8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje rosną wraz ze spadkiem trendów inflacyjnych w USA i spadkiem rentowności obligacji

  • Inflacja w USA spada, ale presja cenowa pozostaje silna
  • Dane są postrzegane jako znak, że Fed wygrywa bitwę inflacyjną
  • Rentowności spadają po danych o cenach konsumpcyjnych w USA
  • Rynki walutowe są stabilne

SINGAPUR (Reuters) – Wskaźniki światowych rynków akcji wzrosły, a rentowności obligacji spadły w środę po tym, jak dane pokazały, że ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w kwietniu w nieco wolniejszym tempie niż oczekiwano, co sugeruje, że Rezerwie Federalnej udało się ujarzmić wysoką inflację. .

Departament Pracy poinformował, że jego wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,4% po wzroście o 0,1% w marcu. Ale w ciągu 12 miesięcy do kwietnia wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 4,9%, mniej niż 5,0% wzrost rok do roku w marcu, który również przewidywał sondaż Reutera wśród analityków.

Według narzędzia FedWatch firmy CME Group prawdopodobieństwo ponownego podwyższenia stóp procentowych przez Fed w czerwcu spadło do 6,1% z 21,9% tuż przed publikacją danych. Szanse na obniżkę stóp procentowych przez Fed jeszcze w tym roku również wzrosły.

Gospodarka pozostaje silna, a spowolnienie inflacji do celu Fed na poziomie 2% zajmie trochę czasu, powiedział Johann Grahn, główny strateg rynkowy ETF w Allianz Investment Management w Minneapolis.

„Po kolejnym mocnym marcowym raporcie o zatrudnieniu, stopie bezrobocia na poziomie 3,4%, 9,5 mln miejsc pracy i wciąż wysokim wzroście płac, Fed prawdopodobnie pozostanie skupiony na deflacyjnej agendzie na nadchodzące miesiące” – powiedział Grahn.

„Fed nie ma na celu ustalania właściwej polityki stóp procentowych we właściwym czasie, ale raczej korygowanie jej w czasie” – powiedział.

Shelter, duża składowa indeksu cen konsumpcyjnych, wypadła nieco słabiej, powiedziała Priya Misra, szefowa globalnej strategii cenowej w TD Securities w Nowym Jorku, co przyniosło ulgę rynkom, ponieważ niektórzy ludzie szukali silniejszej liczby.

READ  Zmieniono nazwę McDonald's na ponowne otwarcie w Rosji

„Istnieje duże zastrzeżenie”, powiedziała, „słabł z powodu hoteli, a nie z powodu czynszów”. „Rynek może się tutaj rozweselić, ponieważ inflacja spada. Tak jest, ale uważamy, że będzie trochę lepka w drodze w dół”.

Ceny konsumpcyjne spadły do ​​4,9% rok do roku, 10. kolejny miesiąc spowolnienia, ponieważ ceny reagują na cykl zacieśniania stóp procentowych przez Fed.

Rentowność dwuletnich papierów skarbowych, która zwykle zmienia się zgodnie z oczekiwaniami stóp procentowych, spadła z 4,05% przed wiadomościami o CPI i spadła do 3,908%. Benchmark 10-letni spadł o 8,1 punktu bazowego do 3,441%.

Dolar spadł w związku z oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna przestanie podnosić stopy procentowe w celu ograniczenia rosnącej inflacji, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową straciły początkowe zyski po publikacji danych z powodu obaw o rosnące zapasy w USA, które wykazały słaby popyt.

Indeks dolara spadł o 0,20%, a giełdy wzrosły, gdy dane o indeksie cen konsumpcyjnych wskazywały, że najbardziej gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez Fed od czterech dekad opłaciły się.

Indeks MSCI Worldwide US Stock Index (.MIWD00000PUS) zamknął się o 0,20%, podczas gdy ogólnoeuropejski indeks STOXX 600 (.STOXX) zamknął się o 0,38%.

Akcje na Wall Street były mieszane. Dow Jones Industrial Average (.DJI) spadł o 0,09%, S&P 500 (.SPX) zwyżkował o 0,45%, a Nasdaq Composite (.IXIC) zwyżkował o 1,04%.

Nasdaq zyskał 4,1% wzrost w Alphabecie (GOOGL.O), ponieważ firma wprowadziła więcej sztucznej inteligencji dla swojego podstawowego produktu wyszukiwania w odpowiedzi na konkurencję ze strony Microsoft Corp (MSFT.O), która wzrosła o 1,7%.

Przed największą gospodarką świata wciąż wisiały przeciwności, ponieważ w środę rozpoczęły się szczegółowe rozmowy na temat podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA wynoszącego 31,4 bilionów dolarów. Departament Skarbu USA ostrzegł, że destabilizująca niewypłacalność może nadejść już 1 czerwca.

Kryzys chiński

Rynki walutowe radziły sobie dobrze, a rynki ważyły ​​retorykę decydentów z przekonaniem traderów, że stopy procentowe w USA powinny spaść.

Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Centeno powiedział w środę, że główna stopa procentowa EBC zbliża się do szczytu, ale dalsze korekty są nadal konieczne, dodając, że spodziewa się, że stopy procentowe zaczną się obniżać w przyszłym roku.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Podział wzrostu na rynku w punkcie krytycznym; Tesla tworzy nowy wpis

Euro wzrosło o 0,19 procent do 1,0981 USD.

Słabe dane dotyczące chińskiego importu za kwiecień spowodowały spadek cen akcji Chin i Hongkongu drugą sesję z rzędu, ponieważ inwestorzy obawiają się, że odbicie rynku po ponownym otwarciu gospodarki przeradza się w nierównomierne ożywienie.

Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,3%, a juan spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni.

Rozprawa z korporacyjnymi due diligence wydaje się irytować sektor i niepokoić inwestorów. Reuters donosi, że CICC Capital, jednostka wiodącego chińskiego banku inwestycyjnego China International Capital Corp (3908.HK), przestała korzystać z usług firmy doradczej Capvision.

Amerykańskie kontrakty terminowe na ropę spadły o 1,6 procent do 72,56 USD za baryłkę, a ropa Brent spadła o 1,3 procent do 76,41 USD za baryłkę.

Ceny złota spadły, ponieważ dane o CPI były postrzegane jako mieszane i doprowadziły do ​​realizacji zysków przez niektórych inwestorów.

Amerykańskie kontrakty terminowe na złoto spadły o 0,3%, do 2037,10 USD za uncję.

Montaż przez Simona Camerona Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.