20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Na granicy egipskiej w pobliżu Gazy rośnie ogrodzona działka

Na granicy egipskiej w pobliżu Gazy rośnie ogrodzona działka

  • Napisane przez Jake'a Hortona i Daniele Palumbo
  • Potwierdzone przez BBC

Dochodzenie BBC wykazało, że w zeszłym tygodniu Egipt zbudował ponad trzy kilometry muru, a także dodatkowo oczyścił duży obszar w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.

Nastąpiło to po tym, jak Izrael ostrzegł, że przygotowuje się do ataku lądowego na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy.

W ostatnich miesiącach miasto odnotowało znaczny wzrost liczby ludności.

Władze egipskie twierdzą, że „nie zapewnia się żadnych środków” dla wysiedlonych Palestyńczyków i że obszar ten wyznaczono jako „węzeł logistyczny” pomocy.

Jednak pracownica brytyjskiej organizacji charytatywnej zaangażowanej w działania humanitarne w Strefie Gazy powiedziała BBC, że „nigdy nie była świadkiem oczyszczania terenu na tak dużą skalę” pod takim węzłem logistycznym i nie była świadoma żadnego takiego planu.

Co pokazują najnowsze zdjęcia?

Jak pokazują najnowsze zdjęcia satelitarne, oczyszczono ponad 16 kilometrów kwadratowych (6 mil kwadratowych) bezpośrednio przy granicy z Gazą.

Proces oczyszczania tego terenu rozpoczął się na początku lutego, ale w ciągu ostatniego tygodnia znacznie się rozwinął.

Wygląda na to, że część muru wokół tego obszaru jest obecnie w budowie.

14 lutego na zdjęciach satelitarnych widać było około 0,8 km (0,5 mil) muru, ale najnowsze zdjęcia wskazują, że zbudowano już ponad 4 km (2,5 mil).

Wygląda na to, że ściana została zbudowana jednocześnie w trzech miejscach – na tym zdjęciu widać konstrukcję w południowo-zachodnim narożniku oczyszczonego obszaru.

W pobliżu artykułów konstytucji widać coś, co wygląda na dźwig i inne pojazdy.

W południowo-wschodnim narożniku widać nagromadzenie ciężarówek wzdłuż głównej drogi prowadzącej z północnego Egiptu do Gazy.

Część z tych ciężarówek parkuje poza główną drogą i na nowo oczyszczonym terenie.

Do czego służy teren?

Zajęła takie stanowisko częściowo dlatego, że nie chciała sprawiać wrażenia współwinnej wysiedleń Palestyńczyków na dużą skalę, ale także ze względów gospodarczych i związanych z bezpieczeństwem.

Izrael oświadczył wcześniej, że „nie zamierza ewakuować palestyńskiej ludności cywilnej do Egiptu”.

Władze egipskiej prowincji Synaj Północny wydały oświadczenie, w którym stwierdziły, że „siły zbrojne tworzą obszar logistyczny w celu otrzymania pomocy dla Gazy”, aby zmniejszyć zatory na drogach w pobliżu granicy.

Źródło obrazu, Gubernatorstwo Synaj Północny

Skomentuj zdjęcie,

Władze prowincji Synaj Północny w Egipcie opublikowały zdjęcia z prac budowlanych

Lokalny gubernator powiedział, że teren jest przygotowywany pod „parkingi dla ciężarówek, bezpieczne magazyny, biura administracyjne i zakwaterowanie dla kierowców”.

BBC rozmawiała jednak z ekspertką ds. pomocy humanitarnej – należącą do grupy koordynującej działania pomocowe w Strefie Gazy – i powiedziała, że ​​nie słyszała o żadnym takim planie.

„Gdyby istniał plan nagłego zwiększenia przepustowości poprzez zbudowanie jakiegoś centrum, sugerowałbym, że można by to udostępnić [with aid agencies] przez władze egipskie.”

Pracownikka pomocy nie chciała ujawnić swojego nazwiska, gdyż mogłoby to skomplikować relacje pomiędzy organizacją humanitarną, dla której pracuje, a władzami egipskimi.

Dodała: „Pojemność magazynowania w Egipcie jest omawiana na prawie każdym spotkaniu. Ponieważ nie podano tej informacji, zakładam, że nie taki jest plan. „

Pokazaliśmy najnowsze zdjęcia satelitarne kilku ekspertom ds. bezpieczeństwa, aby zobaczyć, do czego ich zdaniem może to służyć.

„Nie trzeba oczyszczać tak dużej powierzchni pod czekające ciężarówki” – powiedział Andreas Krieg, starszy wykładowca studiów nad bezpieczeństwem w King's College w Londynie. „Moim zdaniem wygląda na to, że Egipt przygotowuje się na najgorszy scenariusz. „

„Jeśli spojrzeć na to z perspektywy wielkości tego obszaru, 16 kilometrów kwadratowych ciężarówek, to oznacza to tysiące ciężarówek. Nigdy nie było sytuacji, w której na granicy czekały tysiące ciężarówek”.

Grafika: Philippa Silverio.