25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Olbrzymi truskawkowy księżyc w czerwcu zawładnie niebo we wtorek wieczorem

Olbrzymi truskawkowy księżyc w czerwcu zawładnie niebo we wtorek wieczorem

Ludzie w całych Stanach Zjednoczonych mogą złapać gigantyczny księżyc truskawkowy we wtorek wieczorem, jeśli pozwala na to pogoda.

Według NASA księżyc w pełni znajdzie się w najbliższym punkcie Ziemi na tej orbicie o 19:24 EDT we wtorek. Będzie na tyle blisko, że można go uznać za superksiężyc, co czyni go drugim w 2022 roku.

Pojawi się we wtorek wieczorem w pełni do środy rano i będzie najniższą pełnią księżyca w roku, osiągając zaledwie 23,3 stopnia nad horyzontem w środę o godzinie 1:56 EDT, podała agencja.

Super truskawkowy księżyc w pełni w Indonezji
Truskawkowy gigantyczny księżyc w pełni został zaobserwowany 14 czerwca w Indonezji.

WF Sihardian / NurPhoto przez Getty Images


Skąd wzięła się nazwa truskawkowego księżyca?

Nazwa nie ma nic wspólnego z kolorem. Tradycyjnie księżyc truskawkowy to pełnia księżyca w czerwcu, która zwykle jest ostatnią wiosną lub pierwszym latem.

według Kalendarz starego rolnikaNazwa ta była używana przez plemiona Algonquin rdzennych Amerykanów zamieszkujące północno-wschodnie Stany Zjednoczone oraz ludy Ojibwe, Dakota i Lakota. Służył do wskazania dojrzewania truskawek gotowych do zbioru w czerwcu.

Jak oglądać truskawkowy superksiężyc?

Po zachodzie słońca odkrywcy nieba radzą spojrzeć na południowy wschód, aby zobaczyć, jak księżyc w pełni wschodzi nad horyzontem, zgodnie z kalendarzem. Szczytowe oświetlenie osiągnęło wcześniej, we wtorek, o 7:52 EDT, ale w strefach czasowych Ameryki Północnej będzie widoczne dopiero we wtorek wieczorem, kiedy w niektórych częściach świata superksiężyc był już widoczny. Kalendarz może obliczyć godziny wschodu i zachodu księżyca na podstawie Twojej lokalizacji tutaj.

„Księżyc w pełni to fajny czas na obserwację cech księżyca, ponieważ światło zmyje resztę nieba. Gołym okiem można zobaczyć rozległe wyżyny i dołki księżyca, które mogą wyglądać jak pewne kształty i twórz historie o tych kształtach, w zależności od kultury, którą podążasz”, według Space.org.

Dla tych, którzy nie chcą wstać, dostępna jest również bezpłatna transmisja na żywo z projektu Virtual Telescope we Włoszech Wysokość księżyca w pełni nad Rzymem.

A jeśli tęsknisz za tym gigantycznym księżycem, będzie jeszcze jeden 13 lipca.

READ  Fizycy poszukują ciemnych fotonów w miarę wzrostu mocy Wielkiego Zderzacza Hadronów