25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

MOL kupuje stacje paliw Lotos w Polsce za 610 mln USD

Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL podpisał w środę umowy z PKN Orlen i Grupą Lotos na zakup 417 stacji benzynowych w Polsce za 610 mln dolarów – podała państwowa agencja informacyjna MTI.

MOL zgodził się sprzedać PKN Orlan swoje 185 stacji benzynowych za łączną kwotę 259 mln USD. Wyłączone stacje paliw to 144 na Węgrzech i 41 na Słowacji.

Oczekuje się, że obie transakcje zostaną zakończone w ciągu 12 miesięcy, powiedział MOL.

MOL powiedział, że przejęcie polskich stacji benzynowych „świetnie wpisuje się” w strategię rozwoju jego działalności w zakresie usług konsumenckich. Dodał, że zakup „stanowi podstawę do przyszłego wzrostu” w Polsce, w której MOL ma ograniczoną obecność.

Przejęcie umożliwi firmie MOL wygenerowanie około 70 milionów USD śródrocznej dodatniej EBITDA z działalności związanej z obsługą klienta, podała spółka.

Umowa zostanie sfinansowana „z dostępnych przepływów pieniężnych” i „nie wpłynie negatywnie na wcześniej zgłoszoną zdolność MOL do wypłaty dywidendy”, dodał.

MOL dążył do zakupu stacji benzynowych, w których miał uczestniczyć Lotus, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Europejskiej, którą przejął PKN Orlan.

Wesprzyj Budapest Business Journal

Stworzenie renomowanej branży dziennikarskiej to kosztowny biznes. Przez 27 lat wiadomości biznesowe, współpracując z wydawcami, redaktorami i reporterami Budapest Business Journal, dostarczały Ci rzetelnych informacji, prawdziwych, dokładnych i bez obaw i przychylności.

Firmy prasowe na całym świecie zmagają się ze znalezieniem modelu biznesowego, który pozwoli im na dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich wyników. Ostatnio niektórzy eksperymentowali z pomysłem angażowania swoich czytelników jako ich najważniejszych partnerów.

Chcemy dać taką samą możliwość naszym czytelnikom. Zapraszamy do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennika biznesowego, którego potrzebujesz. Naciśnij nasz przycisk Support BBJ i możesz wybrać, jak często i jak często przesyłasz do nas swoje wpisy.

READ  Kupujący przylatują do Polski, aby zaoszczędzić pieniądze, robiąc cotygodniowe zakupy spożywcze