22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Niemożliwe”: panika po tym, jak Izrael nakazał ewakuację szpitala Al-Shifa w Gazie |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

„Niemożliwe”: panika po tym, jak Izrael nakazał ewakuację szpitala Al-Shifa w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Armia izraelska zaprzecza, jakoby zmusiła kogokolwiek do opuszczenia szpitala, który oblega od kilku dni

Źródła medyczne w szpitalu powiedziały Al Jazeerze, że siły izraelskie nakazały lekarzom, pacjentom i przesiedleńcom szpitala Al-Shifa w Gazie ewakuację kompleksu medycznego, dały im na to godzinę, a niektórych zmusiły do ​​opuszczenia szpitala na muszce broni.

Ale w A Udostępnij na X W sobotę IDF zaprzeczyły jakoby zmusiły kogokolwiek do opuszczenia kraju, mówiąc, że IDF „zgodziły się na prośbę dyrektora szpitala Al-Shifa, aby umożliwić większej liczbie mieszkańców Gazy przebywających w szpitalu i pragnących ewakuować się bezpieczną drogą .”

Muhammad Zaqout, dyrektor generalny szpitali w Gazie, potwierdził Al Jazeerze: „Kategorycznie zaprzeczam tym fałszywym zarzutom [from the IDF] …Mówię ci, że byliśmy zmuszeni wyjść pod groźbą użycia broni.

W szpitalu Al-Shifa ponad 7 000 osób, w tym krytycznie chorzy pacjenci i noworodki, walczy o życie. W ciągu ostatnich kilku dni obiekt był oblężony przez izraelskich żołnierzy.

Wcześniej lekarz w Shifie powiedział Al Jazeerze, że ewakuacja wszystkich jest „niemożliwa”.

Youmna Al-Sayed z Al Jazeery stwierdziła w raporcie Khan Yunis na południe od Gazy, że sytuacja wywołała w szpitalu „wielki stan paniki i strachu”. „Nie mają karetek, którymi można by przewieźć pacjentów i wcześniaki na południe [of Gaza]„.

Wśród mieszkańców Shifa znajduje się co najmniej 300 pacjentów, z których część lub większość jest w stanie poważnym lub krytycznym, a także tysiące wysiedlonych rodzin.

Al-Sayed dodała, że ​​liczba ta obejmuje również „co najmniej 35 wcześniaków, które przez osiem dni przebywały poza inkubatorami z powodu braku tlenu i prądu”. Bez pieczy zastępczej pozostało 39 dzieci; Nasz korespondent dodał, że cztery osoby zmarły późnym wieczorem w piątek, a pięć jest obecnie w poważnym stanie.

„W mieście Gaza i na północy nie ma transportu z powodu braku paliwa. Oczekuje się zatem, że ludzie będą ewakuowani pieszo. Lekarze mówią nam, że ewakuacja piesza przy tak dużej liczbie osób jest niemożliwa. Lekarze również tego nie robią chcą porzucić swoich pacjentów” – dodała.

READ  Aktualizacja wyborów na żywo we Francji: wyborcy wybierają między Macronem a Le Pen

„Przerażający”

Po upływie „godzinnego” izraelskiego terminu w sobotę rano Omar Zaqout, kierownik szpitala, powiedział Al Jazeerze, że rozpoczęły się przymusowe eksmisje, dodając, że sceny na zewnątrz ośrodka były „przerażające”.

„Pokazano nam, żebyśmy wyjechali przez Al Wahda Road” – dodał. Na drodze rozrzucono dziesiątki ciał. „Wielu bezdomnych, którzy nie mogą chodzić, zostaje pozostawionych na otwartej przestrzeni”.

Munir Al-Bursh, lekarz w szpitalu Al-Shifa, powiedział, że armia izraelska wezwała około dziewiątej rano [7:00 GMT]Uwaga, wszyscy odchodzący muszą machać białą chusteczką i chodzić w jednym rzędzie.

„Po drodze żołnierze obrażali ich” – powiedział Al-Bassar Al Jazeerze.

„Wielu pacjentów umieszczono na wózkach inwalidzkich lub na ruchomych łóżkach. Członkowie rodziny byli zmuszeni do samodzielnego niesienia rannych dzieci lub rodziców… To przerażające i bezprecedensowe sceny” – dodał.

Lekarze powiedzieli, że armia izraelska nakazała ewakuację ludzi ulicą Al-Rashid, a nie zwykłą ulicą lub trasą, którą mają podążać osoby ewakuowane na południe – ulicą Salah Al-Din.

Al-Sayed powiedział, że armia nie zapewniła ewakuowanym żadnych środków transportu, paliwa do karetek pogotowia ani pojazdów do transportu pacjentów, wcześniaków i przesiedlonych rodzin.

Szpital również pozostawał bez żywności, wody, prądu i tlenu przez co najmniej tydzień, podczas gdy izraelskie wojska i czołgi dokonywały nalotów na obiekt w ciągu ostatnich dwóch dni. Izrael twierdził, że Hamas miał pod szpitalem centrum dowodzenia, ale nie znalazł żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. Hamas i pracownicy szpitali od dawna odrzucają izraelskie twierdzenia.

Zaqout dodał, że brak dostaw wody w Shifie doprowadził do, jak to określił, „braku czystości i higieny”.

„Od ponad trzech tygodni nie ma prądu. Niemowlęta i noworodki pozostają bez tlenu. To nic innego jak średniowieczna jaskinia” – powiedział.

READ  Air India spowodował uziemienie załogi lotniczej z powodu obsługi nieposłusznych pasażerów podczas lotu