13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy wkrótce dowiedzą się, czy misja Lucy zadziałała zgodnie z zamierzeniami – Ars Technica

Naukowcy wkrótce dowiedzą się, czy misja Lucy zadziałała zgodnie z zamierzeniami – Ars Technica

Zbliżenie / Artystyczna wizja statku kosmicznego Lucy lecącego w pobliżu asteroidy trojańskiej.

NASA

Minęły nieco ponad dwa lata od wystrzelenia misji Lucy na rakiecie Atlas V, której ostatecznym celem była asteroida krążąca wokół Jowisza. Po wsparciu grawitacyjnym z Ziemi w 2022 r. statek kosmiczny zmierzał w stronę celu pośredniego i obecnie jest blisko osiągnięcia celu.

W środę kosztowna misja o wartości miliarda dolarów ma wykonać pierwszy przelot obok asteroidy, docierając na odległość 425 km od małego głównego pasa asteroidy Dinkenish. W poście na bloguNASA twierdzi, że spotkanie odbędzie się o 12:54 ET (16:54 UTC).

Na około godzinę przed spotkaniem sonda zacznie próbować dołączyć do małej asteroidy, kierując swoje instrumenty w jej stronę. Umożliwi to najlepszą możliwą lokalizację do pobrania danych z Dinkinesh, gdzie prędkość Lucy wynosi 10 000 mil na godzinę (4470 metrów na sekundę).

Podczas tego manewru główna antena Lucy będzie skierowana w stronę przeciwną od Ziemi, więc nie będzie miała kontaktu ze swoimi operatorami w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. Po przelocie Lucy przekieruje się, aby przywrócić komunikację z Ziemią za pośrednictwem Deep Space Network. Obrazy i inne dane zostaną przesłane na Ziemię w ciągu najbliższych kilku dni.

co jest w imieniu?

To ważny lot dla Lucy z kilku powodów. Po pierwsze, jest to pierwszy prawdziwy test systemu śledzenia statków kosmicznych. Jeśli to się nie powiedzie, asteroida będzie jedynie rozmazaną plamą, gdy Lucy będzie przechodzić obok niej.

Symbolicznie znaczący jest także przelot asteroidy obok Ziemi. Sonda Lucy została nazwana na cześć skamieniałego hominina Lucy znalezionego w 1974 roku w Etiopii. Te skamieliny Australopitek afarensis Gatunek ten ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji człowieka i pomógł naukowcom ustalić, że nasza zdolność chodzenia na dwóch nogach poprzedzała wzrost rozmiaru mózgu, który jest jedną z dominujących cech współczesnego człowieka.

READ  Nowa kamera rejestruje obrazy przy użyciu tych samych kolorów, które widzą zwierzęta. • Earth.com

Misja NASA będzie badać asteroidy „trojańskie”, które krążą po tej samej orbicie co Jowisz. Naukowcy uważają, że te asteroidy są pozostałością po epoce powstawania planet w Układzie Słonecznym i dlatego są bliższe skamieniałościom. Stąd nazwa Lucy dla tej misji.

Dinkenish, który w najszerszym miejscu ma około kilometra średnicy, został odkryty w 1999 r. Nie nadano mu nazwy, gdy misja Lucy wycelowała go podczas pierwszego przelotu w ramach testu systemu śledzenia w drodze do planetoid trojańskich Jowisza później w dekada. Dlatego naukowcy z misji Lucy zaproponowali nazwę Dinkenish, etiopską nazwę skamieniałości Lucy.

Został on zatwierdzony na początku tego roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.