16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mieszka w zawieszeniu #1 – Profile i zamiary uchodźców z Ukrainy: Czechy, Węgry, Republika Mołdawii, Polska, Rumunia i Słowacja (lipiec 2022) – Polska

Mieszka w zawieszeniu #1 – Profile i zamiary uchodźców z Ukrainy: Czechy, Węgry, Republika Mołdawii, Polska, Rumunia i Słowacja (lipiec 2022) – Polska

Spinki do mankietów

Streszczenie wykonawcze

UNHCR i partnerzy w Czechach, na Węgrzech, w Republice Mołdowy, Polsce, Rumunii i na Słowacji przeprowadzili 4900 wywiadów z uchodźcami z Ukrainy w okresie od maja do połowy czerwca 2022 r., uzupełnionych siedmioma grupami dyskusyjnymi w Polsce. W przypadku Rumunii niniejszy raport regionalny przedstawia kluczowe ustalenia dotyczące profili i zamiarów uchodźców, mające na celu ustanowienie punktu odniesienia, który będzie okresowo aktualizowany w celu monitorowania i analizowania trendów i zmian sytuacji w odpowiednim czasie.

Kluczowe wnioski

1 Większość uchodźców z Ukrainy to kobiety i dzieci,
Wśród osób dorosłych o wysokim poziomie wykształcenia i zróżnicowanych umiejętnościach zawodowych

70% respondentów opuściło Ukrainę z innymi osobami (głównie z najbliższą rodziną), a 90% wszystkich członków rodzin to kobiety i dzieci.

82% musiało zostać rozdzielonych z co najmniej jednym lub kilkoma członkami najbliższej rodziny, którzy pozostali na Ukrainie w wyniku międzynarodowych konfliktów zbrojnych i/lub wyjazdu.

77% respondentów ukończyło studia techniczne, zawodowe lub wyższe; Większość ma doświadczenie zawodowe/zawodowe w dziedzinach związanych z usługami.

2 Większość uchodźców ma nadzieję pewnego dnia wrócić na Ukrainę,
Na razie większość planuje pozostać w obecnym kraju przyjmującym

Większość uczestników dyskusji w grupach fokusowych wyrażała nadzieję na jak najszybszy powrót do swoich rodzinnych społeczności. Pragną ponownie połączyć się z przyjaciółmi i rodziną oraz martwią się o tych, którzy zostali. Większość woli poczekać, aż wrogość opadnie. Jednak respondenci podkreślali wspólną niepewność co do przyszłości, która wpływała na ich zdolność do tworzenia bezpiecznych planów długoterminowych.

65% respondentów stwierdziło, że planuje pozostać w obecnym kraju przyjmującym, a 9% planuje przenieść się do innego kraju przyjmującego w ciągu najbliższego miesiąca. Programy dla uchodźców różnią się znacznie w zależności od ich pochodzenia, okresu migracji i obecnego kraju przyjmującego.

Wśród uchodźców, którzy zgłosili plany pozostania w obecnym kraju przyjmującym, ponadprzeciętny odsetek stanowili: (i) osoby podróżujące z osobami pozostającymi na ich utrzymaniu (niemowlęta, dzieci i osoby starsze); (ii) którzy uciekli z kraju na początku ofensywa wojskowa przeciwko Ukrainie oraz (iii) przebywanie obecnie w mieszkaniu gospodarza lub w wynajmowanym mieszkaniu.

READ  Polski premier zezwala na całą rosyjską ropę

Wśród uchodźców, którzy planowali przenieść się do innego kraju przyjmującego, wyższy niż przeciętny odsetek opuścił niedawno Ukrainę i przebywał we wspólnych ośrodkach lub ośrodkach recepcyjnych/tranzytowych.

Bezpieczeństwo, więzi rodzinne i dostęp do zatrudnienia to główne powody decyzji o pozostaniu w obecnym kraju przyjmującym lub przeprowadzce do innego kraju przyjmującego. Jako główny kraj docelowy uchodźców wskazano Niemcy (33% respondentów), następnie Czechy (7%) i Kanadę (5%).

3 Dla uchodźców planujących powrót na Ukrainę ważne są pytania o trwałość i trwałość tych ruchów.

16% respondentów planuje powrót na Ukrainę, a 15% planuje zostać tylko czasowo, aby zobaczyć się z rodziną, zaopatrzyć się lub pomóc w ewakuacji innych krewnych. Co więcej, tylko 40% planuje powrót w ciągu najbliższego miesiąca, a 60% z nich nie wie, kiedy to zrobi. Dyskusje w grupach fokusowych podkreśliły również tymczasowy charakter niektórych powrotów.

Głównym powodem planowania powrotu na Ukrainę była postrzegana poprawa sytuacji, a następnie chęć powrotu do domu i połączenia się z członkami rodziny. Jednak obawy wyrażone przez panelistów grupy fokusowej dotyczące znacznego powrotu, w dużej mierze spowodowane obawami przed trwającym międzynarodowym konfliktem zbrojnym oraz niepewnością co do przyszłości i sytuacji na Ukrainie, znalazły potwierdzenie.

Dla około jednej czwartej uchodźców, którzy zgłosili chęć powrotu na Ukrainę, ich plany były motywowane potrzebą dostępu do podstawowych usług i środków do życia. Wśród uchodźców posiadających co najmniej jedną osobę o szczególnych potrzebach nieco wyższy niż przeciętnie odsetek planuje powrót, co może wskazywać, że ich powrót jest motywowany potrzebą dostępu do specjalistycznych usług lub trudnościami w utrzymaniu się w krajach przyjmujących.

Uczestnicy grup fokusowych często wskazywali na potrzebę nauki lokalnego języka, aby uzyskać dostęp do rynku pracy i możliwości edukacyjnych. Niektórzy uchodźcy zauważyli trudności w znalezieniu rzetelnych i aktualnych informacji o dostępnych usługach i możliwościach zatrudnienia. Uczestnicy zwrócili również uwagę na przypadki osób, które wróciły na Ukrainę, ponieważ skończyły im się oszczędności i nie mogły znaleźć zabezpieczenia finansowego.

READ  Ciężka noc dla Australijczyków na FIM Speedway GP