20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ogłoszono zwycięzcę Konkursu Piosenki Eurowizji

Ogłoszono zwycięzcę Konkursu Piosenki Eurowizji

Szwajcaria zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Szwajcarski Nemo szturmem szturmem zdobył piosenkę „The Code”, zdobywając 591 punktów – połączenie głosów jury i publiczności.

Jednak podczas triumfalnego występu Nemo na zakończenie czterogodzinnego występu piosenkarz przypadkowo upuścił szklany kubek w kształcie mikrofonu, raniąc przy tym kciuk.

„Nie tylko złamałem „Kodeks”, ale złamałem trofeum” – powiedział Nemo podczas konferencji prasowej po koncercie, gdy ich ręce były owinięte bandażem. „Też złamałem kciuk, ale mam nowy”. [trophy] Technicznie rzecz biorąc, mam teraz dwa.

Niebinarna piosenkarka – pierwsza szwajcarska zwyciężczyni Eurowizji od zwycięstwa Celine Dion w 1988 roku – otrzymała trofeum od ubiegłorocznej zwyciężczyni, szwedzkiej piosenkarki Loren.

Chorwat Pepe Lasagna zajął drugie miejsce z 547 punktami w zawodach w 2024 r., za nim plasowali się Ukrainiec Alyona i Jerry Hill z 453 punktami, Francuz Suleiman z 445 punktami i Izraelczyk Eden Golan z 375 punktami.

Wielka Brytania, reprezentowana przez piosenkarza i aktora „It’s a Sin” Olly’ego Alexandra, uplasowała się na osiemnastej pozycji, zdobywając 46 punktów od sędziów i zero punktów od publiczności.

Najwięcej głosów publiczności zdobyła Chorwacja – otrzymując 337 punktów od widzów w kraju – za nią uplasował się Izrael, który otrzymał 323 i Ukraina, która otrzymała 307.

Tegoroczny konkurs odbył się w Malmö w Szwecji, a gospodarzami byli szwedzka komik Petra Midi i aktorka Malin Akerman.

Nagroda w Konkursie Piosenki Eurowizji

Dzięki uprzejmości Europejskiej Unii Nadawców

Do wielkiego finału swoje oferty złożyło 25 krajów. Pierwotnie planowano wystartować 26 zawodników, ale holenderski uczestnik Joost Klein został wyeliminowany w ostatniej chwili po tym, jak szwedzki członek załogi poskarżył się za kulisami na swoje zachowanie. Według doniesień szwedzka policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Choć wielu miało nadzieję, że ABBA ponownie zjednoczy się na tym wydarzeniu – które przypada na 50. rocznicę zwycięstwa zespołu w programie swoim hitem „Waterloo” – kwartet wyróżniał się jako awatary w „Voyage” na żywo z Londynu. Trio byłych zwycięzców Eurowizji – Charlotte Perrelli, Carola Hågqvist i Conchita Forstthen – pojawiło się na scenie, aby zaśpiewać „Waterloo”.

READ  Margot Robbie pracuje nad filmem Monopoly

Wśród innych historycznych szwedzkich artystów występujących na żywo był Björn Skiffs śpiewający swój hit „Hooked on a Feeling” – który 50 lat temu zdobył pierwsze miejsce w USA, zanim w 2016 r. otrzymał drugą umowę najmu w „Guardians of the Galaxy” – oraz Alcazar, który w ciągu ostatnich dziesięcioleci kilkakrotnie brał udział w konkursie na uczestnika Eurowizji w Szwecji, ale nigdy mu się to nie udało. Loren, zdobywczyni szwedzkiej nagrody za występ w 2023 r., również powraca. Tymczasem Wiktoria, księżna koronna Szwecji, otworzyła pokaz nagranym wcześniej filmem VT nakręconym w jej królewskiej rezydencji.