15 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA uruchamia urządzenie do pomiaru węgla i metanu na świecie

NASA uruchamia urządzenie do pomiaru węgla i metanu na świecie

W ramach wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi amerykańska agencja kosmiczna NASA uruchomiła urządzenie do pomiaru poziomu węgla i metanu na świecie.

Urządzenie zostało połączone z satelitą o nazwie Tanager-1. Został wystrzelony 16 sierpnia na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z należącej do NASA bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Obserwatorzy naziemni poinformowali, że wkrótce po wystrzeleniu pomyślnie nawiązali łączność z satelitą.

Oświadczenie NASA Powiedział Satelita jest wyposażony w urządzenie do wyszukiwania gazu wykorzystujące technologię spektrometru obrazującego. Spektrometr obrazujący to urządzenie służące do badania składu chemicznego i struktury materiałów.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA opracowało spektrometr obrazujący. We wspólnym projekcie wzięły udział także inne organizacje, w tym Planet Labs PBC. Prywatna firma pomogła w budowie satelity Tanager-1.

Satelita Tanager-1 jest jednym z dwóch satelitów opracowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Carbon Mapper Alliance. Drugi satelita nie został jeszcze wystrzelony.

Przymierze Mówi Ma na celu wsparcie gromadzenia szczegółowych danych na temat metanu i dwutlenku węgla emisje Na całym świecie. Koalicja ma nadzieję wykorzystać te dane do zmniejszenia zanieczyszczenia metanem i węglem. Naukowcy powiązali emisję węgla i metanu ze wzrostem temperatur na Ziemi. Wielu ekspertów ds. klimatu za większość rosnących temperatur obwinia zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka.

NASA twierdzi, że instrument na pokładzie Tanager-1 mierzy „setki długości fal światła… lustro „Na powierzchnię Ziemi”. Metoda ta pozwala urządzeniu znaleźć źródła węgla i metanu na podstawie długości fal światła, które pokazują.

NASA stwierdziła, że ​​w wyniku tego procesu powstają „odciski palców”, które może zidentyfikować spektrometr obrazujący. Dane te można wykorzystać do dostarczenia bardzo szczegółowych informacji o źródłach światowego węgla i metanu. Poziom szczegółowości jest tak doskonały, że pozwala nawet zidentyfikować „osoby” żyjące na planecie. udogodnienia Agencja kosmiczna dodała, że ​​„sprzęt i pojazdy kosmiczne” dołączą do „globalnego programu kosmicznego”.

READ  „Pył i gruz” asteroidy prawdopodobnie odnaleziony podczas otwierania kapsuły kosmicznej NASA | Wiadomości kosmiczne

Technologia spektrometru obrazującego jest owocem ponad 40 lat rozwoju w NASA, stwierdziła w oświadczeniu Lori Lishin, dyrektor Jet Propulsion Laboratory z siedzibą w Pasadenie w Kalifornii. Leshin dodał, że tak szczegółowe dane dotyczące emisji mogą pomóc decydentom, rządom i organizacjom ekologicznym na całym świecie.

Gdy sonda Tanager-1 będzie w pełni operacyjna, będzie każdego dnia rejestrować dane z powierzchni 130 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi. Umożliwi to naukowcom identyfikację konkretnych chmur gazu uwalniających dwutlenek węgla i metan. NASA podała, że ​​zebrane dane będą publicznie dostępne w Internecie pod adresem Portal danych Carbon Mapper.

NASA twierdzi, że około połowa emisji metanu na świecie jest spowodowana działalnością człowieka. Największe substancje zanieczyszczające nazywane są „gazami toksycznymi”. EmiteryDyrektor generalny Carbon Mapper Alliance, Riley Dorrien, powiedział agencji prasowej Reuters, że ogromne emitery wytwarzają ponad 100 kilogramów metanu na godzinę. Doreen stwierdziła, że ​​ten poziom emisji może stanowić od 20 do 60 procent całkowitych emisji na danym obszarze w niektórych gałęziach przemysłu.

Ponadto agencja zauważyła, że ​​„w atmosferze jest obecnie o 50 procent więcej dwutlenku węgla niż w 1750 r., co stanowi wzrost głównie wskutek ekstrakcja Spalanie węgla, ropy i gazu ziemnego.

Dorrien stwierdził w oświadczeniu, że Koalicja na rzecz mapowania emisji dwutlenku węgla jest dobrym przykładem „tego, jak organizacje działają z różnych perspektyw”. sektory „Świat jednoczy się wokół wspólnego celu, jakim jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym” – dodał. Dodał, że umiejętność wskazania źródeł węgla i metanu „może już teraz skłonić do podjęcia na całym świecie ważnych działań mających na celu redukcję emisji”.

Wystrzelenie Tanager-1 nastąpiło po wystrzeleniu przez NASA w lutym satelity PACE. Został zaprojektowany do dokładnego badania oceanów i atmosfery świata. PACE oznacza Plankton, Aerozol, Chmura, Ekosystem Oceaniczny. Satelita spędzi co najmniej trzy lata na badaniu środowiska z orbity znajdującej się 676 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

READ  Pierwszy start Falcona 9 firmy SpaceX w 2024 r. obejmuje pierwszych 6 satelitów Starlink podłączonych do komórki – Spaceflight Now

Jestem Brian Lin.

Tę historię napisał Brian Lin dla VOA Learning English na podstawie raportów Reuters, NASA i Carbon Mapper Alliance.

Test – NASA uruchamia na świecie urządzenie do pomiaru węgla i metanu


Rozpocznij testowanie, aby dowiedzieć się więcej

______________________________

Słowa w tej historii

emisja – N. Proces przesyłania czegoś takiego jak gaz, ciepło lub światło

odzwierciedla – N. Wyślij lub zwróć coś

Obiekt – N. Miejsce, w którym ma miejsce określona czynność

Wydany -F. Wysyłanie gazu, ciepła, światła itp. do powietrza

Wytłoczony -F. Zabranie czegoś, zwłaszcza siłą

sektor – N. Część gospodarki państwa