Dzięki nowo odkrytym skamieniałościom naukowcy są teraz w stanie namalować obraz tego, jak wyglądał „dziwny gad morski” sprzed 240 milionów lat.
Zespołowi międzynarodowych badaczy po raz pierwszy w historii udało się „sfotografować dziwne stworzenie o długiej szyi” zwane Dinocefalozaurem orientalis – poinformowało w piątek National Museums Scotland.
Gad wodny, pochodzący prawdopodobnie z okresu triasu w Chinach, był na radarach naukowców od 2003 roku, ale odkrycie bardziej kompletnych okazów, w tym w pełni wyartykułowanej skamieniałości, dało im możliwość uzyskania pełnego obrazu tego stworzenia.
Doktor Nick Fraser, kierownik działu nauk przyrodniczych w Narodowych Muzeach Szkocji, powiedział, że skamielina pomogła naukowcom uzyskać „piękny, kompletny okaz od czubka nosa aż po czubek ogona”. CNN. „Jest zwinięty w ósemkę i… bardzo przypomina chińskiego smoka”.
Kości odkryto po raz pierwszy ponad dziesięć lat temu
Według CNN fragmenty tego, co później zidentyfikowano jako Dinocefalozaur orientalis, odkrył Li Chun, profesor w Instytucie Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców w Pekinie.
Fraser powiedział CNN, że Chun zauważył mały kręg w płycie wapiennej podczas wizyty w wiosce w prowincji Guizhou w południowo-zachodnim regionie Chin. Jak podało CNN, znalazł inne fragmenty kości w pobliskiej zagrodzie dla świń i poprzez złożenie fragmentów ujawnił nowy gatunek.
Naukowcom udało się odkryć, że „chiński smok” miał 32 oddzielne kości szyi, co zapewniało gadowi wodnemu niezwykle długą szyję. Według komunikatu prasowego Z muzeów narodowych Szkocji.
Samo to odkrycie zaskoczyło naukowców, którzy już spekulowali, że długa szyja tego stworzenia pomagała mu w jedzeniu. Jednak jego dokładna funkcja jest niejasna – twierdzi Opublikowane wyniki W Transactions of Earth and Environmental Sciences w czasopiśmie Royal Society of Edinburgh.
„Nadal nie mam pewności co do funkcji długiej szyi” – Fraser powiedział CNN. „Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to to, że żerowały w wodzie zawierającej skały, być może szczeliny”.
Chiński smok jest podobny do innych gadów morskich
Według National Museums Scotland naukowcy zaczęli porównywać „chińskiego smoka” z hydroidesem Tanystropheus, innym starożytnym gadem morskim o niezwykle długiej szyi.
Mówi się, że hydroidy Tanystropheus istniały mniej więcej w tym samym czasie co „chiński smok”, ale zostały zauważone zarówno w Europie, jak i w Chinach – podało Muzeum Narodowe w Szkocji.
Dinocephalosaurus orientalis i Tanystropheus hydroides to gady morskie o podobnych wymiarach i cechach czaszki.
Według National Museums Scotland chiński smok bardzo przypomina węża, ponieważ ma kilka kręgów na szyi i tułowiu.
Muzeum Narodowe w Szkocji stwierdziło, że jego użebrowane kończyny i zakonserwowane ryby w okolicy żołądka to jeden z wielu wskaźników wskazujących, że gad był „wyraźnie bardzo dobrze przystosowany do oceanicznego stylu życia”.
„Jako paleontolodzy używamy współczesnych odpowiedników, aby zrozumieć życie w przeszłości. Dinocefalozaur i tanystroeus nie mają współczesnego odpowiednika” – Fraser powiedział CNN, dodając, że często mieli trudności ze znalezieniem współczesnego odpowiednika.
Wkład: Essie Ronald; CNN
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy