25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy raport ujawnił szokujące nadużycia, jakich doznał gracz Realu Madryt Vinicius Junior w Walencji

Nowy raport ujawnił szokujące nadużycia, jakich doznał gracz Realu Madryt Vinicius Junior w Walencji

Komisja ds. rozgrywek Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej spotkała się we wtorek po południu, aby omówić niedzielny mecz między Valencią a Realem Madryt, w którym Vinicius Jr. został poddany przerażającym nadużyciom na tle rasowym.

CC jest technicznie niezależnym organem, który zarządza karami i postępowaniami dyscyplinarnymi na różnych poziomach hiszpańskiej gry. Składa się z trzech członków; Jeden ustanowiony przez Hiszpańską Federację, jeden przez La Liga i jeden przez Consejo Superior de Deportes, organ rządowy.

Jej przewodniczącym i „jedynym sędzią zawodów” jest hiszpańska prawniczka Carmen Pérez, wyznaczona przez Hiszpańską Federację Piłki Nożnej.

Ich spotkanie trwało kilka godzin dłużej niż zwykle. Późnym wieczorem jej raport był gotowy do publikacji. Valencia została ukarana częściowym zakazem stadionowym na pięć meczów i grzywną w wysokości 45 000 euro (39 100 funtów, 48 500 dolarów). Anulowana została również czerwona kartka pokazana Viniciusowi Juniorowi na koniec niedzielnego meczu.

To były najważniejsze wiersze, ale na stronach raportu było więcej podstawowych szczegółów na temat tego, co dokładnie się wydarzyło. To właśnie powiedział.

Decyzja o częściowym zamknięciu hali Valencia

W raporcie CC wyjaśniono, jak przed rozpoczęciem meczu, kiedy piłkarze Realu Madryt wysiedli z autobusu drużyny przy bramach stadionu Mestalla w Walencji, setki kibiców zgromadzonych w okolicy skandowali: „Jesteś małpą… Vinicius ty jesteś małpim graczem”.

Następnie wyjaśnił intensywność i regularność rasistowskich okrzyków skierowanych do Viniciusa Jr. podczas meczu.

Głębiej

Noc, w której Vinicius Jr uznał, że wystarczy – teraz wątpi w swoją przyszłość w Realu Madryt

Niedzielny raport skazujący przytoczył tylko jeden przykład takiego zdarzenia. W 73. minucie sędzia Ricardo de Burgos Bengotxea przerwał mecz i ogłoszono nagłośnienie – część protokołu antyrasistowskiego.

Vinicius Junior w 73. minucie (Foto: Matteo Villalba/Quality Sport Images/Getty Images)

Gdy kamery telewizyjne uchwyciły, Vinicius Jr. skonfrontował się z kibicami za jedną z bramek, wskazując na nich i oskarżając ich o rasistowskie nadużycia.

READ  Carlos Correa podpisuje kontrakt z Giants: Star wolny agent ląduje w San Francisco na 13-letnim kontrakcie o wartości 350 milionów dolarów

„Ty, ty, ty nazwałeś mnie małpą” – zdawał się mówić, gdy gracze z obu stron zebrali się na scenie. Zrobił gest, jakby nazywali go małpą lub wydawali małpie dźwięki w jego stronę.

Raport CC odzwierciedla wersję wydarzeń z De Burgos Bengoetxea, ale zawiera również szczegóły dalszych obelg rzuconych pod adresem Viniciusa Juniora między tym punktem a końcem meczu. Nie precyzując, ile osób uczestniczyło ani z jakiej części stadionu pochodziło, cytują fanów wiwatujących lub skandujących:

  • „Czarny, kurwa, idioto”
  • „Nie opuszczę (twojej rodziny) twojego zmarłego syna”
  • „Winicjusz to idiota”
  • „Pieprzony czarny sukinsyn”
  • „Winicjusz pies… sukinsyn”
  • „małpa, ty pieprzona małpo”

„Komisja ds. rozgrywek nałożyła na Valencię CF częściowe zamknięcie stadionu Mestalla na pięć meczów” – czytamy w raporcie.

Trybuna, która zostanie zamknięta, to trybuna południowa, nazwana na cześć byłego reprezentanta Argentyny Mario Kempesa.

