zmierza do głębokich cięć dostaw i kolizji ze Stanami Zjednoczonymi

WIEDEŃ/LONDYN (Reuters) – OPEC+ wydaje się być gotowy do dokonania głębokich cięć w swoich celach w zakresie produkcji ropy naftowej, gdy spotka się w środę, aby ograniczyć podaż na już i tak napiętym rynku, pomimo presji ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów, aby pompować więcej.

Ewentualna obniżka OPEC+ może doprowadzić do ożywienia cen ropy, które spadły do ​​około 90 USD ze 120 USD trzy miesiące temu z powodu obaw przed globalną recesją gospodarczą, wyższymi stopami procentowymi w USA i mocniejszym dolarem.

Źródła powiedziały Reuterowi, że OPEC +, który obejmuje Arabię ​​Saudyjską i Rosję, pracuje nad cięciami od 1 miliona do 2 milionów baryłek dziennie, a kilka źródeł twierdzi, że cięcia mogą być zbliżone do 2 milionów baryłek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Poinformowane źródło powiedziało, że Stany Zjednoczone naciskają na OPEC, aby nie kontynuował cięć, argumentując, że fundamenty tego nie wspierają. Czytaj więcej

Źródła podają, że nadal nie jest jasne, czy cięcia mogą obejmować dodatkowe dobrowolne cięcia przez członków takich jak Arabia Saudyjska, czy też cięcia mogą obejmować obecny niedobór produkcji grupy.

OPEC+ spadł o około 3,6 mln baryłek dziennie od docelowego poziomu produkcji w sierpniu.

Reakcja Waszyngtonu

„Wysokie ceny ropy, jeśli są napędzane znacznymi cięciami produkcji,

Prawdopodobnie zirytuje administrację Bidena przed wyborami w połowie kadencji w USA”.

„Może być więcej reakcji politycznych ze strony USA, w tym dodatkowe uwolnienia strategicznych akcji wraz z niektórymi zboczeńcami, w tym wzmocnieniem prawa NOPEC”, powiedział Citi, odnosząc się do amerykańskiego prawa antymonopolowego przeciwko OPEC.

JPMorgan powiedział również, że spodziewa się, że Waszyngton podejmie środki zaradcze, uwalniając więcej zapasów ropy naftowej.

Arabia Saudyjska i inni członkowie OPEC + – do których należy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i inni producenci, w tym Rosja – powiedzieli, że starają się zapobiegać wahaniom, a nie kierować się konkretną ceną ropy. Czytaj więcej

READ  Ceny mieszkań spadły w czerwcu w rekordowym tempie, według danych firmy mieszkaniowej

Benchmarkowa ropa Brent, po wtorkowym wzroście, notowana była w środę bez zmian poniżej 92 USD za baryłkę.

Zachód oskarżył Rosję o uzbrajanie energii, wywołując kryzys w Europie, który może doprowadzić do racjonowania gazu i energii tej zimy.

Moskwa oskarża Zachód o uzbrojenie dolara i systemów finansowych, takich jak Swift, w odpowiedzi na wysłanie przez Rosję wojsk na Ukrainę w lutym. Zachód oskarża Moskwę o najazd na Ukrainę, a Rosja nazywa to specjalną operacją wojskową.

Jednym z powodów, dla których Waszyngton chce obniżyć ceny ropy, jest pozbawienie Moskwy dochodów z ropy, podczas gdy Arabia Saudyjska nie potępiła działań Moskwy.

Stosunki między królestwem a administracją Bidena, który w tym roku udał się do Rijadu, ale nie zdołał zapewnić żadnych stanowczych zobowiązań dotyczących współpracy energetycznej, zostały napięte.

„Decyzja ma charakter techniczny, a nie polityczny” – powiedział dziennikarzom minister energetyki ZEA Suhail al-Mazrouei.

„Nie użyjemy jej jako organizacji politycznej” – powiedział, dodając, że obawy o globalną recesję będą jednym z głównych tematów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Montaż przez Davida Gregorio i Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.