1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy po raz pierwszy hodują rośliny na księżycowej glebie: „wszystko wykiełkowało”

Kiedy NASA startuje Astronauci Artemis Wracając na powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach, powinni być w stanie kultywować własną moc. To tylko rozwidlenie historycznego eksperymentu, w którym naukowcy wykorzystali próbki materiału powierzchni Księżyca, zwanego regolitem, do uprawy roślin na Ziemi.

Naukowcy zasiali nasiona rośliny Arabidopsis thaliana, spokrewnionej z gorczycą, w małych próbkach regolitu zebranych podczas trzech różnych misji Apollo pół wieku temu.

Ale chociaż nasiona kiełkowały i rosły, nie zakwitły w pełni.

„Gleba księżycowa nie zawiera wielu składników odżywczych potrzebnych do wspierania wzrostu roślin” – powiedział Stephen Ellardo z University of Florida podczas konferencji prasowej w środę.

Elardo jest współautorem Arkusz prezentacji badań Opublikowany w Communications Biology czwartek, z Anną Lisą Ball i Robertem Ferrellem.

Chociaż rośliny rosły w sposób, który sugerował, że były pod wpływem stresu, nadal znalazły stosunkowo szybką drogę, z niewielką pomocą zespołu dostarczającego im światło, wodę i składniki odżywcze.

„Po dwóch dniach zaczęło rosnąć”, Paul, który jest również profesorem ogrodnictwa na University of Florida, Powiedział w oświadczeniu. „Wszystko wykiełkowało. Nie potrafię powiedzieć, jak byliśmy zaskoczeni. Każda roślina – czy to w próbce księżycowej, czy kontrolnej – wyglądała tak samo aż do szóstego dnia”.

Pod koniec pierwszego tygodnia rośliny w regolicie wykazywały wolniejszy wzrost, karłowate korzenie i liście oraz kilka czerwonych plam. Analiza genetyczna potwierdziła później, że Zieloni byli pod wpływem stresu.

Księżycowy regolit jest bardzo drobny i pudrowy, ale nie daj się zwieść, ponieważ te ziarna są również ostre. Wdychanie pyłu księżycowego może uszkodzić płuca, a materiał nie jest szczególnie odpowiedni dla życia roślin.

„Ostatecznie chcielibyśmy wykorzystać dane dotyczące ekspresji genów, aby pomóc w poprawie reakcji na stres do poziomu, w którym rośliny – zwłaszcza rośliny uprawne – mogą rosnąć w glebie księżycowej z bardzo małym wpływem na ich zdrowie” – dodał Paul.

READ  Wychwytuj dwutlenek węgla i wydajnie przekształcaj go w energię

Ferrell mówi, że uprawa roślin na Księżycu jest kluczem do pozostania na Księżycu przez długi czas, zapewniając nie tylko żywność, ale także czyste powietrze i wodę dla astronautów i innych gości.

„Kiedy udajemy się gdzieś w kosmos, zawsze zabieramy ze sobą nasze uprawy” – powiedział Ferrell, również z University of Florida. „Pokazanie roślin, które będą rosły w księżycowej glebie, jest w rzeczywistości dużym krokiem w tym kierunku”.