20 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia I-SEM i Polska to cztery największe rynki kolokacji energii odnawialnej i baterii w Europie.

Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia I-SEM i Polska to cztery największe rynki kolokacji energii odnawialnej i baterii w Europie.

  • Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia I-SEM i Polska wyłaniają się na czoło czterech europejskich rynków kolokacji odnawialnych źródeł energii.
  • Na rynkach UE istnieją rozbieżności regulacyjne, a na rynkach w dużej mierze brakuje konkretnych planów politycznych dotyczących kolokacji, czyli wydarzenia inauguracyjnego Aurory. Europejski raport dotyczący kolokacji odnawialnych źródeł energii Przegląd najważniejszych wydarzeń.
  • Hiszpanię, Holandię i Francję uznano za rynki, na których obecnie omawia się szczególnie obiecujący rozwój polityki.

Oksford (badania nad energią Aurory)-Aurora Energy Research, wiodący światowy dostawca analiz rynku energii, ogłosiła swoje otwarcie Europejski raport dotyczący kolokacji odnawialnych źródeł energii, badając 12 krajów europejskich. Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia I-SEM i Polska to cztery największe rynki kolokacji w Europie.

Aurora przewiduje dodatkowe 421 GW mocy nieciągłych odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2030 r., co stwarza znaczne ryzyko dla aktywów OZE, w tym kanibalizację cen wychwytywania, rosnące koszty ograniczeń i niezbilansowania. Niemcy, Grecja, Holandia i Irlandia I-SEM to rynki najbardziej dotknięte tymi czynnikami, które w celu ograniczenia emisji zachęcają aktywa OZE do kolokacji z systemami magazynowania baterii.

Połączona lokalizacja w Niemczech oferuje atrakcyjne możliwości łączenia przychodów, niskie opłaty sieciowe i znaczne ograniczenie ryzyka kanibalizacji w przypadku OZE. Wielką Brytanię wyróżnia korzystna regulacja, zapewniająca dostęp kolokowanych aktywów do wielu rynków oraz szybki, stopniowy dostęp do kolokowanych projektów OZE. W wyniku wysokiego ryzyka ograniczającego ryzyko i korzystnego prawodawstwa ułatwiającego odnawialne źródła energii i szybki dostęp do sieci, Irlandia uzyskała wysoką ocenę od I-SEM za łączenie OZE i magazynowania energii w bateriach. Ponadto w Polsce panuje silne środowisko dotacyjne obejmujące łączenie sieci kablowych i dostęp do długoterminowych umów na rynku mocy.

Rozbieżności regulacyjne na rynkach UE

Ze raportu wynika, że ​​na wielu rynkach europejskich często brakuje systemów polityki kolokacji. W Niemczech wymogi nałożone na aktywa akumulatorowe w ramach programu aukcji innowacji znacznie ograniczają rentowność komercyjną. Hiszpański krajowy plan na rzecz energii i klimatu (NECP) ma na celu zwiększenie celów BESS do co najmniej 2,5 GW do 2030 r. przy użyciu znacznych dotacji rządowych na projekty w zakresie kolokowanych magazynów, jednak w ostatnich latach w drodze dotacji zakupiono niewielką ilość mocy wytwórczych.

READ  ASF rozprzestrzenia się na 3 nowe prowincje w Polsce

Pięć rynków ocenionych najlepiej pod względem polityki i regulacji to długoterminowe przychody z rynku mocy w Polsce oraz nowatorskie rozporządzenie w sprawie łączenia kabli na Węgrzech, które wprowadziło obowiązkową kolokację aktywów fotowoltaicznych powyżej pewnego poziomu. Ze względu na różne źródła przychodów dostępne dla irlandzkich projektów I-SEM i projektów w Wielkiej Brytanii oraz potencjalne korzyści w zakresie dostępu do fazy i łagodzenia ryzyka. Francję uważa się również za atrakcyjny rynek kolokacji aktywów fotowoltaicznych i BESS, ponieważ kolokowana fotowoltaika może uczestniczyć we francuskich aukcjach kontraktów różnicowych (CfD), które w przeszłości były dozwolone po wyższych cenach wykonania.

Rynki do odwiedzenia

Niedawne ogłoszenia w Hiszpanii dotyczące potencjalnego wsparcia w zakresie wydatków kapitałowych (CapEx) na akumulatory hybrydowe znacząco pobudzą uzasadnienia biznesowe. Dyskusje na temat obowiązków w zakresie przechowywania akumulatorów i potencjalnych obniżek opłat sieciowych w Holandii mogłyby ulepszyć uzasadnienia biznesowe i harmonogram projektów.

Rebecca McManus, starszy pracownik naukowy w Aurora Energy Research, Komentarz:

„W związku z niedawnym wzrostem liczby nieprzerwanych odnawialnych źródeł energii i akumulatorów w europejskim krajobrazie energetycznym, połączone projekty wkrótce staną się istotną częścią pracy deweloperów. Jednak każda klasa aktywów stanowi wyzwanie w zakresie samodzielnej nawigacji i zarządzania interakcją między nimi klas aktywów i sposobu ich łącznego wykorzystania mogą stanowić wyzwanie.

Janic Carl, pracownik naukowy w Aurora Energy Research, Dodany:

„Wraz z Wielką Brytanią jako liderem w całej Europie wzrosło zainteresowanie rynku połączeniem odnawialnych źródeł energii i baterii akumulatorowych. Jednakże ramy polityczne na wielu rynkach pozostają w tyle i często skupiają się jedynie na indywidualnych aspektach połączonych modeli biznesowych. Pełna złożona integracja poza siecią i dostęp do rynku są niezbędne, aby zapewnić pomyślne projekty w nadchodzących latach – będą ważne.”

z Aurory Europejski raport dotyczący kolokacji odnawialnych źródeł energii Już dostępne — pobierz poprawioną wersję tutaj i skontaktuj się, aby uzyskać więcej informacji.

READ  Globalne ocieplenie pokryje połowę potrzeb cieplnych Polski

– kończący się –

Komunikacja medialna

Zina Fragkiadaki, rzecznik prasowy | +44 (0) 7747 219 913

[email protected]

Informacje o badaniach nad energią Aurora

Założona w 2013 roku firma Aurora Energy Research jest wiodącym światowym dostawcą prognoz i analiz rynku energii na potrzeby kluczowych decyzji inwestycyjnych i finansowych. Z siedzibą w Oksfordzie, działamy globalnie za pośrednictwem 14 biur obejmujących Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję i Australię. Nasza kompleksowa oferta usług obejmuje pakiety wiedzy rynkowej, wsparcie doradcze i innowacyjne rozwiązania programowe dla uczestników branży energetycznej. Wspieramy różnorodność dzięki zespołowi ponad 600 specjalistów z doświadczeniem w energetyce, finansach i doradztwie, zapewniając niezrównaną wiedzę fachową w zakresie energii, odnawialnych źródeł energii, magazynowania, wodoru, węgla i paliw kopalnych. Naszą misją jest ułatwianie globalnej transformacji energetycznej poprzez powszechnie zaufaną analizę ilościową i wysokiej jakości wsparcie decyzyjne.