9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister mówi, że Polska pozyska 2,75 miliarda dolarów z podatku od nieoczekiwanych energii

Widok z lotu ptaka na kopalnię węgla kamiennego w Bogdance 26 sierpnia 2022 r. REUTERS/Kuba Stężycki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 25 września (Reuters) – Polska spodziewa się pozyskać 13,5 mld zł (2,75 mld dolarów) z nagłego podatku od firm energetycznych, poinformował w sobotę minister aktywów stanu.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała globalny kryzys energetyczny, który podniósł rachunki za energię i sprawił, że wiele gospodarstw domowych ma problemy z wiązaniem końca z końcem przed zimą.

„Wczoraj wysłałem do premiera @MorawieckiM uchwałę w sprawie opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek skarbu państwa i spółek prywatnych” – napisał na Twitterze Jacek Sasin.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Szacowany wkład budżetowy to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków rosnących cen energii.”

Premier Mateusz Morawiecki wezwał do ogólnosektorowej reformy polegającej na dzieleniu się z konsumentami nadwyżkami zysków z powtarzających się podwyżek cen energii.

„Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której cena węgla z przyszłoroczną dostawą jest sprzedawana na Towarowej Giełdzie Energii po cenie węgla w Holandii – a nie po cenie węgla kupowanego przez elektrownie z polskich kopalń… Nie zgadzamy się z tym” – napisał w sobotę w poście na Facebooku.

W piątek Sassin zapowiedział, że wprowadzi plany wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla „wrażliwych instytucji”, takich jak szkoły, szpitale i władze lokalne.

W liście zamieszczonym na Twitterze Sasin zaproponował maksymalną cenę 618,24 megawatogodzin (MWh) dla tych konsumentów, co oznacza wzrost o 40% do 2022 roku.

Polska podjęła już szereg działań mających na celu pomoc konsumentom, takich jak ulgi podatkowe i dopłaty do paliw dla gospodarstw domowych.

Kraj planuje zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na obecnym poziomie 2000 kilowatogodzin w 2023 roku.

READ  Punk rocker wyłania się niemożliwym polskim brokerem mocy

Planuje też pomoc dla firm energochłonnych o wartości 17,4 mld zł w latach 2022-2024.

(1 USD = 4,9064 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlisha; Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.