22 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kieł Mastodona ujawnia wzorce migracji w Ameryce Północnej

Kieł Mastodona ujawnia wzorce migracji w Ameryce Północnej

Skamielina mastodonta została po raz pierwszy znaleziona na farmie w 1998 roku przez Kenta i Jeana Pesheng, którzy wydobywali torf na swojej posiadłości. Archeolodzy następnie wykopali szczątki mastodonta Bueschinga. Jego szkielet, który ma 9 stóp (2,7 m) wysokości i 25 stóp (7,6 m) długości, był badany od 2006 roku.

Bliższe spojrzenie na czaszkę mastodonta wykazało, że został zabity, gdy czubek kłów innego mężczyzny przebił prawą stronę jego czaszki. Zmarł około 100 mil (160 kilometrów) od swojego domu, według nowego badania opublikowanego w poniedziałek w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Pierwszy autor badania Joshua Miller, paleoekolog i profesor nadzwyczajny badań geologicznych na Uniwersytecie Cincinnati, powiedział w oświadczeniu.

Północno-wschodnia Indiana służyła jako letnie miejsce godowe mastodontów, a badania wykazały, że to samotne stworzenie migrowało co roku na północ od swojego domu w miesiącach zimowych przez ostatnie trzy lata swojego życia. Naukowcy oszacowali, że starożytne zwierzę miało około 34 lata, kiedy umarło.

„Korzystając z nowych technik modelowania i potężnego zestawu narzędzi geochemicznych, byliśmy w stanie wykazać, że samce dużych zwierząt, takich jak Buesching, co roku migrują do swoich miejsc godowych” – powiedział Miller.

Daniel Fisher, współkierownik badania, pomagał wykopywać mastodonta przez ostatnie 24 lata. Jest profesorem paleontologii na Uniwersytecie Michigan i dyrektorem Muzeum Paleontologii Uniwersytetu Michigan.

Fisher odciął długi, cienki odcinek od środka prawego psa, który ma 9,5 stopy (3 metry) długości. Podobnie jak w przypadku badania słojów drzew, analiza kła mastodonta ujawniła, w jaki sposób oddziałuje on na krajobraz jako nastolatek, a także w ostatnich latach życia.

Paleontolog z Uniwersytetu Michigan, Daniel Fisher, pozuje ze złożonym szkieletem mastodonta Bueschinga.  Fotografia autorstwa Erica Bronsona, Fotografia w stanie Michigan.

„Masz przed sobą całe życie przedłużone w tym ciosie. Wzrost i rozwój zwierzęcia, a także jego historia zmieniającego się użytkowania ziemi i zmieniającego się zachowania – cała ta historia jest uchwycona i zapisana w strukturze i uformowaniu kła” Fisher powiedział.

READ  Pojazd ratunkowy Sojuz może przybyć na stację kosmiczną w lutym

Kiedy był młody, mastodont trzymał się blisko domu ze swoim stadem prowadzonym przez samice w środkowej Indianie, zanim oderwał się i wyruszył na własną rękę — zupełnie jak współczesne słonie. Jako pojedynczy pojazd, mastodont pokonywał co miesiąc 32 kilometry.

analiza psów

Migracja miała kluczowe znaczenie dla młodych zwierząt domowych, aby znaleźć miejsca, w których mogłyby się rozmnażać, żyjąc w surowym, zimnym klimacie. Jednak naukowcom trudno było określić ich zasięgi geograficzne.

Badanie mówi, że jastrzębie migrowały na ekstremalne odległości z powodu zmiany klimatu

Poszukiwanie izotopów tlenu i strontu w kłach mastodonta ujawnia niektóre z tych wglądów.

Kły mastodonta, podobnie jak kły słonia, mają nowe warstwy wzrostu, które tworzą się blisko środka przez całe życie. Informacje o czasie ich narodzin znajdują się na czubku kłów, natomiast ich śmierć znajduje się w warstwie u nasady kłów.

Kiedy mastodonty żuły krzaki i drzewa oraz piły wodę, pierwiastki chemiczne z ich posiłków również gromadziły się w ich kłach.

Na lewej połowie kły mastodonta prawego widnieją liczby wskazujące na określone rozwarstwienie.  Zdjęcie: Jeremy Marple, University of Michigan News

Analiza chemiczna mikropróbek z różnych psich warstw mastodonta Bueschinga została powiązana z lokalizacjami geograficznymi, w których elementy zmieniały się w zależności od krajobrazu, a także z wahaniami sezonowymi. Dane te zostały umieszczone w modelu ruchu, który naukowcy opracowali w celu śledzenia, kiedy, gdzie i jak podróżował.

„Za każdym razem, gdy wchodził w ciepły sezon, mastodont Bueschinga wędrował w to samo miejsce — bam, bam, bam — wielokrotnie. Wyrazistość tego sygnału była naprawdę nieoczekiwana i ekscytująca” — powiedział Miller.

Następnie naukowcy chcą zbadać kły innych zwierząt, aby sprawdzić, czy mogą dokonać podobnych odkryć.