16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Octopus Renewables kupuje 58,8 MW farm wiatrowych w Polsce

5 października (obecnie odnawialne) – Octopus Renewable Infrastructure Foundation PLC (LON: ORIT) ogłosiła dziś nabycie dwóch projektów elektrowni wiatrowych o mocy 58,8 MW w Polsce od niemieckiego dewelopera energii odnawialnej PNE AG (ETR: PNE3).

Brytyjski ORIT, inwestujący w aktywa OZE w Europie i Australii, nabył farmę wiatrową Krzeczyn w północno-zachodniej Polsce oraz farmę wiatrową Guslin w zachodniej Polsce, która jest budowana od czwartego kwartału 2020 roku. Oczekuje się, że obiekt Guslin zostanie uruchomiony w połowie 2022 roku, a uruchomienie ma nastąpić w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Umowa ta jest pierwszą inwestycją ORIT w Polsce. Całkowity koszt inwestycji w oba projekty, w tym fundusz pożyczkowy, szacowany jest na 568 mln zł (145 mln USD / 124 mln EUR). Finansowanie projektów zapewniły Europejski Bank Restrukturyzacji i Rozwoju oraz BayernLP.

Farmy wiatrowe będą otrzymywać wyższy procent przychodów ze stałej ceny w ramach programu Polish Contract Difference (CfD) do 2038 roku.

„Projekty te skorzystają na atrakcyjnych, wspieranych przez rząd, stałych przychodach, które w nadchodzących latach spowodują znaczny wzrost mocy odnawialnych na rynku” – powiedział Chris Cayden, dyrektor inwestycyjny Octobus Renewables.

(1 zł = 0,255 USD / 0,219 EUR)

READ  Uderzenie w polską energetykę