26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozwój europejskich potentatów fotowoltaiki – część 1

Rozwój europejskich potentatów fotowoltaiki – część 1

Rosnące ceny energii i niedobory surowców na całym świecie sprzyjają rozwojowi energetyki słonecznej w Polsce. Obraz: Zielony geniusz.

Ponieważ Polska jest nadal największym producentem węgla kamiennego w Europie, jej wysiłki na rzecz dekarbonizacji poprzez odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla programu łagodzenia zmiany klimatu. Według Solar Power Europe (SPE), z zaledwie 2 GW zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych na koniec 2019 r., Polska odnotowała błyskawiczny wzrost, stając się trzecim co do wielkości rynkiem fotowoltaicznym w Europie z zainstalowanymi 12 GW do końca 2022 r.

Znaczna część wzrostu jest napędzana przez dynamicznie rozwijający się rynek dachowych instalacji prosumenckich, wspierany przez program pomiaru netto i programy rządowe zapewniające pomoc finansową gospodarstwom domowym, ale zmiana przepisów ograniczyła ten segment. Tymczasem fotowoltaika na dużą skalę nabiera rozpędu, prowadząc do drugiego silnego wzrostu wykorzystania energii słonecznej w Polsce.

Około 8 GW z 12 GW instalacji do końca 2022 roku będzie napędzane przez wsparcie rządowe, gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa. Jednak ostatni boom na dużą skalę PV był początkowo napędzany przez system aukcyjny w ramach kontraktów różnic kursowych (CfD), ale teraz główny impuls pochodzi z PV, wysokich cen energii i zainteresowania polskiego przemysłu zabezpieczeniem energii słonecznej. – Oparte na korporacyjnych umowach zakupu energii (PPA).

Łączność sieciowa jest postrzegana jako jedyna bariera dalszego szybkiego wzrostu. Kredyt: SPE

„Polska jest rynkiem energii odnawialnej” — powiedział Eyal Podhorzer, dyrektor generalny Econergy, międzynarodowego dewelopera z siedzibą w Izraelu, który planuje realizację dużych projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 1,5 GW: „70% polskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla i jest to pierwszy rynek węgla w Europie Oczywiście chodzi o jak najszybszą dekarbonizację.

Chociaż wiele uwagi poświęcono dachom mieszkalnym, Econergy odnotowało ogromny wzrost w zakresie rozwoju i budowy dużych projektów fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy, z około 4,3 GW projektów zainstalowanych w samej Polsce do 2022 roku.

„To bardzo duża liczba jak na kraj taki jak Polska”, mówi Podhorzer, dodając, że kraj Europy Wschodniej nie jest postrzegany jako najlepsza lokalizacja dla PV, z mniej korzystnymi warunkami radiacyjnymi w jego północnej części.

Ale odkąd dwa lata temu rząd ograniczył liczbę nowych projektów wiatrowych w Polsce, inwestorzy przenieśli swoje wysiłki rozwojowe na PV. Było to wspierane przez redukcje wydatków inwestycyjnych na sprzęt, co pozwoliło projektom wyjść na zero i stać się zrównoważonymi inwestycjami.

Efekty cen energii

Według SPE znaczny wzrost cen energii na całym świecie spowodowany wojną na Ukrainie i niedoborem surowców przyczynia się do zwiększenia produkcji energii słonecznej w Polsce, zachęcając samorządy i przedsiębiorstwa do priorytetowego traktowania bezpieczeństwa energii odnawialnej. W rezultacie szczególnie dobrze prosperują korporacyjne umowy PPA.

READ  Warunki produkcji w Polsce w marcu są w skrócie

Podobnie jest z innymi rynkami europejskimi napędzanymi procesem dekarbonizacji i niezależności energetycznej, mówi Podorcer, chociaż wzrost cen energii elektrycznej w Polsce nie jest tak wysoki jak na innych rynkach, takich jak Rumunia, Hiszpania czy Włochy, ponieważ duże uzależnienie Polski od węgiel jest od niego mniej zależny. O rosyjskim gazie.

Niemniej jednak, w miarę jak rządy pracują nad ułatwieniem procesu rozwoju energii odnawialnej, rośnie zainteresowanie inwestorów wejściem na nowe rynki fotowoltaiczne. Ponadto deweloperzy sprzedają inwestorom projekty gotowe i gotowe do realizacji w tempie wyższym niż w poprzednich dwóch latach.

