26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Misje ISRO na Księżyc i Słońce prawdopodobnie w lipcu |  najnowsze wiadomości z Indii

Misje ISRO na Księżyc i Słońce prawdopodobnie w lipcu | najnowsze wiadomości z Indii

Urzędnik powiedział w sobotę, że Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje rozpocząć trzecią edycję indyjskiej misji księżycowej i pierwszej misji słonecznej w lipcu.

Chandrayaan-2 pomyślnie wystrzelony i umieszczony na orbicie księżycowej w 2019 roku (PTI)

Agencja kosmiczna zamierza wystrzelić Chandrayaan-3 w lipcu, a następnie Aditya-L1, powiedział przedstawiciel Isro znający rozwój projektu. „Kończymy wszystkie testy i mamy nadzieję, że uda nam się dotrzymać harmonogramu” – powiedział urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Przeczytaj także: „Indie to zrobiły”: ISRO pomyślnie przeprowadziła testy „pojazdu startowego wielokrotnego użytku” z Karnataki. wideo

Chandrayaan, indyjski program eksploracji Księżyca, to trwająca seria misji kosmicznych realizowanych przez Isro. Pierwsza rakieta księżycowa, Chandrayaan-1, została wystrzelona w 2008 roku i pomyślnie weszła na orbitę księżycową.

Chandrayaan-2 został pomyślnie wystrzelony i umieszczony na orbicie księżycowej w 2019 roku, ale lądownik rozbił się na powierzchni Księżyca, gdy wykoleił się podczas próby lądowania 6 września 2019 roku z powodu usterki oprogramowania.

Chandrayaan-3 składa się z oryginalnego lądownika, modułu ciągu i łazika. Jego cele obejmują rozwój i demonstrację nowych technologii niezbędnych do misji międzyplanetarnych. Sonda będzie miała możliwość miękkiego lądowania w określonym miejscu i rozmieszczenia łazika, który przeprowadzi analizę chemiczną powierzchni Księżyca podczas jego ruchu.

Aditya-L1 to pierwsza indyjska misja naukowa badająca Słońce. Wcześniej misja ta została zaprojektowana jako Aditya-1 z 400-kilogramowym satelitą przenoszącym jeden ładunek, VELC, i miała zostać wystrzelona na niską orbitę okołoziemską o długości 800 km.

Przeczytaj także: ISRO wystrzeliwuje największą w Indiach rakietę LVM3 z 36 satelitami

Ponieważ jednak satelita umieszczony na orbicie koronowej wokół pierwszego punktu Lagrange’a (L1) układu Słońce-Ziemia ma tę główną zaletę, że stale wyświetla Słońce bez zachodów i zaćmień, misja Aditya-1 została przemianowana na Aditya-1. Misja L1, która zostanie umieszczona na orbicie wokół punktu L1, 1,5 mln km od Ziemi w kierunku Słońca.

READ  Naukowcy odkryli skamieliny olbrzymich pierzastych dinozaurów w Patagonii w Chile