2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy twierdzą, że następny wielki deszcz meteorytów może spowodować masową „wybuch”.

Naukowcy twierdzą, że następny wielki deszcz meteorytów może spowodować masową „wybuch”.

Jeśli widziałeś wiele „spadających gwiazd” w ten weekend podczas szczytu roju meteorów Perseidów, prawdopodobnie masz palące pytanie, które wymaga odpowiedzi – kiedy następne pytanie?

W ciągu roku występuje około tuzina rojów meteorów. Daty rocznych szczytów są dość przewidywalne, ponieważ orbita Ziemi wokół Słońca jest ustalona i znana. Deszcz meteorytów jest wynikiem pyłu i gruzu pozostawionego przez komety w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Co najważniejsze, tylko wtedy, gdy strumienie materii dryfują po orbicie Ziemi wokół Słońca, możemy doświadczyć deszczu meteorytów.

Jeśli Perseidy są najczęstszym deszczem meteorytów w roku, nie są one najbardziej płodne. Poza tym jest duża szansa, że ​​w grudniu zobaczymy nie tylko szczyt roju Geminidów – znany jako najcięższy w historii – ale także nagły wybuch roju Andromedidów, który nie był aktywny od ponad dekady.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kolejnych pięciu deszczach meteorytów w pozostałych miesiącach 2023 roku:

1. Deszcz Orionidów

W piątek/sobotę, 20/21 października przypada szczyt rocznego roju meteorów wywołanego przez najsłynniejszą kometę świata – 1P Halley. Spodziewaj się około 20 „meteorów” na godzinę w szczycie, choć przy pierwszej kwadrze księżyca będą one trudne do zauważenia na wyblakłym nocnym niebie. To jest coś, za czym tęsknimy.

Więcej z ForbesaKometa Halleya wkrótce zacznie powracać. Oglądaj „Wschodzące gwiazdy” w tym tygodniu, 37 lat po ich ostatnim występie

2. Deszcz meteorów Leonida

Deszcz Leonidów, osiągając szczyt w nocy z piątku na sobotę, 17/18 listopada 2023 r., znany jest z jasnych meteorów z ciągłymi pociągami. Spodziewaj się około 10-20 „meteorów” na godzinę. Księżyc będzie wschodzącym półksiężycem, pozostawiając ciemne niebo po północy. Dobrej nocy obserwowanie gwiazd ze zwiększoną szansą zobaczenia kilku „spadających gwiazd”.

3. Deszcz meteorów w Andromedzie

Na początku grudnia – widząc bezksiężycowe nocne niebo – można zobaczyć nagły deszcz meteorytów wytwarzający w szczytowym momencie około 200 „meteorów”. Od kilkudziesięciu lat nie jest aktywny, ale A.J papier Twierdzi, że deszcze meteorytów w Andromedzie mogą zaimponować w 2023 r. Słynąca ze spektakularnych erupcji w 1872 i 1885 r. – kiedy wytworzyły tysiące meteorów na godzinę – oczekuje się, że Andromeda przyniesie „umiarkowaną do silnej” aktywność w 2023 i 2036 r. ”.

4. Deszcz Geminidów

Jeden z najbardziej płodnych meteorów roku, Geminidy osiągną szczyt w środę/czwartek, 13/14 grudnia 2023 r. W ciągu godziny można zobaczyć do 120 wielobarwnych „meteorów”. Szczyt występuje zaledwie jeden dzień po nowiu, więc warunki dla Geminidów w tym roku są idealne. Jako bonus, Ziemia może napotkać strumień szczątków z komety 46P/Wirtanen w dniach 10-12 grudnia, według wszechświat dzisiaj. Warto sporządzić plan monitoringu.

5. Deszcz meteorytów Ursydów

Ursydy produkują tylko około 10 „meteorów” na godzinę w szczycie, czyli w czwartek/piątek, 21/22 grudnia 2023 r. Pełnia nastąpi po pierwszej kwadrze, dzięki czemu nocne niebo będzie jasne. Ten jest do pominięcia.

Najlepszy sposób, aby zobaczyć deszcz meteorytów

Wszystkie roje meteorów najlepiej widać wczesnym rankiem po północy z miejsca oddalonego od zanieczyszczenia świetlnego. Chwyć rozkładany fotel, koc (do leżenia i/lub owinięcia się), wyłącz smartfona (białe światło zabija twoje widzenie w nocy) i nie spuszczaj wzroku z nieba. Ubieraj się ciepło – niezależnie od pory roku – jedz dużo przekąsek i gorących napojów oraz rób częste przerwy.

Zobaczenie wielu „spadających gwiazd” wymaga cierpliwości i poświęcenia – a kiedy zobaczysz jasną „kulę ognia”, wszystko jest tego warte!

Życzę ci czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub Linkedin. spłacać Dla mnie strona internetowa lub inne moje prace Tutaj.

READ  Ile razy Słońce okrążyło Drogę Mleczną?