9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

A satellite image shows a crater in a field in central Izyum.  On one side of the crater is the burnt wreckage of a school, on the other side a football field is visible.  

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że kluczowa infrastruktura w Central Isium jest w ruinie

Zdjęcie satelitarne pokazuje krater w polu w centrum Izium. Po jednej stronie krateru płonące rumowiska szkolne, po drugiej widoczne jest boisko do piłki nożnej. (Technologie Maxara)

Gwałtowne starcia wokół miasta Izyum spowodowały, że znaczna część miasta została zniszczona, powiedzieli urzędnicy miejscy, a nowe zdjęcia satelitarne pokazują zakres zniszczeń, jakich doznało wschodnioukraińskie miasto.

Maxar Technologies wykonał zdjęcia w czwartek.

Ogromny krater o szerokości około 40 stóp (12 m) pojawia się na polu w centralnej dzielnicy miasta. Płonący wrak szkoły leży po jednej stronie dołu, a po drugiej boisko piłkarskie. Część szpitala po drugiej stronie ulicy została zniszczona.

Zniszczenie dużego budynku kotłowni i kilku otaczających go budynków mieszkalnych.
Zniszczenie dużego budynku kotłowni i kilku otaczających go budynków mieszkalnych. (Technologie Maxara)

Miasto znalazło się w ogniu krzyżowym, gdy Rosja próbuje połączyć postęp w regionie Charkowa na północy Ukrainy ze swoją twierdzą na dalekim wschodzie.

Przedstawiciel Rady Max Strinik powiedział CNN w czwartek, że miasto zostało „całkowicie zniszczone” przez rosyjskie samoloty i artylerię, nawet gdy w Isium trwały zacięte walki o kontrolę nad lądem.

Konwój rosyjskiej artylerii samobieżnej zmierza na południe w kierunku Izyum.
Konwój rosyjskiej artylerii samobieżnej zmierza na południe w kierunku Izyum. (Technologie Maxara)

Na północ od szkoły na zdjęciach satelitarnych widać zniszczony duży budynek kotłowni i wszystkie pobliskie budynki mieszkalne. Wydaje się, że w tej części centralnego Isium nie ma żadnych możliwych do zidentyfikowania celów wojskowych.

Około 5 kilometrów na północny zachód od Izyum zauważono konwój rosyjskiej artylerii samobieżnej zmierzający w kierunku miasta.

Strynik powiedział, że siły rosyjskie kontrolują teraz sektory miasta na północnym brzegu Dońca Siewierskiego, która dzieli Izjum na pół. Ukraińcy kontrolują sektory miasta na południowym brzegu rzeki.

Trzy mile na północny wschód od miasta zauważono rosyjską artylerię samobieżną stacjonującą na polu, z wieżami skierowanymi w stronę centrum Isium.

Rosyjska artyleria samobieżna na polu, z wieżami zwróconymi w stronę centrum Izyum.
Rosyjska artyleria samobieżna na polu, z wieżami zwróconymi w stronę centrum Izyum. (Technologie Maxara)

Inne zdjęcie pokazuje dwa mosty dla pojazdów przecinające rzekę Seversky Doniec częściowo zniszczone, co wydaje się być celowym ciosem mającym na celu powstrzymanie rosyjskiego marszu przez rzekę.

Ale Rosjanie znaleźli sposób na obejście tego i teraz zbliżają się do miasta od południa.

Most pontonowy nad rzeką Seversky Doniec.
Most pontonowy nad rzeką Seversky Doniec. (Technologie Maxara)

Aby ominąć zawalone mosty, Rosjanie wznieśli dwa mosty pontonowe nad rzeką Seversky Doniec, aby otoczyć miasto kordonem. Milę od tych mostów, na południowym brzegu rzeki, widziano konwój czołgów poruszający się autostradą w kierunku zajętych przez Ukraińców sektorów Izyum.

Konwój czołgów zmierza na północ w kierunku Izyum.
Konwój czołgów zmierza na północ w kierunku Izyum. (Technologie Maxara)