7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Netanjahu zwolnił Deri „z ciężkim sercem” po tym, jak Sąd Najwyższy obalił skazanego ministra

Premier Benjamin Netanjahu usunął w niedzielę swojego starszego sojusznika Aryeha Deri z rządu, co miało wywołać niepewność polityczną, pomimo mandatu wydanego przez Wysoki Trybunał Sprawiedliwości i bronionego przez prokuratora generalnego.

Netanjahu powiedział, że był „z ciężkim sercem zmuszony” do zastosowania się do środowego sądu Reguła – w którym powołano się na wielokrotne wyroki skazujące Deri i niedawne oczywiste oszustwo sądu niższej instancji – oraz zakończenie podwójnej nominacji Deri na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i zdrowia. Rezygnacja wejdzie w życie we wtorek. Partia Shas Deriego zmusiła Netanjahu do znalezienia dla niego drogi z powrotem do rządu, a premier obiecał znaleźć „w żaden legalny sposób Gdzie możesz nadal wnosić wkład w państwo Izrael”.

W odpowiedzi na dymisję Deri powiedział, że po decyzji sądu „stało się jasne” dla niego i Netanjahu, że odejdzie z rządu, ale nie wycofa się z życia politycznego. Powiedział: „Żadne orzeczenie sądowe nie powstrzyma mnie od służenia i reprezentowania” 400 000 wyborców Shas, którzy dali jego ultraortodoksyjnej partii 11 miejsc w Knesecie w listopadowych wyborach.

Deri obiecał nadal przewodzić Szasowi jako członek Knesetu, przewodniczyć posiedzeniom swojej partii i uczestniczyć w spotkaniach szefów partii koalicyjnych. W rzeczywistości Deri uczestniczył w spotkaniu liderów koalicji zwołanym przez Netanjahu wkrótce po posiedzeniu gabinetu, na którym został odwołany.

Rzecznik Deri powiedział, że przewodniczący Shas zachowa również tytuł wicepremiera, który jest w dużej mierze tytułem ceremonialnym i nie ma formalnej władzy. Nie jest jasne, czy pozwoli Deri zachować miejsce obserwatora przy stole gabinetu, ale rzecznik powiedział, że jest prawdopodobne, że rząd będzie nadal zapraszał Deri do udziału w swoich posiedzeniach w charakterze obserwatora.

Krótko mówiąc, podczas niedzielnej sesji gabinetu Netanjahu tymczasowo opuścił salę i opuścił posiedzenie, oskarżając Deriego. Na początku tego miesiąca Deri na krótko zastąpił Netanjahu, gdy premier miał rutynową kolonoskopię.

READ  Trzech zabitych i jeden zaginiony z powodu deszczu w największym mieście Nowej Zelandii

W swoich uwagach w niedzielę premier skrytykował „godną ubolewania decyzję” sądu o dyskwalifikacji Deri ze stanowiska ministerialnego, mówiąc, że lekceważy ona „wolę ludu, o czym świadczy wielkie zaufanie, jakim opinia publiczna obdarzyła wybranych przedstawicieli mojej rząd.” Kiedy dla wszystkich było jasne, że zasiądziesz w rządzie jako starszy minister.

„Uzasadniłem, że ważne jest, abyś służył państwu Izrael jako członek gabinetu bezpieczeństwa w moim rządzie, gdzie możesz mieć wpływ, biorąc pod uwagę twoje wieloletnie doświadczenie członka gabinetu w rządach zmarłego premiera Ministrowie Icchak Szamir i Icchak Rabin – bogate doświadczenie, które przyczyniło się do bezpieczeństwa Izraela i jego odporności”, Netanjahu kontynuował czytanie Deri, siedzącemu bezpośrednio po jego prawej stronie, z przygotowanego listu.

Premier będzie miał trudności z rozwiązaniem problemów wywołanych przez obalenie Deriego, zaledwie trzy tygodnie po tym, jak został zaprzysiężony w twardą koalicję, która obiecała stabilność polityczną, i zaledwie trzy miesiące po tym, jak wygrał piąte wybory narodowe w Izraelu w mniej niż cztery lata.

Aryeh Deri przybywa na cotygodniowe posiedzenie gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie, 22 stycznia 2023 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Nie jest jasne, kto zastąpi al-Dariego w ministerstwach spraw wewnętrznych i zdrowia. Zwykle, gdy minister rezygnuje, jego teki automatycznie wracają do premiera na okres przejściowy do czasu powołania nowego ministra. Ale odkąd Netanjahu został postawiony w stan oskarżenia w związku z odrębnym dochodzeniem w sprawie korupcji, prawo uniemożliwiło mu zajmowanie jakiegokolwiek miejsca w rządzie bez funkcji premiera.

Gdy krążyły niepotwierdzone doniesienia o kilku potencjalnych kandydatach z zewnątrz i tymczasowych przywódcach partii Shas zajmujących stanowisko Deriego, przywódca opozycji Yair Lapid wezwał Netanjahu do ustalenia natychmiastowej daty obsadzenia wakatów.

„To, co widzimy, to nie rząd, to cyrk” — powiedział Lapid w oświadczeniu krótko po posiedzeniu rządu. „Netanjahu jest słaby, ale musi dziś mianować pełnoetatowego ministra zdrowia i ministra spraw wewnętrznych.

