18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Most Baltimore Road zawalił się po zderzeniu kontenerowca

Most Baltimore Road zawalił się po zderzeniu kontenerowca

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Dziś we wtorek w amerykańskim porcie Baltimore trwa akcja ratunkowa po zderzeniu kontenerowca z mostem drogowym, w wyniku czego jego część się zawaliła, a wiele osób wpadło do wody.

Służby ratownicze poinformowały, że z rzeki Patapsco wyciągnięto dwie osoby, a wysiłki skupiono na odnalezieniu „ponad siedmiu osób”, a lokalna straż pożarna określiła zdarzenie jako „wydarzenie masowe”.

Materiał wideo pokazał, że część mostu Francis Scott Key zawaliła się około godziny 1:30 czasu lokalnego. Most prowadzi przez rzekę autostradą międzystanową 695.

Szef straży pożarnej w Baltimore James Wallace powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że działania toczą się „na powierzchni wody, pod powierzchnią” oraz „na pokładzie samego statku”. Dodał, że w wodzie „zauważono” kilka pojazdów.

„To niewyobrażalna tragedia” – powiedział na tej samej konferencji prasowej burmistrz Baltimore Brandon Scott.

Wes Moore, gubernator Maryland, ogłosił stan wyjątkowy. „Współpracujemy z zespołem międzyagencyjnym, aby szybko udostępnić zasoby federalne administracji Bidena” – napisało jego biuro na platformie mediów społecznościowych X.

Sekretarz transportu stanu Maryland Paul Wedefeld powiedział, że nic nie wskazuje na to, że do kolizji doszło celowo lub że istniały „powiązania terrorystyczne”. Wiedfeld dodał, że „nie było potwierdzonych zgonów”.

Statek towarowy Dali po zderzeniu z mostem © Julia Nickinson/Reuters

Duńska firma Maersk, druga co do wielkości linia transportu kontenerowego na świecie, potwierdziła we wtorek, że wyczarterowała kontenerowiec Daly, który zderzył się z mostem.

„Jesteśmy przerażeni tym, co wydarzyło się w Baltimore i nasze myśli są ze wszystkimi, których to dotyczy” – powiedział Maersk, dodając, że statek był obsługiwany przez firmę czarterową Synergy Group i przewoził ładunki dla klientów Maersk.

READ  Stary dom gwiazdy SVU, Chrisa Meloniego, znajduje się teraz w centrum dramatu Fracking Fraudster

„Na pokładzie nie było załogi ani personelu Maerska” – podała firma. „Uważnie śledzimy dochodzenia prowadzone przez władze i firmę Synergy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby na bieżąco informować naszych klientów”.

Informacje otrzymane od służby śledzenia statków Marine Traffic wykazały, że 300-metrowy Daly pływający pod banderą Singapuru właśnie opuścił Baltimore i udał się do portu w Kolombo na Sri Lance. Synergy Group podała, że ​​statek do wypłynięcia z portu korzystał z pomocy wyspecjalizowanych pilotów.

„Zidentyfikowano wszystkich członków załogi, w tym dwóch pilotów na pokładzie, i nie ma doniesień o obrażeniach” – oznajmiła Synergy.

GM270307_24X Mapa Baltimore

Bazy danych towarzystw ubezpieczeniowych wykazały, że statek był objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za pośrednictwem Britannia, jednego z globalnej grupy ubezpieczycieli zajmujących się ochroną i odpowiedzialnością, którzy dzielą straty i są ostatecznie reasekurowani w Lloyd's of London.

Britannia oświadczyła, że ​​„ściśle współpracuje z zarządcą statku i właściwymi władzami w celu ustalenia faktów i zapewnienia szybkiego i profesjonalnego rozwiązania tej sytuacji”. Firma stwierdziła, że ​​„jest myślami ze wszystkimi dotkniętymi tym incydentem”.

Eksperci ds. ubezpieczeń morskich powiedzieli „Financial Times”, że tragedia prawdopodobnie doprowadziłaby do poważnych roszczeń, w tym uszkodzenia mostu i zakłóceń w porcie.

Baltimore to jeden z najbardziej ruchliwych portów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, obsługujący duży obszar metropolitalny, w tym Waszyngton. Poważne kolizje statków z infrastrukturą cywilną są rzadkimi zdarzeniami, szczególnie tymi, które powodują rozległe szkody i obrażenia.

Według nich most Francisa Scotta Key Bridge został otwarty dla ruchu w 1977 r., aby odciążyć rosnące natężenie ruchu w Baltimore. Witryna internetowa Rezerwatu Stanu Marylandorganizacji non-profit zajmującej się dziedzictwem kulturowym.

Jej nazwa pochodzi od Francisa Scotta Keya, prawnika i poety, który napisał amerykański hymn narodowy „Sztandar z gwiazdami”. Do napisania tekstu Key zainspirowała się udana amerykańska obrona Baltimore przed brytyjskim atakiem w 1814 roku.

READ  Kierowca przyznaje się do obniżonych zarzutów w wypadku w Vermont, w którym zginął aktor Treat Williams

Do wypadku doszło po zderzeniu statku towarowego z mostem w Kantonie w południowych Chinach w zeszłym miesiącu, w wyniku czego zginęło pięć osób.

Dodatkowe raporty Davida Shepparda, Michaela Bella i Iana Smitha w Londynie