30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najwyższy urzędnik mówi, że Polska wprowadza blokadę na granicy kaliningradzkiej

WARSZAWA, 25 października (Reuters) – Polska być może będzie musiała zbudować barierę na swojej granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, powiedział we wtorek czołowy polski urzędnik, ponieważ Warszawa podejrzewa, że ​​Rosja planuje pomóc migrantom z Afryki i Azji w nadchodzącym tygodniu. .

Polska oskarża Rosję i jej sojusznika Białoruś o wykorzystywanie migrantów w ramach kampanii „wojny hybrydowej” w celu destabilizacji Europy. W związku z wysokimi napięciami związanymi z wojną na Ukrainie Polska obawia się powtórki z kryzysu z 2021 r., kiedy tysiące afrykańskich i bliskowschodnich migrantów próbowało przekroczyć granicę na Białoruś.

W tym czasie Mińsk zaprzeczał tej sytuacji, latając z ludźmi próbującymi wjechać do UE, zamiast tego obwiniając Warszawę i Brukselę za kryzys humanitarny, który doprowadził do śmierci wielu migrantów w lasach wzdłuż granicy.

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, powiedział nadawcy publicznego Polskiego Radia 1, że Polska rozważa budowę bariery na granicy kaliningradzkiej z Rosją, podobnej do tej, którą zbudowała na granicy białoruskiej.

„Musimy wzmocnić nasze siły w tej części granicy i rozważyć budowę fortyfikacji granicznych, takich jak te, które mamy teraz na odcinku polsko-białoruskim” – powiedział.

Kaliningrad otworzył swoje niebo dla lotów, aby przyciągnąć więcej linii lotniczych i turystów z Bliskiego Wschodu i Azji, podały rosyjskie media.

Polska zbudowała stalową barierę o wysokości 5,5 metra (18 stóp) wzdłuż granicy z Białorusią przez około 187 km (116 mil).

Polska poinformowała wcześniej, że straż graniczna otrzymała fundusze na budowę „elektronicznej bariery” z czujników i kamer wzdłuż granicy kaliningradzkiej.

We wtorek rzecznik Straży Granicznej powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że do końca listopada wybierze firmę, która zbuduje szlaban elektroniczny, a system zostanie zbudowany w około dwóch trzecich rok. Granica stu kilometrów.

Sobolewski powiedział Reuterowi sms-em, że więcej migrantów z Kaliningradu może próbować przedostać się do Polski „w najbliższych tygodniach”.

READ  Niemcy vs Polska: aktualizacje wyników na żywo (76-66) | 18.09.2022

Według danych polskiej Straży Granicznej od 24 lutego do Polski wjechało 7,26 mln Ukraińców.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom na briefingu, że Rosja nie będzie ingerować w żadne decyzje dotyczące sankcji.

„Historia dowodzi szaleństwa decyzji o budowaniu murów za każdym razem, ponieważ z biegiem lat lub dziesięcioleci wszystkie mury upadają” – powiedział.

Sobolewski powiedział także, że na granicy z Białorusią pojawiają się duże grupy migrantów.

Raport Alana Charlisha i Pavla Florkiewicza; Montaż przez Roberta Birzela i Josie Cao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.