22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowych obserwatorów próbujących patrolować polską granicę

Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowych obserwatorów próbujących patrolować polską granicę

Grupa była uzbrojona w gaz pieprzowy, bagnet, nóż i kije, jak podaje agencja informacyjna Brandenburg South Police.

Jej członkowie odpowiedzieli na wezwania skrajnie prawicowej partii „Der Dritte Weg” (trzeciej drogi) do „marszu przez granicę”, podała policja.

Wobec zarzutów, że władze w Mińsku ułatwiają migrację do wschodniej granicy obozu, coraz większa liczba migrantów z Białorusi próbuje przedostać się do Unii Europejskiej.

Policja w Cuben w Brandenburgii, jednym z trzech niemieckich landów na granicy Polski z Saksonią i McLenberg-Pomorze Zachodnie, potwierdziła CNN, że kilku członków zespołu inwigilacyjnego stacjonowało tam i w pobliskich wioskach.

Niektórzy z zatrzymanych przez policję przyjechali do tego obszaru z innych części kraju, donosi Reuters.

Według lokalnego oddziału Armii Zbawienia, w sobotę 120 osób z Kuben zorganizowało kampanię uświadamiającą, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planowanej skrajnie prawicowej misji nadzoru granic.

Premier Saksonii Michael Gretchmer wypowiedział się przeciwko prawicowemu ekstremizmowi w niedzielnym wywiadzie, potępiając patrol.

„Niemcy są krajem chrześcijańskim i uchodźcy powinni być traktowani sprawiedliwie – nawet jeśli nie mają prawa przebywać w Niemczech. Jesteśmy ludźmi i traktujemy innych jak istoty ludzkie” – powiedział Kretschmer nadawcy publicznej ARD. „Musimy zająć wyraźne stanowisko przeciwko prawicowemu ekstremizmowi”.

Zgodnie z oświadczeniem policji niemieccy urzędnicy będą nadal patrolować obszary wzdłuż granicy polsko-niemieckiej i ściśle współpracować z urzędnikami federalnymi.

Policja na Wybrzeżu Kości Słoniowej powiedziała CNN, że liczba policji federalnej wysłanej do ochrony polskiej granicy „znacznie wzrosła”, ale nie była w stanie potwierdzić, ilu dodatkowych funkcjonariuszy stacjonowało na tym obszarze.

W niedzielę minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer powiedział w niedzielę filmowi Według gazety do regionu wysłano kolejnych 800 funkcjonariuszy.

„Setki oficerów pełni tam obecnie służbę dzień i noc. Jestem gotów, aby w razie potrzeby ich wzmocnić” – powiedział Seahofer Associated Press.

READ  Bechtel dołącza do Toshiby w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Sohofer powiedział, że do tej pory w tym roku doszło do 6162 nieautoryzowanych wjazdów do Niemiec z Białorusi i Polski.

W zeszłym tygodniu Seehofer powiedział, że nie ma planów zamknięcia granicy z Polską, ale w niedzielę powiedział, że ograniczenia powinny zostać wprowadzone.

Polska planuje wydać 400 mln dolarów na mur wzdłuż granicy z Białorusią

„Jeśli sytuacja na granicy niemiecko-polskiej nie ulegnie poprawie, należy również zastanowić się, czy to działanie powinno być podjęte w powiązaniu z państwem Polska i Brandenburgia. Ta decyzja przyjdzie do następnego rządu” – powiedział.

Kilka krajów UE oskarżyło prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wysyłanie imigrantów na granice UE w odpowiedzi na sankcje UE po zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku.

Unia Europejska (UE) zapowiedziała, że ​​będzie nadal sprzeciwiać się tak zwanej „hybrydowej agresji … białoruskiego reżimu” i potępiać wykorzystywanie imigrantów do celów politycznych.

Łukaszenka temu zaprzeczył, oskarżając Zachód o katastrofę humanitarną po tym, jak migranci utknęli na granicy białorusko-polskiej.