2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy parlament Polski przywraca państwowe finansowanie eksperymentalnej płodności

Nowy parlament Polski przywraca państwowe finansowanie eksperymentalnej płodności

Nowy polski parlament przywrócił finansowanie rządowe eksperymentalnego zapłodnienia zakazanego wcześniej przez Partię Konserwatywną, która utraciła kontrolę nad władzą ustawodawczą w niedawnych wyborach powszechnych w kraju.

Parlament, który rozpoczął swoją kadencję w tym miesiącu, uchylił zakaz w jednym ze swoich pierwszych posunięć, unieważniając różne kontrowersyjne lub restrykcyjne przepisy wprowadzone przez konserwatywny rząd.

Po gorącej debacie parlamentarzyści głosowali 268 do 118, przy 50 wstrzymujących się, za zagwarantowaniem państwowego finansowania procedur zapłodnienia in vitro, szacowanego na około 500 milionów złotych (125 milionów dolarów) rocznie.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznik konserwatywnego rządu, zasugerował w zeszłym tygodniu, że Duda nie powinien korzystać ze swojego prawa weta wobec nowej ustawy. Marcin Mastelerek podkreślił jednak, że ostateczna decyzja należy do prezydenta.

Finansowanie przez państwo in vitro zostało wprowadzone w 2013 r. przez rząd liberalny pod przewodnictwem Donalda Tuska, ale konserwatywny rząd Partii Prawo i Sprawiedliwość zakazał jednego z pierwszych rozwiązań w 2016 r., twierdząc, że procedura niszczy ludzkie embriony.

Według statystyk Ministerstwa Zdrowia w czasie trwania programu urodziło się około 22 000 dzieci. Od czasu wykonania tej procedury w Polsce w 1987 r., urodziło się ponad 100 000 dzieci w wyniku zapłodnienia in vitro.

Środowe głosowanie podkreśliło siłę nowej centrowej większości w parlamencie po wyborach powszechnych, które odbyły się 15 października. Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu konserwatywny rząd zastąpi centrowy gabinet.

Koalicja partii prounijnych zdobyła w referendum większość mandatów i podjęła decyzję o zmianie części kontrolowanych przez siebie przepisów, wywołując czasami napięcia na linii Warszawa–Bruksela i prowadząc do zamrożenia części funduszy unijnych. do Polski.

READ  Czyny, a nie słowa, sprzyjają pojednaniu - POLITICO

Oczekuje się, że nowy rząd koalicyjny pod przewodnictwem byłego premiera i byłej czołowej postaci UE Donalda Tuska powstanie w połowie grudnia, ale Duda dał PiS pierwszą szansę na utworzenie gabinetu, ponieważ partia zdobyła najwięcej pojedynczych głosów. -Wygrać wybory.