„To połączenie wielu pieniędzy, które wciąż czekają na rozmieszczenie w Europie – zwłaszcza napływających nowych pieniędzy – patrząc na wszystkie wielkie słowa, takie jak niezależność energetyczna. Następna dekada” – mówi Podhorzer. „Ponadto ze względu na ceny energii elektrycznej ludzie są skłonni zapłacić więcej za jak najszybsze podłączenie projektów i spróbować cieszyć się krótkoterminowymi, wyższymi cenami”.

Teren

Zdaniem deweloperów w Polsce nie ma unikalnego obszaru pod zabudowę fotowoltaiczną Technologia PV Premium Rozmawiałam z nim. Na przykład Econergy posiada elektrownie fotowoltaiczne w całym kraju.

Podobna historia dotyczy Green Genius, oddziału energii odnawialnej litewskiej firmy Modus Group, która ma w Polsce 129 projektów fotowoltaicznych i prawie 700 w fazie realizacji.

Simonas Šileikis, szef działu energii słonecznej w firmie Green Genius, który do końca roku planuje zainstalować w Polsce rurociąg o mocy 0,5 GW o łącznej mocy 300 MW, mówi, że poza oczywistą zaletą wyższej wydajności w południe. Dla umiarkowanego do doskonałego promieniowania.

Jednak sieć na południu jest bardziej odpowiednia dla małych i średnich elektrowni (<100 MW). Większość deweloperów koncentruje się na projektach wszędzie tam, gdzie dostępna jest przepustowość w pięciu krajowych sieciach dystrybucyjnych.

Na północy istnieje potencjał, ale został on zablokowany pod kątem nadchodzących morskich instalacji wiatrowych, przez co projekty fotowoltaiczne utknęły w przyszłej fazie rozwoju. W rezultacie Šileikis mówi, że Green Genius szuka bardziej południowych lokalizacji.

Kwestia budowy

Technika fotowoltaiczna Pewnej grupie branżowej powiedziano niedawno, że jedyną rzeczą, która utrudnia dalszą znaczącą ekspansję fotowoltaiki w Polsce, są problemy z połączeniami międzysystemowymi i niepewność co do tego, kiedy nowe moce zostaną odblokowane. Podobnie w raporcie SPE zauważono, że stara konwersja energii z sieci wymaga modernizacji, ponieważ „większość jej elementów ma więcej niż 25 lat, a znaczna część ma ponad 40 lat”.

READ  Lotnisko CPK rozpoczyna bardziej ekologiczną erę podróży lotniczych do Polski

Dodając do tych raportów, Econergy twierdzi, że nie doświadczyła żadnych problemów z połączeniem w Polsce, nadal buduje podstacje i dużo inwestuje w usługi pomocnicze i infrastrukturę dla projektów podłączania do sieci.

„Wyceniliśmy to w naszym modelu biznesowym, ale nie widzę problemu na skalę krajową, jak na przykład w Wielkiej Brytanii” – mówi Podhorzer. „W Wielkiej Brytanii, jako główny deweloper, mamy obecnie do czynienia – wraz z innymi deweloperami – z ogromnymi problemami”.

Econergy ma projekty o mocy 2,5 GW w Wielkiej Brytanii, ale chociaż ma aplikacje sieciowe zatwierdzone przez operatorów sieci dystrybucyjnych (DNO), zostały one niedawno odrzucone przez National Grid, co oznacza, że ​​​​projekty, którym pozwolono na podłączenie w 2023/24, zostały teraz przesunięte. 2027 i później.

„Tymczasem nie widzieliśmy tego w Polsce, więc nie widzę żadnych specjalnych problemów z łącznością” – mówi Podhorzer.

Z drugiej strony Šileikis mówi, że chociaż duże projekty zaczynają odnosić sukcesy, a polski rynek jest postrzegany jako „stabilny, bezpieczny i przewidywalny” z mocą 12,5 GW, nagle uzyskanie nowych potwierdzeń przyłączenia do sieci stało się prawie niemożliwe. Projekty od września ubiegłego roku.

