3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

McDonald's sprzedaje swoją działalność w Rosji

McDonald’s sprzedaje swoją działalność w Rosji

McDonald’s powiedział w poniedziałek, że rozpoczął proces sprzedaży swojego biznesu w Rosji, który obejmuje 850 restauracji i zatrudnia 62 000 osób, co czyni go najnowszą dużą zachodnią firmą, która od tego czasu opuściła Rosję. Ukraina najechała w lutym.

Gigant fast foodów wskazał na kryzys humanitarny wywołany wojną, mówiąc, że trzymanie się swoich interesów w Rosji „nie jest już możliwe do obrony i niezgodne z wartościami McDonald’s”.

Firma z siedzibą w Chicago ogłosiła na początku marca, że ​​jest Tymczasowe zamknięcie sklepów w Rosji Ale nadal będzie płacić pracownikom. W poniedziałek poinformował, że będzie starał się zatrudnić rosyjskiego kupca tych pracowników i płacić im do czasu zakończenia sprzedaży. Nie zidentyfikowano żadnego potencjalnego nabywcy.

Dyrektor generalny Chris Kempczyński powiedział, że „oddanie i lojalność wobec McDonald’s” wobec pracowników i setek rosyjskich dostawców sprawiły, że decyzja o odejściu była trudna.

„Niemniej jednak jesteśmy zaangażowani w naszą globalną społeczność i musimy pozostać niezłomni w naszych wartościach, a nasze zaangażowanie w nasze wartości oznacza, że ​​nie możemy już dłużej utrzymywać jasności łuków” – powiedział Kempczyński w oświadczeniu.

McDonald’s, próbując sprzedać swoje restauracje, powiedział, że planuje rozpocząć usuwanie złotych łuków i innych symboli oraz oznakowań z nazwą firmy. Powiedziała, że ​​zachowa swoje znaki towarowe w Rosji.

„To była najlepsza z serii trudnych wyborów”, powiedział w e-mailu James O’Rourke, profesor zarządzania w Mendoza School of Business na Uniwersytecie Notre Dame. W ramach tego porozumienia rosyjscy pracownicy McDonald’s będą mieli stabilną przyszłość zawodową, zwykli obywatele będą mieli w większości znajome miejsce do zjedzenia kanapki i napoju bezalkoholowego, a poprzez „usunięcie wspornika” 850 sklepów w Rosji, McDonald’s będzie chronić markę i odzyskać przynajmniej część swoich inwestycji kapitałowych.

Pierwszy McDonald’s w Rosji został otwarty w centrum Moskwy ponad trzy dekady temu, wkrótce po upadku muru berlińskiego. Był to potężny symbol łagodzenia napięć w okresie zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim.

READ  Bitcoin na dobrej drodze do osiągnięcia najwyższego tygodniowego zamknięcia w 2022 r.

McDonald’s był pierwszą amerykańską restauracją fast food otwartą w Związku Radzieckim, który upadł w 1991 roku.


Jak skuteczne są sankcje wobec Rosji?

04:26

Decyzja McDonald’s o odejściu pojawia się, gdy inni amerykańscy giganci żywności i napojów, w tym Coca-Cola, Pepsi i Starbucks, zawiesili lub zamknęli swoją działalność w Rosji w obliczu zachodnich sankcji.

Firmy brytyjskich gigantów energetycznych Shell i BP wycofały się z francuskiego producenta samochodów Renault, szkodząc jego wynikom finansowym, ponieważ stara się sprzedać tam swoje udziały. Inne firmy pozostały przynajmniej częściowo, a niektóre spotkały się z reakcją.

W poniedziałek francuska agencja informacyjna AFP poinformowała, że ​​Renault przekazało Kremlowi swoje rosyjskie aktywa „w ramach pierwszej poważnej nacjonalizacji od początku sankcji przeciwko moskiewskiej kampanii wojskowej na Ukrainie”.

McDonald’s powiedział, że spodziewa się zaksięgować opłatę od zysku w wysokości od 1,2 do 1,4 miliarda dolarów po opuszczeniu Rosji.

Jej restauracje na Ukrainie zostały zamknięte, ale firma poinformowała, że ​​nadal wypłaca pełne pensje swoim pracownikom.

McDonald’s ma ponad 39 000 lokalizacji w ponad 100 krajach. Większość należy do franczyzobiorców – tylko około 5% jest własnością i jest zarządzana przez firmę.

McDonald’s powiedział, że wyjście z Rosji nie zmieni prognozy dodania w tym roku 1300 restauracji netto, co przyczyni się do wzrostu sprzedaży w skali firmy o około 1,5%.

W zeszłym miesiącu McDonald’s poinformował, że zarobił 1,1 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, w porównaniu z ponad 1,5 miliarda dolarów rok wcześniej. Przychody wyniosły około 5,7 miliarda dolarów.