Valencia została również ukarana grzywną w wysokości 45 000 euro. To najwyższa kara finansowa nałożona na hiszpański klub piłkarski po rasistowskich nadużyciach w domu.

Valencia niemal natychmiast ogłosiła, że ​​odwoła się od zamknięcia stadionu, dodając w oświadczeniu: „Valencia FC chce pokazać swój całkowity sprzeciw i oburzenie z powodu niesprawiedliwej i nieproporcjonalnej sankcji nałożonej na klub przez Komisję ds. Zawodów”.

Decyzja o anulowaniu czerwonej kartki dla Viniciusa Juniora

Raport CC opisuje również, jak przez cały mecz słychać było małpie śpiewy i że po tym, jak Vinicius Jr. został wyrzucony z boiska w 90.

Vinicius Jr. otrzymał czerwoną kartkę po kilku przepychankach między kilkoma graczami z obu stron w doliczonym czasie gry. Żółtą kartkę jako pierwszy pokazał De Burgos Bengotxea Viniciusowi Juniorowi.

Po poproszeniu o przejrzenie materiału VAR przedstawił obrazy Viniciusa Jr., który podnosi rękę w kierunku twarzy Hugo Duro. Nie pokazano, w jaki sposób napastnik Valencii chwilę wcześniej objął Brazylijczyka ramieniem.

READ  Start Chicago White Sox był pierwszy kontuzjowany

Według CC Real Madryt, jako część materiału dowodowego, który dostarczył do tego raportu, opisał działania Viniciusa Juniora w następujący sposób: uduszenia, (on) instynktownie ściąga z siebie przeciwnika.” „.

Vinicius Jr wyjaśnia nadużycia, jakich doznał (Zdjęcie: Aitor Alcald/Getty Images)

W raporcie CC napisano, że ponieważ nagranie VAR nie pokazuje w pełni tego fizycznego starcia, sędzia zażądał od tego czasu unieważnienia zwolnienia Viniciusa Jr.

W raporcie jury stwierdzono, że skoro sędzia został „pozbawiony kluczowej części faktów”, „nie mógł właściwie ocenić tego, co się stało”.

W poniedziałek wieczorem okazało się, że Iglesias Villanueva, sędzia meczowy, który był odpowiedzialny za zespół sędziów asystentów wideo w niedzielnym meczu, zostanie usunięty z ponownego objęcia stanowiska po decyzji hiszpańskiej federacji i jej komisji arbitrażu technicznego.

Vinicius Junior może teraz grać za darmo w ostatnich meczach sezonu Realu Madryt. Czerwona kartka oznaczałaby zawieszenie go na dwa z pozostałych trzech meczów.

Głębiej

Vinicius Junior nie zmierzy się z Rayo Vallecano, mimo że czerwona kartka została anulowana

Brazylijczyk nie zagra jednak w środowym spotkaniu u siebie z Rayo Vallecano ze względu na problemy z kolanem, przez które nie zagra w sobotnim meczu z Sevillą.


Głos zabrał były zawodnik Alberto Edjogo-Owono Podcast o piłce nożnej O swoich doświadczeniach z rasizmem w hiszpańskim futbolu, o tym, jak się z tym czuł i co trzeba zrobić, aby go wyeliminować. To część jego dyskusji z Markiem Chapmanem i Dermotem Corriganem…

„Jeśli chcesz grać w piłkę nożną w Hiszpanii, musisz założyć, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. Wtedy jesteś gotowy. Jesteś gotowy, wykształcony i skoncentrowany. To może się zdarzyć”.

„Mój tata zawsze powtarzał:” Cóż, chłopaki, jeśli chcecie grać w piłkę nożną, musicie założyć, że to się może zdarzyć. Więc musicie być o 120 procent silniejsi. Musicie być o 100 procent bardziej konsekwentni. „

READ  Źródła podają, że Raiders wypełniają zapotrzebowanie na QB Jimmym Garoppolo

– Ale to, do czego doszedł Winicjusz, jest dla mnie sprawą pilną.

(Górne zdjęcie: Aitor Alcalde/Getty Images)