17 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Macron zwraca się do Francji w związku ze złością z powodu reformy emerytalnej

Macron zwraca się do Francji w związku ze złością z powodu reformy emerytalnej

Prezydent Francji Emmanuel Macron pojawia się na lustrzanym ekranie podczas telewizyjnego przemówienia do narodu, z Pałacu Elizejskiego, po podpisaniu ustawy o reformie emerytalnej, w Miluzie, 17 kwietnia 2023 r.

Sebastian Bozon | AFP | Obrazy Getty’ego

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek, że słyszał gniew ludzi na podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, ale podkreślił, że jest to konieczne.

„Te zmiany są konieczne, aby zapewnić wszystkim emeryturę” – powiedział Macron w telewizyjnym przemówieniu do narodu po tym, jak w sobotę uchwalił ustawę emerytalną.

„Postępowe działania przynoszą więcej bogactwa dla całego naszego kraju” – dodał.

Macron przyznał się do złości z powodu podwyżek cen i miejsc pracy, które „nie pozwalają wielu Francuzom dobrze żyć”.

Wieczorne przemówienie rozpoczyna potencjalnie żmudną bitwę dla prezydenta Francji, który próbuje naprawić szkody wyrządzone jego publicznemu wizerunkowi i polityce, narzucając parlamentowi plan emerytalny w zeszłym miesiącu.

Przed przemówieniem Macrona przeciwnicy reform wezwali ludzi do wysadzania garnków i patelni w całej Francji podczas jego przemówienia.

Macron, który właśnie uchwalił zmiany emerytalne, które wywołały protesty, miał podać szczegóły swojej polityki wewnętrznej w nadchodzących miesiącach.

Wyraził nadzieję, że jego wystąpienie pomoże krajowi wyjść z okresu protestów i strajków w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, które zagrażają jego ambicjom pozostałych czterech lat sprawowania władzy.

Przeciwnicy niepopularnego planu emerytalnego wzywali ludzi do gromadzenia się przed ratuszami przy głośnych dźwiękach podczas przemówienia, a tłumy skandowały: „Macron nas nie posłucha? My go nie posłuchamy!”.

Władze zakazały takich zgromadzeń w miastach Dijon i Marsylii, gdzie lokalne prefektury stwierdziły, że istnieje ryzyko „zakłóceń porządku publicznego”.

Demonstranci biorą udział w koncercie protestacyjnym podczas telewizyjnego przemówienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona do narodu, po podpisaniu ustawy o reformie emerytalnej, przed 10. ratuszem w Paryżu, 17 kwietnia 2023 r.

READ  Prezydent RP podpisuje „Ustawę Tuska” o nieuprawnionych wpływach Rosji

Jeffroy van der Hasselt | AFP | Obrazy Getty’ego

Wcześniej w Marsylii policja aresztowała 13 osób po tym, jak liczniki gazu i prądu zostały zaśmiecone przed budynkiem rządowym podczas niezwykłej demonstracji związkowej przeciwko zmianom emerytalnym. Policjant powiedział, że podczas rzucania miernikami rozległa się głośna eksplozja, a funkcjonariusz na straży został ranny przez latające odłamki.

Premier Elizabeth Borne powiedziała w sobotę, że po uchwaleniu ustawy emerytalnej rząd będzie kontynuował dalsze reformy. „W nadchodzących tygodniach i miesiącach… jesteśmy zdeterminowani, by przyspieszyć” – powiedziała Radzie Narodowej partii Ennahda Macrona.

Rząd prywatnie rozpoczął prace nad ustawą mającą na celu poprawę warunków pracy pracowników i obniżenie stopy bezrobocia do około 5% – jedno ze zobowiązań Macrona. Stopa bezrobocia we Francji osiągnęła niedawno 7,2%, najniższy poziom od 2008 roku.

Słabszy w parlamencie, gdzie jego centrowy sojusz stracił bezwzględną większość w wyborach parlamentarnych w zeszłym roku, rząd Macrona musi uzyskać poparcie posłów z różnych sił politycznych, aby zrealizować swój program. Prawdopodobnie będzie to trudne zadanie w hałaśliwym klimacie protestów wywołanym przez jego zmiany emerytalne, które zdecydowały się na ukochaną francuską siatkę bezpieczeństwa socjalnego.

Bourne powiedziała w sobotę, że jest „przekonana”, że nadal „możliwe” jest uchwalenie ustaw w parlamencie poprzez negocjacje z parlamentarzystami z lewej i prawej strony na podstawie indywidualnych przypadków.

Związki zawodowe, które stoją na czele protestów, mobilizując miliony demonstrantów w ciągu 12 dni ogólnokrajowych demonstracji i strajków od stycznia, obiecały kontynuować walkę. Wezwali do kolejnego masowego protestu 1 maja, czyli Międzynarodowego Dnia Pracy.

Zmiany w emeryturach zostały wprowadzone w sobotę, dzień po tym, jak organ konstytucyjny kraju odrzucił niektóre części ustawy, ale zgodził się na podniesienie minimalnego wieku emerytalnego.

Ta poważna zmiana – kluczowa dla planu Macrona i będąca przedmiotem protestów opozycji – miała być epizodyczną miarą drugiej kadencji Macrona. Ale kosztowało to prezydenta Francji znaczną cenę: sondaże pokazują, że jego popularność spadła do najniższego poziomu od czterech lat.

READ  Zełenski wzywa do wprowadzenia strefy zakazu lotów i zaostrzenia sankcji wobec Rosji podczas spotkania z amerykańskimi prawodawcami

Jego rząd argumentował, że wymaganie od ludzi pracy przez ponad dwa lata przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych jest konieczne, aby utrzymać system emerytalny w miarę starzenia się społeczeństwa. Zamiast tego przeciwnicy sugerowali podniesienie podatków dla bogatych lub pracodawców.