16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowe prawo stanowe ma na celu zwiększenie płac i konkurencji między pracownikami

Nowe prawo stanowe ma na celu zwiększenie płac i konkurencji między pracownikami

Michael Rupke pracuje w recepcji w apartamentowcu w Minneapolis i chce móc tam dalej pracować.

W zeszłym roku ze zdziwieniem dowiedział się, że być może będzie musiał zrezygnować z pracy, niezależnie od wyników, jakie osiąga.

Robke pracuje dla firmy zarządzającej nieruchomością, którą zatrudniono do nadzorowania budynku. Firma ta ma umowy ze wspólnotami mieszkaniowymi, które stanowią, że w przypadku zmiany zarządu budynku nie może składać ofert takim pracownikom jak Robke, którzy chcą w nim pozostać.

Jest to rodzaj umowy znany również jako „cieńcza klauzula o zakazie konkurencji”.

W poniedziałek w Minnesocie weszło w życie nowe prawo zakazujące tych przepisów. Firmy świadczące usługi na rzecz innych firm – np. pracodawcy Roebucka – nie będą mogły uniemożliwić im zatrudniania byłych pracodawców.

Roepke twierdzi, że to dobra wiadomość dla pracowników takich jak on.

„Te restrykcyjne porozumienia ograniczają prawa klasy robotniczej do poszukiwania pracy zarobkowej w znanych sobie branżach. My, robotnicy, nawet nie znaliśmy wszystkich miejsc, w których istniały te porozumienia” – powiedział Roepke.

Nowa ustawa jest kontynuacją wysiłków legislacyjnych mających na celu położenie kresu praktykom antykonkurencyjnym.

W zeszłym roku legislatura stanowa przyjęła ustawę zakazującą zawierania umów o zakazie konkurencji między pracodawcami a pracownikami. Porozumienia te uniemożliwiają pracownikom podjęcie pracy w konkurencyjnych firmach. Niedawno Federalna Komisja Handlu zakazała także stosowania większości umów o zakazie konkurencji w całym kraju.

Po wprowadzeniu zakazu umów o zakazie konkurencji prawodawcy z Minnesoty odkryli lukę w postaci „cieni” umów o zakazie konkurencji.

Senator stanu Edina Alice Mann, D-Labor, jest współautorką projektu ustawy zakazującej tej praktyki. Powiedziała, że ​​wielu pracowników nie miało pojęcia, że ​​tego typu umowy dotyczą ich, ponieważ pojawiają się one w umowach między firmami, a nie w umowach z pracownikami.

READ  Spowolnienie wzrostu zatrudnienia w USA wspiera cierpliwość Fed

„To nie będzie już legalne w stanie Minnesota” – powiedział Mann. Bez Twojej wiedzy nikt nie będzie mógł zawrzeć umowy mającej wpływ na Twoje przyszłe dochody i przyszłe życie. To proste; „To sprawiedliwe.”

Przedstawicielka stanu Emma Greenman ze stanu Minneapolis, współautorka projektu ustawy, stwierdziła, że ​​słyszała od osób pracujących w usługach budowlanych i opiece nad dziećmi, które zdają sobie sprawę, że te umowy również ich dotyczą.

Greenman powiedział, że problem polega na tym, że pracownicy nie mogą pozostać w swoich budynkach.

„Posiadanie kogoś, kto rozumie i zna mieszkańców i sąsiadów, jest naprawdę ważne” – powiedział Greenman.

Zwolennicy tej ustawy mają nadzieję, że sprawi to, że płace będą bardziej konkurencyjne, ponieważ pracownicy będą mogli wybierać spośród większej liczby potencjalnych pracodawców.

„Uważamy, że ma to sens dla naszych społeczności, naszych pracowników, a na pewno dla konkurencji na naszym rynku” – powiedział Greenman.

Nowe prawo nie wpływa na istniejące umowy o zakazie konkurencji, ale uniemożliwi firmom zawieranie nowych umów. Roepke wyraził nadzieję, że pracodawcy posiadający istniejące umowy zdecydują się ich nie egzekwować.