24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed trzecią recesją światowej gospodarki w 2023 r. |  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed trzecią recesją światowej gospodarki w 2023 r. | Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)

Dla dużej części światowej gospodarki rok 2023 będzie rokiem trudnym, ponieważ główne motory światowego wzrostu – Stany Zjednoczone, Europa i Chiny – Każde doświadczenie hamuje aktywność – ostrzegał szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgieva, powiedziała w telewizji CBS Sunday Morning News, że nowy rok będzie „trudniejszy niż rok, który zostawimy za sobą”. Zmierz się z narodem Niedziela.

Dlaczego Ponieważ trzy największe gospodarki – Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Chiny – zwalniają jednocześnie.

Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji. Dodała, że ​​nawet kraje, które nie są w recesji, będą odczuwać recesję dla setek milionów ludzi.

Prognozy MFW na 2023 r.: „Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji” — mówi dyrektor zarządzająca MFW, Kristalina Georgieva @pracownik. Ale mówi, że silny rynek pracy w USA może pomóc światu przetrwać trudny rok. pic.twitter.com/Vbhj478pFo

– Zmierz się z narodem (FaceTheNation) 1 stycznia 2023 r

W październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 r., odzwierciedlając utrzymującą się presję wywołaną wojną na Ukrainie, a także presję inflacyjną i wyższe stopy procentowe zaprojektowane przez banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna USA, w celu złagodzenia presji cenowej. niedźwiedź pięta.

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, prawdopodobnie po raz pierwszy od 40 lat będą rozwijać się na poziomie lub poniżej globalnego tempa wzrostu, ponieważ liczba przypadków Covid-19 gwałtownie rośnie po zniesieniu bardzo surowej polityki antykoronawirusowej, powiedziała Georgieva.

„Po raz pierwszy od 40 lat wzrost Chin w 2022 roku prawdopodobnie będzie równy lub niższy niż wzrost globalny” – powiedziała Georgieva.

Rok 2023 będzie trudnym rokiem dla świata. Jasną stroną jest to, że możemy go wykorzystać do przekształcenia gospodarek i przyspieszenia zmian, co jest dobre dla naszego klimatu, dobre dla wzrostu. W MFW uznajemy naszą odpowiedzialność za działanie na rzecz dobra. Obejrzyj wydarzenie: https://t.co/Yv1TvfCytH pic.twitter.com/lsrXDDLNyy

– Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) 29 grudnia 2022 r

Co więcej, „pożary” spowodowane spodziewanymi infekcjami Covid w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie jeszcze bardziej zaszkodzą gospodarce i wpłyną na wzrost regionalny i globalny, powiedziała Georgieva, która pod koniec zeszłego miesiąca udała się do Chin, aby pracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

„W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie to trudne dla Chin, wpływ na chiński wzrost będzie negatywny, wpływ na region będzie negatywny, a wpływ na globalny wzrost będzie negatywny” – powiedziała.

Tymczasem Georgiewa powiedziała: gospodarka amerykańska Stoi na uboczu i może zapobiec całkowitemu spadkowi koniunktury, który potencjalnie może dotknąć nawet jedną trzecią światowych gospodarek.

Powiedziała, że ​​”Stany Zjednoczone są najbardziej odporne i mogą uniknąć recesji. Widzimy, że rynek pracy jest nadal bardzo silny”.

„To… mieszane błogosławieństwo, ponieważ jeśli rynek pracy jest zbyt silny, Fed może być zmuszony do utrzymywania wyższych stóp procentowych na dłużej, aby obniżyć inflację” – powiedziała Georgieva.

Amerykański rynek pracy będzie w centrum zainteresowania urzędników Rezerwy Federalnej, którzy chcą spowolnienia popytu na pracę, aby pomóc zmniejszyć presję cenową. Pierwszy tydzień nowego roku przynosi mnóstwo kluczowych danych na froncie zatrudnienia, w tym piątkowy miesięczny raport o zatrudnieniu poza rolnictwem, który ma pokazać, że gospodarka USA utworzyła w grudniu kolejne 200 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7% – zamknij do najniższego poziomu od lat 60.

Reuters przyczynił się do tego raportu

READ  Zwolnienia na Twitterze: Twitter Elona Muska zmniejsza liczbę miejsc pracy w całej firmie