16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy znaleźli wyjaśnienie ogromnej dziury grawitacyjnej w Oceanie Indyjskim

Naukowcy znaleźli wyjaśnienie ogromnej dziury grawitacyjnej w Oceanie Indyjskim

Naukowcy znaleźli wyjaśnienie „dziury grawitacyjnej” w Oceanie Indyjskim.

Dziura grawitacyjna to obszar, w którym przyciąganie grawitacyjne jest niskie, powodując zatonięcie dna morskiego.

Głęboko w oceanie leży taki, który obejmuje trzy miliony kilometrów kwadratowych i wcześniej wprawił naukowców w zakłopotanie.

Teraz dwóch badaczy z Indyjskiego Instytutu Nauki, Debanjan Pal i Attreyee Ghosh, uważa, że ​​rozwiązali zagadkę.

Ponad 1000 kilometrów (621 mil) pod skorupą ziemską znaleźli zimne, gęste pozostałości starożytnego oceanu, który wpadł na „płytowe cmentarzysko” pod Afryką około 30 milionów lat temu, wzniecając gorącą stopioną skałę.

Subskrypcja Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Pal i Josh śledzą powstawanie masywnej geody, modelując, w jaki sposób płyty tektoniczne przesuwały się w górę płaszcza Ziemi w ciągu ostatnich 140 milionów lat.

Przeprowadzili symulacje i porównali kształt nisko położonego oceanu przewidywany przez te modele z obserwacjami samego wgniecenia.

Wszystkie modele, które odtworzyły nisko położone geody na Oceanie Indyjskim w ich obecnej formie, mają jedną wspólną cechę: pióropusze gorącej magmy o małej gęstości wystrzeliwują pod dno. Te pióropusze, w połączeniu z charakterystyczną strukturą płaszcza, stworzyły zagłębienie geoidy; Jeśli wzniosą się wystarczająco wysoko, Pal i Ghosh się liczą.

Krótko mówiąc, nasze wyniki wskazują, że jest to zgodne z [shape and amplitude of the] Para zauważyła, że ​​geody są niskie, a pióropusze powinny być wystarczająco unoszące się na wodzie, aby dotrzeć do głębin środkowego płaszcza”.

Pierwszy z tych pióropuszy pojawił się około 20 milionów lat temu, na południe od niskiej geody Oceanu Indyjskiego i około 10 milionów lat po tym, jak starożytne Morze Tethys zatopiło się w dolnym płaszczu. Gdy pióropusze rozprzestrzeniały się pod litosferą i powoli przemieszczały w kierunku Półwyspu Indyjskiego, depresja nasiliła się.

Ale trzeba przeprowadzić więcej badań, aby dowiedzieć się, co naprawdę się dzieje, ponieważ nie wszyscy naukowcy są przekonani.

READ  Dlaczego NASA próbuje rozbić Ziemię na Marsie?

Nauka to szaleństwo.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.