READ  Szef sztabu Kamala Harris kieruje się do wyjścia

Deri został przydzielony do nadzorowania dwóch najpotężniejszych i najlepiej finansowanych ministerstw Izraela, pomimo jego przestępstw finansowych. Chociaż Netanjahu nie wspomniał o rychłym usunięciu Deri na początku niedzielnego spotkania, większość swoich uwag poświęcił „gratulowaniu wicepremierowi i ministrowi zdrowia Aryeh Deri” rozszerzenia usług zdrowotnych objętych krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Premier Benjamin Netanjahu prowadzi cotygodniowe posiedzenie gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie, 22 stycznia 2023 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Premier Deri zwolnił go cztery dni po tym, jak Sąd Najwyższy wydał wybuchowe orzeczenie, że decyzja o mianowaniu przywódcy Shas na ministra spraw wewnętrznych i zdrowia była „skrajnie nierozsądna” w świetle wyroków skazujących Deri, ostatnio w styczniu 2022 r.

Deri zawarł wówczas ugodę z Sądem Magistrackim w Jerozolimie, co pozwoliło mu zrezygnować z Knesetu przed wydaniem wyroku, a tym samym uniknąć przesłuchania, czy jego skazanie za oszustwa podatkowe wiązało się z wykroczeniem moralnym – oznaczenie, które uniemożliwiłoby mu pełnienie urząd publiczny przez siedem lat. lata.

Sąd uważał wówczas, że Deri wycofuje się z życia publicznego. Jednak nadal kierował partią Szas spoza Knesetu i wkrótce został przywrócony jako poseł w wyborach 1 listopada. Następnie Deri zażądał, aby Netanjahu wrócił do stołu gabinetu, pomimo podstawowego prawa: rząd wymaga od Centralnej Komisji Wyborczej ustalenia, czy jego przestępstwo wiązało się z wykroczeniami moralnymi, zanim będzie mógł zostać mianowany ministrem.

Koalicja pospieszyła z reformą, aby Deri mógł zostać zaprzysiężony wraz z resztą gabinetu 29 grudnia.

Prezes Sądu Najwyższego Esther Hayut na rozprawie w sprawie petycji wzywających do unieważnienia nominacji lidera partii Shas Aryeha Deri na stanowisko ministra rządu w związku z jego niedawnym wyrokiem skazującym za przestępstwa podatkowe przed Sądem Najwyższym w Jerozolimie, 5 stycznia 2023 r. / Flash 90 )

Deri podwoił się w niedzielę, twierdząc, że nigdy nie sprawiał wrażenia, że ​​rezygnuje z polityki, pomimo opinii sędziego. uwagi Od czasu, który dokładnie potwierdza to wrażenie. Sąd Najwyższy oparł się w swoim orzeczeniu z zeszłego tygodnia częściowo na koncepcji sądownictwa Losowa sięargumentując, że Deri nie może skorzystać z umowy leniency opartej na założeniu, że opuści życie publiczne, a następnie szybko do niego wróci.

READ  Brak wytchnienia w walkach na Ukrainie, gdy chwiejny rosyjski rozejm zbliża się do końca | Aktualności

Oprócz zastosowania blokady, sąd uchylił nominację Deri jako nie spełniającą testu rozsądku, standardu sądowego, który rząd Netanjahu obiecał obalić w związku z dążeniem do przyjęcia gruntownych zmian w systemie kontroli i równowagi.

„Mogę powiedzieć moim przyjaciołom w rządzie i opinii publicznej, że było jasne dla prokuratury i dla byłego prokuratora generalnego, dr Avichai Mandelblita, że ​​nie zamierzałem, nie miałem zamiaru ani zobowiązania do odejścia z życia politycznego. Sprawy były jasne i na stole” – powiedział Deri podczas posiedzenia gabinetu, od początku dyskusji do końca.

Dążenie rządu Netanjahu do przekształcenia sądownictwa obejmowałoby również przeniesienie mianowania sędziów do kontroli politycznej, stworzenie mechanizmu chroniącego podstawowe prawa przed ingerencją sądu oraz ponowne uchwalenie innych ustaw uchylonych przez sąd. Jego rząd twierdzi, że konieczne jest przywrócenie równowagi sił między władzą polityczną a sądowniczą, ale krytycy, w tym ponad 100 000 Izraelczyków, którzy wyszli na ulice w sobotę wieczorem, by zaprotestować przeciwko planowi reform, twierdzą, że zagraża on instytucjom demokratycznym i wolnościom obywatelskim poprzez oddając prawie całą władzę koalicji rządzącej. .

Przywódcy partii koalicyjnych spotykają się z premierem Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie, 22 stycznia 2023 r. (dzięki uprzejmości Likud)

Po posiedzeniu rządu przywódcy głównej koalicji spotkali się z Netanjahu. Rzecznik Likudu powiedział, że spotkanie odbyło się „w dobrym nastroju” i „serdecznie”. Przywódca religijnych syjonistów, Bezalel Smotrich, uczestniczył w piątek, pomimo bojkotu spotkania gabinetu z dwoma innymi ministrami partii, aby zaprotestować przeciwko decyzji rządu o obejściu jego ochrony przed nielegalnym osiedlem.

Oprócz liderów frakcji koalicyjnych: Deri, Smotricha i Icchaka Goldknopfów z partii Zjednoczonego Judaizmu Tora, Itamar Ben Gvir z Otzma Yehudit i Avi Maoz z Noam, szef frakcji Degel HaTorah Mosze Gafni oraz szereg członków W spotkaniu uczestniczyła także partia Likud Netanjahu. – minister sprawiedliwości Yariv Levin, minister edukacji Yoav Kisch i minister koalicji Ofir Katz.