Oś sieci jest bardzo ograniczonym zasobem, z wieloma projektami w trakcie realizacji pochodzącymi z Polski, które mają zabezpieczone grunty, ale walczą o uzyskanie potwierdzenia przyłączenia z sieci. Green Genius, który rozwija projekty o wielkości około 5-50 MW, stanął przed tym problemem fazowym.

Šileikis zauważa, że ​​moce sieci, które mogą być zaspokojone przez elektrownie słoneczne na dużą skalę w Polsce, są częściowo zarezerwowane dla większych mocy, które mogą być wypełnione przez potencjalne morskie instalacje wiatrowe spodziewane w latach 2026-2028.

„Korzystanie z istniejącej infrastruktury może być bardziej efektywne, biorąc pod uwagę zainstalowaną moc lub część DC aktywów produkcyjnych elektrowni słonecznej oraz energię elektryczną wprowadzaną do sieci, część AC” – mówi Šileikis. „Wtedy sieć z pewnością może być wykorzystywana w bardziej efektywny sposób i może z łatwością dodać 20% lub 30% dodatkowej mocy prądu stałego i nie zagrażać systemowi sieci”.

Green Genius wierzy, że odpowiednie rozmowy na te tematy zostaną przeprowadzone w przyszłości, więc prędzej czy później Polska stanie w obliczu rzeczywistości, że nowe moce wytwórcze są niezbędne do stopniowego wyeliminowania nadmiernej zależności i dalszego rozwoju projektów. na paliwach kopalnych.

READ  Polska i Indonezja wygrały swój trzeci z rzędu Puchar Świata

– Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do Polski – dodaje Šileikis. „To tylko kwestia czasu. Pytanie brzmi, kiedy ludzie będą gotowi na zmiany? Jest to kwestia bardzo polityczna i środowiska jako całości oraz Unii Europejskiej. Z tego punktu widzenia mogę więc powtórzyć, że Polska jest dla nas, Zielonym Geniuszu, bardzo ważnym rynkiem.

wejście na rynek

Istnieją dwa główne sposoby wejścia na polski rynek PV – mówi dr Dariusz Manka, dyrektor ds. prawnych i regulacyjnych w Polskim Stowarzyszeniu Fotowoltaiki Polskie Stowarzyszenie Fotowaltaiki. Pierwszy i najszybszy to zakup jednego z wielu planów już dostępnych na rynku.

Manga ostrzega jednak, że po kilku latach boomu rynkowego projekty, które jeszcze nie zostały zakupione, mają „mniej lub bardziej poważne” problemy związane z przyłączeniem do sieci i pozwoleniami na budowę, więc bardzo trudno o projekty wysokiej jakości. Buduj i uruchamiaj.

„Po zakupie tego rodzaju projektu jest wiele problemów do rozwiązania, a to kosztuje” – mówi.

Drugim sposobem jest rozwijanie projektów typu greenfield. Brzmi to zniechęcająco, ale istnieje rosnące zapotrzebowanie branży na energię słoneczną, więc programiści mogą współpracować z partnerami branżowymi w celu tworzenia projektów przy użyciu korporacyjnego modelu PPA z bezpośrednim połączeniem z odbiorcą.

Tymczasem samorządy również w tym roku będą szukać czystszej i tańszej energii, dając kolejną możliwość współpracy.

„Będzie mandat od województw w Polsce, aby uzyskać moc odnawialną, a te prowincje muszą wziąć to na siebie”, mówi Manga. „Więc będzie to dysk zdecentralizowany”.

Część 2 tego artykułu omówi segment dachowy i nowe przepisy, które go utrudniają, a także trudną sytuację PV na dużą skalę oraz trajektorię mechanizmu aukcyjnego, który go wspiera.

Wydawca PV Tech, Solar Media, zorganizuje trzecią edycję Large Scale Solar CEE w Warszawie w dniach 14-15 listopada. Wydarzenie skoncentruje się na Europie Wschodniej z bogatym programem paneli, prezentacji i rozmów przy kominku liderów branży odpowiedzialnych za rozwój projektów energii słonecznej i magazynowania w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Grecji i na Węgrzech. Mogą istnieć dodatkowe informacje, w tym informacje o tym, jak wziąć udział Przeczytaj tutaj.