28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Joe Biden Fossil: 328-milionowa wampirzyca kałamarnica nazwana na cześć prezydenta | skamieniałości

Nowo odkryta skamieniała kałamarnica wampirów nosi imię prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidenogłosił zespół paleontologów.

ten Syllipsipopodi BideniOpisany jako „niesamowicie rzadka” skamielina, po raz pierwszy został wykopany w Montanie, a następnie przekazany Królewskiemu Muzeum Kanady w 1988 roku.

Ale przez dziesięciolecia pozostawał nietknięty w szufladzie, dopóki naukowiec nie wyciągnął go, aby się mu bliżej przyjrzeć.

W rozmowie z The New York Times Christopher Wallen, paleontolog z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, Powiedział Po raz pierwszy zauważył zachowane ramiona kałamarnicy i zobaczył małe przyssawki w skale.

„To siedzi w muzeum od lat 80. i nikt nie zdawał sobie sprawy, że to ważne” – powiedział Wallen. „Natknęliśmy się na to znaczenie, ponieważ zauważyłem przyssawki do ramion”.

Syllipsipododi Bideni.
Syllipsipododi Bideni. Zdjęcie: Christopher Wallen/Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej/PA

ten Syllipsipopodi Bideni Dryfowały przez oceany około 328 milionów lat temu. Według Whalena jest to najstarszy znany przodek wampirów, grupy obejmującej wampirze kałamarnice i ośmiornice.

Imię skamieliny można z grubsza przetłumaczyć na „stopę, którą można rozciągnąć”, ponieważ ma ona 10 ramion i jest najstarszym znanym głowonogem z przyssawkami na każdym z ramion. Współczesna kałamarnica wampiryczna, która nie jest kałamarnicą, ale krewną ośmiornicy, ma osiem ramion i dwie nitkowate włosie.

według papierWygląda na to, że skamielina zawiera zachowany worek z atramentem.

Whalen wraz z Neilem Landmanem, emerytowanym kuratorem Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, opisali we wtorek nowy gatunek w Nature Communications.

Podjęli decyzję o nazwaniu kałamarnic imieniem Bidena, ponieważ „byli ośmieleni jego planami przeciwdziałania zmianom klimatu i finansowania badań naukowych”, powiedział Wall w e-mailu do New York Times.

ten Syllipsipopodi Bideni Nie pierwszy gatunek, któremu nadano imię wodza. Dziewięć gatunków nosi imię Baracka Obamy, w tym pająka, włochatka i kilka ryb. Ślepa przyjazna ćma Płazy Ta, która schowała głowę w piasek, została nazwana na cześć Donalda Trumpa.

READ  Asteroida wielkości autobusu leci dziś blisko Ziemi. Oglądaj na żywo.