15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA ożywia „Kolekcję choinek”.

NASA ożywia „Kolekcję choinek”.

„ Gromada Choinkowa ”, NGC 2264, to grupa młodych gwiazd w Drodze Mlecznej, około 2500 lat świetlnych od Ziemi. To złożone zdjęcie, wzmocnione specjalnym doborem kolorów i obrotem, przedstawia te gwiazdy w różnych rozmiarach jako część kosmicznej choinki. Źródło: zdjęcie rentgenowskie: NASA/CXC/SAO; Optyczne: TA Rector (NRAO/AUI/NSF i NOIRLab/NSF/AURA) i BA Wolpa (NOIRLab/NSF/AURA); Podczerwień: NASA/NSF/IPAC/CalTech/Univ. Z Massachusetts. Przetwarzanie obrazu: NASA/CXC/SAO/L. Fratari i J. Major

NGC 2264, „ Gromada Choinki ”, to gromada gwiazd w Galaktyce Drogi Mlecznej droga Mlecznaprzedstawiona na nowo ulepszonym obrazie, aby przypominała kosmiczną choinkę.

  • NGC 2264 to gromada młodych gwiazd, które pokolorowano i obrócono, aby podkreślić jej przydomek „Gromada Choinkowa”.
  • To złożone zdjęcie zawiera promieniowanie rentgenowskie z Chandry (niebieskie i białe), dane optyczne z WIYN (zielony gaz) i dane w podczerwieni z 2MASS (białe gwiazdy).
  • Wiek gwiazd w tej gromadzie waha się od jednego miliona do pięciu milionów lat, w porównaniu z wiekiem Słońca, który wynosi 5 miliardów lat.
  • Młode gwiazdy są lotne i wytwarzają potężne rozbłyski w promieniach rentgenowskich i innych rodzajach światła, ale nie w żaden skoordynowany sposób, jak pokazano na animacji.

Kosmiczna choinka: gwiezdny krajobraz NGC 2264

To nowe zdjęcie NGC 2264, znanej również jako „Gromada Choinki”, ukazuje kształt kosmicznego drzewa w blasku gwiazdowych świateł. NGC 2264 to tak naprawdę gromada młodych gwiazd – w wieku od około jednego do pięciu milionów lat – w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej, około 2500 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy w NGC 2264 są mniejsze i masywniejsze od Słońca, od niektórych o masie mniejszej niż jedna dziesiąta masy Słońca do innych o masie około siedmiu mas Słońca.

Złożony świąteczny obraz: kolory i rotacja

Ten nowy złożony obraz zwiększa podobieństwo do choinki poprzez wybór kolorów i rotacji. Niebiesko-białe światła (które migają w wersji animowanej – zobacz wideo poniżej) to młode gwiazdy emitujące promieniowanie rentgenowskie, które odkrył NASAObserwatorium rentgenowskie Chandra. Dane optyczne z 0,9-metrowego teleskopu WIYN na Kit Peak, wspieranego przez NSF, pokazują mgławicę gazu w gromadzie w kolorze zielonym, przypominającym „igły sosnowe” w drzewie. Wreszcie, dane w podczerwieni z przeglądu Two Micron All Sky Survey pokazują gwiazdy na pierwszym planie i tle w kolorze białym. To zdjęcie zostało obrócone zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 160 stopni od astronomicznego standardu skierowanego w górę, tak że wygląda na to, że wierzchołek drzewa jest skierowany w stronę górnej części zdjęcia.

READ  Łazik Curiosity NASA wykrywa oznaki środowiska podobnego do Ziemi na starożytnym Marsie


To złożone zdjęcie przedstawia montaż choinki. Niebiesko-białe światła (migające na animowanej wersji tego zdjęcia) to młode gwiazdy emitujące promieniowanie rentgenowskie odkryte przez należące do NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra. Dane optyczne z 0,9-metrowego teleskopu WIYN należącego do National Science Foundation na Kit Peak pokazują gaz w mgławicy w kolorze zielonym, zgodnym z „igłami sosnowymi” na drzewie, dane w podczerwieni z przeglądu Two Micron Survey pokazują gwiazdy na pierwszym planie i tle All Sky Survey na biało . To zdjęcie zostało obrócone zgodnie z ruchem wskazówek zegara o około 160 stopni od astronomicznego standardu północy skierowanego w górę, tak że sprawia wrażenie, jakby wierzchołek drzewa był skierowany w stronę szczytu zdjęcia.

Dynamika gwiazd i techniki obserwacji

Młode gwiazdy, takie jak ta w NGC 2264, są lotne i wytwarzają silne rozbłyski promieniowania rentgenowskiego oraz inne rodzaje zmian obserwowanych przy różnych długościach fal światła. Jednak migające skoordynowane różnice pokazane w tej animacji są sztuczne, aby podkreślić pozycje gwiazd widocznych w promieniowaniu rentgenowskim i podkreślić podobieństwo tego obiektu do choinki. W rzeczywistości różnice gwiazd nie są zsynchronizowane.

Różnice zaobserwowane przez Chandrę i inne teleskopy wynikają z kilku różnych procesów. Niektóre z nich są powiązane z aktywnością obejmującą pola magnetyczne, w tym rozbłyski podobne do tych na Słońcu – ale znacznie silniejsze – oraz gorące punkty i ciemne obszary na powierzchni gwiazd, które pojawiają się i znikają wraz z rotacją gwiazd. Mogą również wystąpić zmiany w grubości gazu przesłaniającego gwiazdy oraz zmiany w ilości materiału wciąż opadającego na gwiazdy z otaczających je dysków gazu.

Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla zarządza programem Chandra. Centrum rentgenowskie Chandra w Obserwatorium Smithsonian Astrophysical Observatory kontroluje operacje naukowe z Cambridge w stanie Massachusetts oraz operacje lotnicze z Burlington w stanie Massachusetts.