16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy z UE twierdzą, że ten rok jest „prawie na pewno” najcieplejszy od 125 000 lat

Naukowcy z UE twierdzą, że ten rok jest „prawie na pewno” najcieplejszy od 125 000 lat

BRUKSELA (Reuters) – Naukowcy z Unii Europejskiej stwierdzili w środę, że jest prawie pewne, że ten rok będzie najcieplejszy od 125 000 lat, po tym jak dane wykazały, że ostatni miesiąc był w tym okresie najcieplejszym październikiem na świecie.

Unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus (C3S) podała, że ​​w zeszłym miesiącu znacznie pobito poprzedni październikowy rekord temperatury, ustanowiony w 2019 r.

„Rekord został pobity o 0,4 stopnia Celsjusza, co stanowi znaczny margines” – powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S, która określiła październikową anomalię temperaturową jako „wyjątkowo ekstremalną”.

Ciepło jest skutkiem ciągłej emisji gazów cieplarnianych wynikającej z działalności człowieka, a także pojawienia się w tym roku zjawiska pogodowego El Niño, które powoduje wzrost temperatury wód powierzchniowych we wschodniej części Pacyfiku.

Na całym świecie średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi w październiku była o 1,7°C wyższa niż w tym samym miesiącu w latach 1850–1900, które Kopernik określa jako okres przedindustrialny.

Rekordowy październik oznacza, że ​​„prawie na pewno” rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii, C3S stwierdziło w oświadczeniu. Poprzedni rekord to rok 2016, kolejny rok El Nino.

Zbiór danych programu Copernicus sięga 1940 r. „Kiedy połączymy nasze dane z IPCC, możemy stwierdzić, że jest to najcieplejszy rok w ciągu ostatnich 125 000 lat” – powiedział Burgess.

Długoterminowe dane IPCC ONZ obejmują odczyty ze źródeł takich jak rdzenie lodowe, słoje drzew i osady koralowców.

Jedyny inny przypadek, w którym październik pobił rekord temperatury w tak dużym stopniu, miał miejsce we wrześniu 2023 r.

„Wrzesień naprawdę nas zaskoczył. Dlatego po zeszłym miesiącu trudno powiedzieć, czy mamy do czynienia z nową sytuacją klimatyczną. Ale teraz rekordy wciąż spadają i nie dziwi mnie to mniej niż miesiąc temu” – powiedział Burgess.

READ  Rosja i Ukraina na żywo: Putin broni swojej wojny

„Większość lat El Niño jest obecnie rekordowych, ponieważ dodatkowe globalne ocieplenie spowodowane przez El Niño przyczynia się do ciągłego spadku globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka” – powiedział Michael Mann, klimatolog na Uniwersytecie Pensylwanii.

Zmiany klimatyczne napędzają coraz bardziej destrukcyjne zjawiska ekstremalne. W tym roku obejmowały one powodzie, w wyniku których zginęło tysiące ludzi w Libii, ekstremalne fale upałów w Ameryce Południowej i najgorszy sezon pożarów w historii w Kanadzie.

„Nie możemy pozwolić, aby niszczycielskie powodzie, pożary buszu, burze i fale upałów, które widzieliśmy w tym roku, stały się nową normalnością” – powiedział Piers Forster, klimatolog na Uniwersytecie w Leeds.

Dodał: „Dzięki szybkiemu ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w ciągu następnej dekady możemy zmniejszyć o połowę tempo wzrostu temperatury”.

Chociaż kraje wyznaczają coraz ambitniejsze cele w zakresie stopniowej redukcji emisji, jeszcze tak się nie stało. Globalna emisja dwutlenku węgla osiągnie rekordowy poziom w 2022 roku.

Zgłoszone przez Kate Abnett. Pod redakcją Jana Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Kate Abnett zajmuje się w Brukseli polityką klimatyczną i energetyczną UE, składając sprawozdania na temat zielonej transformacji w Europie oraz wpływu zmian klimatycznych na ludzi i ekosystemy w całej UE. Inne obszary zainteresowania obejmują międzynarodową dyplomację klimatyczną. Przed dołączeniem do Reuters Kate zajmowała się rynkami emisji i energii dla Argus Media w Londynie. Należy do zespołów, których reportaże na temat kryzysu energetycznego w Europie zdobyły w 2022 r. dwie nagrody Dziennikarza Roku agencji Reuters.

Gloria Dickey informuje agencję Reuters o kwestiach klimatycznych i środowiskowych. Jej siedziba mieści się w Londynie. Jej zainteresowania obejmują utratę różnorodności biologicznej, naukę o Arktyce i kriosferze, międzynarodową dyplomację klimatyczną, zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne oraz konflikty między ludźmi a dziką przyrodą. Wcześniej przez 7 lat pracowała jako niezależna dziennikarka zajmująca się ochroną środowiska, pisząc dla takich publikacji jak The New York Times, The Guardian, Scientific American i Wired. Dickie jest finalistką nagrody Livingstone Awards dla młodych dziennikarzy w 2022 r. w kategorii Raportowanie międzynarodowe za reportaż klimatyczny ze Svalbardu. Jest także autorką w W.W. Norton.

READ  Zerwał lodowiec alpejski, zabijając co najmniej 6 turystów