15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NATO daje Ukrainie zielone światło na przekroczenie czerwonej linii Putina

NATO daje Ukrainie zielone światło na przekroczenie czerwonej linii Putina

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraina ma prawo używać broni dostarczanej przez Zachód do obrony przed Rosją, nawet jeśli obejmuje to uderzanie w cele w granicach Rosji.

„To jest agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie i rażące naruszenie prawa międzynarodowego” – powiedział Stoltenberg we wtorkowym wywiadzie dla Radia Liberty.

„Zgodnie z prawem międzynarodowym Ukraina ma prawo do samoobrony. Obejmuje to także kierowanie ataków na uzasadnione cele wojskowe, czyli rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą. Takie jest prawo międzynarodowe i oczywiście Ukraina ma do tego prawo się bronić.” Samo.”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia w piątek podczas konferencji prasowej podczas 60. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w Monachium w Niemczech. Stoltenberg powiedział w tym tygodniu, że Ukraina ma prawo bronić się przed Rosją.


Thomas Kienzle/AFP za pośrednictwem Getty Images

Potwierdził to urzędnik NATO „Financial Times”. W czwartek Stoltenberg powiedział, że prawo Kijowa do samoobrony obejmuje atakowanie rosyjskich celów wojskowych poza Ukrainą.

Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie ostrzegał przed wykorzystaniem przez Ukrainę sprzętu dostarczonego przez Zachód do przeprowadzania ataków na terytorium Rosji, twierdząc, że może to doprowadzić do eskalacji konfliktu. Ostrzeżenia te zmusiły sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone, do powstrzymania się od dostarczania Kijowowi broni dalekiego zasięgu zdolnej dosięgnąć Rosji, ale od tego czasu sojusznicy z NATO zaopatrzyli Ukrainę w taką broń.

W zeszłym miesiącu Putin powiedział, że rosyjscy śledczy odkryli, że wyprodukowany w USA system obrony powietrznej Patriot został użyty do zestrzelenia wojskowego samolotu transportowego Iljuszyn 2-76, gdy znajdował się on na terytorium Rosji. Waszyngton dostarczył Kijówowi kilka dodatkowych systemów uzbrojenia ziemia-powietrze i artylerii.

READ  Niemieccy politycy krytykują opóźnienie w wysłaniu czołgów na Ukrainę - DW - 21.01.2023

Władze w Moskwie twierdziły, że wszyscy na pokładzie II-76, który 24 stycznia rozbił się w obwodzie Biełgorodskim, zginęli, w tym 65 ukraińskich jeńców wojennych. Kijów nie wziął na siebie odpowiedzialności za incydent Newsweek Nie był w stanie zweryfikować twierdzeń Rosji.

Stoltenberg zauważył w wywiadzie dla Radia Liberty, że każdy sojusznik NATO „sam decyduje, czy ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do tego, co dostarcza” Ukrainie w świetle ostrzeżeń Putina, i powiedział, że „różni sojusznicy prowadzą nieco odmienną politykę na to.”

Newsweek W czwartek zwrócił się do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o komentarz w tej sprawie.

Sekretarz Generalny NATO mówił także o staraniach o dostarczenie na Ukrainę myśliwców F-16, stwierdzając, że „nie da się dokładnie określić”, kiedy samoloty będą gotowe do boju.

„Wszyscy chcemy, aby F-16 były tam tak szybko, jak to możliwe” – Stoltenberg powiedział Radio Liberty. „Jednocześnie wpływ F-16 będzie oczywiście silniejszy i lepszy dzięki lepiej wyszkolonym pilotom. I to nie tylko pilotów, ale także obsługę techniczną, personel i wszystkie niezbędne systemy wsparcia”.

Samoloty F-16 zostały dostarczone Ukrainie przez różnych członków NATO, a programy szkoleniowe na nowoczesnych samolotach prowadzone są w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii i Rumunii.