26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Migranci z dziećmi uwięzieni pod polskim murem granicznym;  Aktywiści twierdzą, że Białoruś nie pozwoli im wrócić

Migranci z dziećmi uwięzieni pod polskim murem granicznym; Aktywiści twierdzą, że Białoruś nie pozwoli im wrócić

Grupa około 30 osób ubiegających się o azyl, w tym małe dzieci, od trzech dni utknęła pod murem granicznym Polski z Białorusią – poinformowali w niedzielę polscy obrońcy praw człowieka.

Chociaż migranci znajdowali się poza polskim murem granicznym, działacze Krupy Kranicy twierdzili, że przebywają na terenie Polski, a Białoruś nie pozwoli im na powrót.

„Na Białorusi nie są bezpieczni” – powiedziała aktywistka Marta Staniszewska.

„Jak nam powiedziała ta grupa, białoruskie służby grożą im, że jeśli wrócą, to zostaną pobici lub zabici” – powiedziała pani Staniszewska. Associated Press.

Pani Staniszczewska mówi, że wielu migrantów jest chorych, jedną dziewczynkę boli ząb, a dzieci mają komary.

Przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich odwiedził grupę w niedzielę, ale później powiedział dziennikarzom, że decyzja o wpuszczeniu ich do kraju należy do polskiej straży granicznej.

„Jeżeli te osoby rzeczywiście znajdują się pod jurysdykcją (polskiej) straży granicznej i deklarują zamiar ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej, to… takie wnioski powinny zostać przyjęte” – powiedział Maciej Grzeskowiak.

W ubiegłym roku Polska wzniosła metalowy mur o wysokości prawie 190 kilometrów, który miał uniemożliwić tysiącom migrantów z Azji i Afryki przedostanie się do kraju z Białorusi.

W odpowiedzi na unijne sankcje Unia Europejska oskarżyła prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o ułatwianie nielegalnego przekraczania granicy. Łukaszenka zaprzecza zachęcaniu do imigracji do Europy.

Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk i szef prawicowej partii rządzącej w Polsce, powiedział ostatnio, że budowa muru była dobrą decyzją. Zapowiedział, że będzie bronił Polski i Unii Europejskiej przed wrogimi działaniami Białorusi i Rosji.

Mimo muru 150 migrantów różnych narodowości, w większości z rosyjskimi wizami w dokumentach, codziennie próbuje nielegalnie przedostać się do Polski – informuje Straż Graniczna.

W niektórych przypadkach takie grupy rzucały kamieniami i kijami w strażników granicznych zza muru, ale potem wychodziły na otwartą przestrzeń. Ze strony polskiej nie da się ustalić, co dzieje się z grupami.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj wysokiej jakości dziennikarstwo.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj wysokiej jakości dziennikarstwo.

To Twój ostatni darmowy artykuł.