6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Elon Musk stracił więcej bogactwa niż ktokolwiek w historii


Nowy Jork
CNN

Zniszczenie fortuny Elona Muska stało się historyczne.

CEO Tesli

(TSLA)
A SpaceX i Twitter są warte 137 miliardów dolarów, według Indeks miliarderów Bloombergawystarczająco dobry, aby zająć drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata po LVMH

(LVMHF)
Prezydent Bernarda Arnaulta. Ale w szczytowym momencie w listopadzie 2021 roku wartość netto Muska wynosiła 340 miliardów dolarów.

To czyni Muska pierwszą osobą, która straciła majątek w wysokości 200 miliardów dolarów. Bloomberg poinformował w zeszłym tygodniu.

Większość majątku Muska jest ulokowana w Tesli

(TSLA)
którego Zapasy spadły o 65% w 2022 r. popyt na Teslę

(TSLA)
Osłabiony rosnącą konkurencją w pojazdach elektrycznych ze strony producentów samochodów w ubiegłym roku. Firma nie osiągnęła celów wzrostu i ograniczyła produkcję w Chinach.

Dowody na malejące zainteresowanie nabywców samochodów Teslą stały się widoczne w zeszłym miesiącu po tym, jak firma ogłosiła rzadką sprzedaż w celu likwidacji zapasów. Tesla zaoferowała dwie zniżki kupującym, którzy otrzymają samochód przed końcem roku, początkowo oferując rabat w wysokości 3750 USD, a następnie podwajając rabat do 7500 USD na dwa tygodnie do końca 2022 roku.

Inwestorzy byli wstrząśnięci dyskontami, które spowodowały spadek cen akcji o 37% w grudniu.

Krytycy od dawna zastanawiali się, czy Tesla była warta 1 bilion dolarów, którą miała na początku 2022 roku. W szczytowym momencie Tesla była warta łącznie ponad 12 największych producentów samochodów na świecie, mimo że posiadała tylko ułamek ich sprzedaży. Tesla zakończyła rok wyceniona na 386 miliardów dolarów – wciąż znacznie więcej niż jej rywale samochodowi, ale znacznie mniej niż giganci technologiczni – Apple

(AAPL)
Microsoftu

(MSFT)
Google

(Google)
i amazonki

(AMZN)
– to było porównywane rok temu.

Zakup Twittera za 44 miliardy dolarów nie pomógł Tesli ani osobistemu majątkowi Muska. Musk, największy akcjonariusz Tesli, sprzedał akcje Tesli o wartości 23 miliardów dolarów, odkąd jego zainteresowanie Twitterem stało się publiczne w kwietniu.

READ  Założyciel Crypto Exchange Binance mówi, że jest „znowu słaby” po katastrofie Luny

Jego ciągłe tweety i coraz bardziej nieobliczalne zachowanie, zwłaszcza po objęciu stanowiska CEO na Twitterze, rozgniewały inwestorów Tesli, którzy chcą, aby Musk zwracał większą uwagę na swoją większą i bardziej wartościową firmę. Musk bronił się przed krytyką, mówiąc, że od czasu przejęcia kontroli nad Twitterem nie opuścił żadnego dużego spotkania Tesli.

Akcje Tesli mogą się odbudować, a Musk może ponownie stać się najbogatszym człowiekiem na świecie. Ale reputacja Muska jako geniusza poważnie ucierpiała w 2022 roku – prawie tak bardzo, jak jego osobisty majątek.