16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najstarszy — kiedykolwiek?  Narzędzia krzemienne znalezione w polskiej jaskini mają 500 000 lat

Najstarszy — kiedykolwiek? Narzędzia krzemienne znalezione w polskiej jaskini mają 500 000 lat

Jaskinia Tunel Wielki w Ojkowskim Parku Narodowym, stanowisko archeologiczne w Polsce, ponownie wzbudziła zainteresowanie światowej społeczności naukowej po ujawnieniu kilku ważnych odkryć związanych z wykopaliskami. Znalezione w jaskini narzędzia krzemienne mogą należeć do najstarszych znalezisk określonego typu znanych z tej części Polski. Twórcami mógł być Homo heidelbergensis, przodek wymarłego gatunku Homo sapiens Neanderthalensis – wynika z badań zespołu kierowanego przez dr Małgorzadę Kot z Wydziału Archeologii UW. W latach 60. podkreślał w listopadowym komunikacie prasowym prof. Waldemar Szymielewski z Polskiej Akademii Nauk.

„Technika bipolarnego kowadła została opracowana wyłącznie we Flint w zbiorowisku litym. Uzyskane wyniki stanowią podstawę do badania granic ludzkiego ekumenizmu i niezbędnych adaptacji kulturowych” – czytamy w artykule opublikowanym w zeszłym roku w czasopiśmie Nature . Badania. Homo heidelbergensis (H. sapiens heidelbergensis) żył w środkowym plejstocenie, około 1,25-,7 mln lat temu. Odkrycia rzucają nowe światło na badaczy, podkreślając w artykule „dyskusyjne zaludnienie Europy Środkowej przez hominidy ze środkowego plejstocenu, głównie do stosunkowo trudnych warunków klimatycznych i środowiskowych, które wymagały dostosowania kulturowego i anatomicznego”.

Początkowo uważano, że szczątki zwierząt znalezione podczas wykopalisk mają około 40 000 lat, ale analiza kości gryzoni przeprowadzona przez dr Claudio Berto z FAUW cofnęła odkrycie o pół miliona lat. Dr. Małgorzata Kot nie tylko przeanalizowała wcześniejsze wykopaliska, ale znalazła też kawałek węgla drzewnego zawierający artefakty rozpalania ognia.

„Tak dobrze udokumentowane znaleziska z okresu dolnego paleolitu są niezwykle rzadkie w Europie i na świecie i świadczą o wyjątkowości badanego stanowiska” – podkreśla Instytut Botaniki PAN.

możesz Napisz teraz na wionews.com I bądź częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami Tutaj.

READ  Kwalifikacje olimpijskie: Polska zmartwiona wydarzeniami dnia 1 Akcja